امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142493
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 105
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ آیین افتتاحیه اولین دوره آموزش عالی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان شاخص جمهوری اسلامی ایران، دیروز یکشنبه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ آیین افتتاحیه اولین دوره آموزش عالی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان شاخص جمهوری اسلامی ایران، دیروز یکشنبه 5 بهمن& zwnj;ماه ۱۳۹۳ با حضور سید‌علی مقدم رئیس شورای عالی قرآن در حسینیه «الزهرا(س)» برگزار شد.

قدمت ۲۰ ساله دوره ارتقای قاریان در شورای عالی قرآن

تلاوت صالح اطهری‌فرد قاری بین‌المللی قرآن کریم آغاز بخش مراسم بود و پس از وی سیدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن و دبیر شورای ارزیابی ضمن خیر مقدم، ضرورت برگزاری این جلسات را بیان کرد و گفت: جلسات ارتقاء قاریان بین‌المللی بیش از بیست سال است که در شورای عالی قرآن برگزار می‌شود که دوره‌ جدید این جلسات با اعطای مدرک تخصصی به قاریان شاخص در چارچوب ضوابط طرح ارزیابی، همراه شده است.

در ادامه، قائم مقام شورای عالی قرآن از اعضای جلسه دعوت کرد تا به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود بپردازند.

شهیدی‌پور: ضرورت توجه به ابعاد معنایی آیات برای تأثیر‌گذاری بیشتر

حجت‌الاسلام محمد‌رضا شهیدی‌پور که به عنوان عضو شورای ارزیابی در این جلسه حاضر بود در سخنانی، به بُعد محتواییِ تلاوت قرآن اشاره کرد و گفت: در تلاوت قرآن فقط بعد فنّی مطرح نیست و باید بیش از آن به ابعاد معنایی و مفهومی آیات توجه شود تا تلاوت، تأثیرگذاری مطلوب را داشته باشد.

محمد بنیادی، عضو دیگر شورای ارزیابی نیز ضمن تشکر از شورای عالی قرآن بابت برگزاری چنین دوره‌هایی، این اقدام شورا را در ارتقای سطح تلاوت در کشور مؤثر ارزیابی کرد.

ابوالقاسمی: پخش تلاوت از شبکه قرآن سیما جای نقد دارد

احمد ابوالقاسمی، دارنده مدرک درجه یک در هر دو رشته‌ قرائت و تدریس قرآن کریم، ضمانت اجراییِ این دوره را خواستار شد و گفت: با وجود چنین جلساتی باید شاهد رشد تلاوت در جامعه باشیم و تلاوت‌های صدا و سیما نیز از وضع موجود بهره‌مند شود. اکنون پخش تلاوت از شبکه قرآن سیما جای نقد دارد.

عباسی و سیاح‌گرجی: ضرورت توجه به تلاوت‌های اصیل

محمد عباسی نیز نسبت به رشد معکوس هنر تلاوت قرآن در کشور نکاتی را بیان کرد و تأکید قاریان مصری بر توجه به اصالت در تلاوت را متذکر شد.

علی سیاح‌گرجی نیز انتظارات خود را از صدا و سیما بیان کرد و گفت: صدا و سیما باید به تلاوت‌های اصیل و استاندارد توجه داشته باشد.

مسعود سیاح‌گرجی خود را نماینده قاریان جوان معرفی کرد و گفت: هم‌اکنون تلاوت‌هایی از صدا و سیما پخش می‌شود که ما نیز از این تلاوت‌ها راضی نیستیم. ما به دنبال همان رویه‌ ارائه تلاوت‌های با اصالت هستیم، حتی اگر ذائقه عموم، جز این را مطالبه کند.

علی‌اکبر ملکشاهی، در صحبت‌های خود یادآوری شد که نباید با میدان دادن به جوان‌ترها، پیشکسوت‌ها فراموش شوند.

محمدرضا پورزرگری، عضو دیگر جلسه بود که به وظیفه‌ مهم شورا در حل و فصل مشکلات تلاوت قرآن در کشور اشاره کرد و گفت: نباید گذاشت تلاوت‌های غیر استاندارد از صدا و سیما پخش شود و اگر اشکالاتی در تلاوت یک قاری خوش‌خوان نیز وجود داشت، نباید توانایی‌هایش را نادیده گرفت، بلکه باید راه را به او نشان داد.

مقدم: اشکالات تلاوت در کشور را شناسایی و در رفع آن تلاش کنید

پایان بخش قسمت اول جلسه، سخنان سیدعلی مقدم، رئیس شورای عالی قرآن بود که وی با اظهار خرسندی از حضور در جمع قاریان برجسته کشور و تشکر از حاضران بابت بیان دیدگاه‌هایشان گفت: حرف‌های شما، حرف‌ها و خواسته‌های خود من است. انتظار دارم به عنوان اعضای شورای عالی قرآن که اصولاً شورا بدون حضور شما جایگاهی نخواهد داشت با نظرات کارشناسی، اشکالات و کاستی‌های تلاوت در کشور را شناسایی و برای رفع آن کمک کنید.

شورای عالی قرآن وظیفه خود را در مراقبت از پخش تلاوت‌های ممتاز در صدا و سیما با قوت ادامه دهد

وی اذعان کرد: جلساتی از این قبیل که اساتیدی در این سطح ممتاز، تلاوت‌های یکدیگر را نقد و تحلیل کنند بسیار ارزشمند و نتیجه بخش است و باید شورای عالی قرآن وظیفه خود را در مراقبت از پخش تلاوت‌های ممتاز در صدا و سیما با قوت بیشتری ادامه دهد و از دست‌یابی به مطلوب در این عرصه کوتاه نیاید.

ارزیابی‌ها استاندارد و محکم و با رعایت ضوابط صورت گیرد

مقدم در مورد اجرای طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم گفت: قائل هستم که ارزیابی‌ها باید استاندارد و محکم صورت گیرد و ضوابط آن رعایت شود.

حاضران در جلسه پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، بخش دوم جلسه را پی‌گرفتند و در این بخش، سیدعلی سرابی دبیر شورای ارزیابی و محمدتقی میرزاجانی، مدیر برنامه‌ریزی و اجرایی طرح، در خصوص مسائل محتوایی و اجرایی برگزاری دوره آموزش عالی توضیحاتی ارائه کردند و به سؤالات حاضران پاسخ دادند.

این دوره به دنبال مصوبه جلسه دهم شورای ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم برگزار می‌شود تا اعطای مدرک تخصصی به قاریان شاخص و تراز اول کشور را تسهیل کند. همچنین این دوره شامل بیش از 40 جلسه چهار ساعته در دو بخش دروس نظری و کارگاه تلاوت خواهد بود که روزهای یکشنبه در شورای عالی قرآن برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها