امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142486
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 185
حجت‌الاسلام ابوالفضل ساجدی نویسنده کتاب «دین‌گریزی چرا، دین‌گرایی چرا» درباره علل دین‌گریزی جوانان به خبرنگار آئین و ...

حجت‌الاسلام ابوالفضل ساجدی نویسنده کتاب «دین‌گریزی چرا، دین‌گرایی چرا» درباره علل دین‌گریزی جوانان به خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: ما یک نگاه واقع‌بینانه باید به وضعیت کشور خودمان بیاندازیم و ببینیم که چرا جوانان ما آن چنان که لازم است به دین توجهی ندارند البته آنچه که می‌توانیم بگوییم این است که آنها «دین» را به یک معنا می‌پذیرند اما در «عمل به شریعت» دچار مشکل می‌شوند.

وی عنوان کرد: آنچه که در اینجا مطرح می‌شود این است که دین در فطرت انسان‌ها ریشه دارد اما عواملی سبب می‌شود تا عمل به «دین» مورد چالش قرار بگیرد و عده‌ای هم هستند که به طور کلی دین را در هیچ سبکی نمی‌پذیرند و عوامل این موضوع موجب می‌شود که دین به طور کلی کنار گذاشته شود.

* «باور» یعنی آگاهی عمق یافته و درونی شده‌ای که با قلب انسان پیوند پیدا کرده است

نویسنده کتاب «دین‌گریزی چرا، دین‌گرایی چرا» با بیان اینکه ما به دنبال آن هستیم بیان کنیم چرا در تقیّد به دین و التزام به شریعت، عده‌ای از جوانان ما کوتاهی می‌کنند، اظهار داشت: خانواده‌ها باید توجه داشته باشند جایگاه «باور» بسیار در زندگی مهم است وقتی از دین سخن می‌گوئیم باورهای اعتقادی یعنی اینکه چرا اعتقادات دینی در عده‌ای از افراد، ضعیف است چراکه اعتقاد و باور نقش ویژه‌ای در زندگی دارند؛ باور یعنی آگاهی عمق یافته و درونی شده‌ای که با قلب انسان پیوند پیدا کرده است، به همین دلیل اهمیت «باور» بیش از اهمیت علم در رفتار است.

وی تصریح کرد: اثر علم در رفتار، کمتر از اثر باور در رفتار است چون «باور» همان علم و دانشی است که در درون انسان راسخ شده است لذا خانواده‌ها باید مسئله اعتقادات و باورهای فرزندانشان را جدی بگیرند، فرزندان ما بر اساس باورهایشان عمل می‌کنند؛ چه کسانی که دین دارند بر طبق باورهای دینی و چه کسانی که دین ندارند با توجه به باورهای ضد دینی و غیر دینی خویش رفتار می‌کنند و به آن پایبند هستند و در واقع، اعتقاد و باور «هدایت‌گر» رفتار هستند.

ساجدی ابراز داشت: اگر بخواهیم رفتار جامعه ما اصلاح شود، گام بسیار مهم آن اصلاح باورهاست، البته باور و اعتقادات درجاتی دارد آن درجه‌ای که مؤثر در عمل است قوی‌ترین باور است، ممکن است بنده باور به خدا و آخرت داشته باشم اما در باور من ارزش پول، شدیدتر از باور من به ارزش اعتقاد به خدا باشد یا باور من به آخرت و قیامت، ضعیف‌تر از باور من به مسائل دنیوی و مادی باشد.

وی گفت: بنابراین ممکن است ما باورهایی در زندگی‌مان داشته باشیم اما این باورها کارآمد نباشد به دلیل اینکه باورهای مادی بر زندگی ما حاکم است لذا با وجود اینکه معتقد به دین است اما اعتقاد او به نقش پول، شدیدتر و قوی‌تر است و همین مسئله موجب می‌شود در زندگی پیرو امور مادی بوده و باورهای دینی خود را زیر پا گذارد.

* روش جنگی دشمن، از سخت به نرم تغییر کرده است

نویسنده کتاب «دین‌ و دنیای مدرن» عدم توجه لازم به جایگاه باور در خانواده‌ها را از دیگر نکاتی دانست که منشأ دین‌گریزی به شمار می‌رود و ادامه داد: مردم باور را در فرزندان خویش، جدی نمی‌گیرند، «جدی نگرفتن» یکی از بزرگترین عوامل مؤثر در حرکت انسان به جلو است و به همین دلیل دشمنان اسلام در جنگ نرم، روی باورهای مردم کار می‌کنند تا اعتقادات آنها را متزلزل کند.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: جنگ نرم، جنگ عقاید و اعتقادات است اینکه امروزه در متد و روش دشمن در جنگ سخت به جنگ نرم، چرخشی ایجاد شده، نشان دهنده اهمیت بُعد اعتقادی است یعنی چرخش از جنگ با سلاح و نیزه به جنگ اعتقادی و سرد. متأسفانه خانواده‌ها به اهمیت باور در زندگی فرزندانشان توجهی ندارند کما اینکه به نظر می‌رسد حتی بسیاری از معلمان و مسئولان فرهنگی نیز از نقش ویژه باور در زندگی افراد، غافل هستند.

وی با بیان اینکه باورهای جوانان ما تضعیف شده و به راحتی فرو می‌ریزد، گفت: یکی از علل دین‌گریزی در دوران ما عدم توجه به ماهیت دین‌گریزی و مکانیزم شکل‌گیری باور در زندگی و رها کردن آن و در اختیار دیگران قرار دادن است، امروزه دشمن همان چیزی را که ما رها کرده‌ایم و از طرفی هم به شدت در زندگی‌ها اثرگذار است را مورد هجوم خود قرار داده و با عوامل مختلف سعی می‌کند، باورها و اعتقادات جوانان ما را به مدل دلخواه تغییر داده و آنها را بر اساس رویکردهای و باور خویش بسازد.

ساجدی تأکید کرد: همچنین امروزه، می‌بینیم به جای خداباوری، خود محوری، پول‌محوری، شهرت محوری، و دنیامحوری در حال رشد است این خطر، خطر عظیمی است که از طرف دشمن به اشکال مختلف ترغیب می‌شود.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها