امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142503
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 108
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهشی علوم انسانی اسلام صدرا در آیین آغاز فعالیت بنیاد فرهنگی و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهشی علوم انسانی اسلام صدرا در آیین آغاز فعالیت بنیاد فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب (سرچشمه) طی سخنانی گفت: طی چند دهه گذشته، از سه ناحیه به زن مسلمان اجحاف شده است. یکی از ناحیه اقلیتِ روشنفکران غرب زده و کسانی که به قصد عقده گشایی، همواره خواسته‌اند، نظرات خود را به زنان ایرانی تحمیل کنند و با تریبون‌های فراوانی که در داخل و خارج در اختیار داشته‌اند، اینطور وانمود کنند که خواست ما مساوی با خواست همه زنان در ایران است؛ این در حالی است که امروز ورشکسته تر از غربی‌ها در عرصه زن وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: زن را در غرب به عروسک خیمه شب بازی و یک ابزار صرف برای هوسرانی و سودآوریِ اقتصادی تبدیل کردند و شرافت و کرامت انسانی را از او گرفتند. امروز به آمارهایی که خود غربی‌ها درباره انواع مظالم به زنان در غرب منتشر شده است توجه بفرمایید تا به عمق فاجعه‌ای که توسط غربی‌ها درباره زن بوجود آمده است پی ببرید. ناحیه دیگر، کسانی هستند که به نام دین، تفاسیر غیر علمی خودشان را به خواست حقیقی دین در این حوزه تحمیل کردند و مانع از رعایت حقوق حقه زنان در جامعه اسلامی شدند. منظور من، هم تحمیل تفاسیر متحجرانه، و هم تحمیل تفاسیر به ظاهر روشنفکرانه به تعالیم دینی است که هر دوی آنها به یک اندازه خطرناک است.

حجت‌الاسلام غلامی اظهار داشت: ناحیه سوم، اجحاف‌هایی است که بعضی جناح‌های سیاست زده به زن مسلمان و ایرانی می کنند و زنان را هر روز قربانی تمایلات جناحی خود و دست یابی یا ماندن در قدرت می کنند. عرض بنده این است که جامعه نخبگانی ما و تشکل‌های انقلابی در حوزه زنان، باید با روشنگری‌های زنجیره‌ای و وقفه ناپذیر خود، فضا را برای فعالیت این سه طیف، روز به روز تنگ تر کنند. توجه داشته باشیم، هر میزان زنان مسلمان آگاه تر و خردورزتر باشند، و هر میزان پرده‌ها از روی حقایق و واقعیت ها بیشتر کنار رود، زنان ایرانی چندین قدم به جایگاه شایسته خود نزدیک تر می شوند.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه  عده‌ای می‌خواهند فضای روشن بینانه در جامعه زنان نباشد تا در یک فضای احساسی، راحت‌تر کارهای نامعقول خودشان را جلو ببرند، توضیح داد: به نظر من، یکی از اولویت‌های اصلی ما، روشنگری و بالا بردن توان خردورزی و عمق نگری در جامعه زنان کشور است.  در گفتمان بنیادی انقلاب اسلامی، خانواده هسته مرکزی، و مولفه حیاتی جامعه اسلامی محسوب می شود لذا پیشرفت پایدار و حقیقی جامعه اسلامی در گرو توجه درست و عمیق به خانواده است.

وی با اشاره به اینکه خانواده مهم‌ترین زمینه برای حفظ هویت، شرافت و امنیت زن به حساب می آید، افزود: لذا هیچ خیانتی بالاتر از جدا کردن زن از خانواده نیست. البته فقط نهادینه ساختن عدالت و اخلاق در خانواده است که می‌تواند بنیان های خانواده را مستحکم کند. توجه داشته باشیم که در شرایط فقدان عدالت و اخلاق، هیچ امکانی برای حفاظت از خانواده به خصوص با نقش آفرینی شایسته زنان متصور نیست و این دین است که می‌تواند عدالت و اخلاق را در خانواده مستقر سازد. با این ملاحظه، کسی تصور نکند تاکید خاص گفتمان انقلاب بر روی خانواده، چیزی از حساسیت به جای ما درباره لزوم رعایت حقوق حقه زن در خانواده کم می کند. آنچه از طرف اسلام برای زن به عنوان حق در خانواده پیش بینی شده است به کمال و تمام باید ادا شود هر چند ما باید فضای احسان که یک درجه از عدالت بالاتر است را در فضای خانواده حاکم کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز در بین مسائل مرتبط با خانواده، دو موضوع، وضعیت فوق‌العاده پیدا کرده است : یکی امر ازدواج پایدار، و دیگری جلوگیری از رشد فزاینده طلاق که یکی از عوامل مهم در آن، همین پایدار نبودن ازدواج ها در کشور است. باید برای این دو فکر اساسی کرد. البته مسأله با درد دل و شعار حل نمی شود. باید راه‌های نو و مبتکرانه برای افزایش ازدواج پایدار و کاهش طلاق پیدا کرد؛ راه‌هایی که بستر حضور خود مردم برای حل مسأله ازدواج و طلاق را فرآهم کند.  بروز آسیب های اجتماعی در میان زنان عوامل متعددی دارد لکن به نظر من، مهم‌ترین عامل، سبک زندگی غربی و آشفتگی‌هایی است که فرهنگ پوچ غربی در جامعه ما ایجاد کرده است. جالب است، با آنکه خود غرب سرچشمه و مولّد این آسیب‌هاست، مجامع بین المللی- غربی می آیند در کشور ما با ژستِ دایه دلسوز تر از مادر، برای مواجهه با آسیب های اجتماعی برایمان سخنرانی می کنند و نسخه پیچی می کنند! این در حالی است که تا الآن نسخه های آنها بیش از آنکه به کاهش آسیب های اجتماعی در بین زنان منجر بشود، به تشدید آسیب ها منجر شده است.

وی در پایان توضیح داد: ما باید با یک حساسیت بالا و با نسخه‌های مترقیِ اسلامی-ایرانی، برای کاهش آسیب‌های اجتماعی خصوصاً در بین دختران جوان وارد عمل شویم. ما امروز از یک طرف از دولت مصرانه می‌خواهیم تا برای کاهش آسیب‌ها کار موثر بکند، و از طرف دیگر، از تشکل‌های اسلامی و انقلابیِ آگاه و دلسوز در حوزه زنان می‌خواهیم یکی از کار ویژه های خودشان را مقابله مؤثر با آسیب‌های اجتماعی قرار دهند. نکته پایانی نیز بحث جمعیت است عنصر اصلی در فرزندآوری زنان هستند و طبیعی است بخش عمده‌ای از مسائل فرهنگی و بهداشتی جمعیت به زنان مربوط می‌شود. جمعیت مناسب، ارتباط تنگاتنگی با حفظ نهاد خانواده دارد. تردیدی نیست، خانواده‌های کم جمعیت به مراتب بیش از خانواده‌های با جمعیت مناسب در معرض تهدیداند و قطعاً یکی از عوارض کاهش جمعیت، تضعیف نهاد خانواده در ایران است. بر این اساس، اقداماتی که در موضوع جمعیت توسط فعالان حوزه زن و خانواده دنبال می‌شود کاملا بجا و معنادار است و شایسته است به طور خاص از تشکل‌های انقلابی درخواست کنیم موضوع افزایش معقول جمعیت را در دستور کار خود قرار دهند و تا طبیعی شدن شرایط، محکم در میدان باشند.

انتهای پیام/ک

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها