امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142508
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا رضاداد در ابتدای بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دبیرخانه سی و سوم فیلم فجر با اشاره به اینکه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا رضاداد در ابتدای بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دبیرخانه سی و سوم فیلم فجر با اشاره به اینکه فعالیت درباره برگزاری این رویداد از پایان جشنواره سی و دوم آغاز شد، بیان کرد: اسفندماه سال 92 با توجه به تاکید رئیس سازمان سینمایی در بازنگری در جشنواره فیلم فجر، بررسی ها برای برپایی جشنواره ای متفاوت در دوره سی و سوم آغاز شد.

وی یادآور شد:از اواسط اسفندماه ترکیبی را مشخص کردیم و این گروه عملکرد جشنواره را در ادوار قبلی بررسی و در خردادماه سال 93 الگوهایی برای برپایی جشنواره سی و سوم ارائه شد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: جلسات شورای سیاستگذاری جشنواره سی و سوم با حضور جمعی که از سوی دکتر ایوبی مشخص شده بودند آغاز شد و براساس پیش نویس ها و پیشنهادها، اظهارنظر جامعه سینمایی را نیز دریافت و کم و بیش در الگوی برپایی این رویداد اعمال شد.
*تفکیک بخش بین الملل
رضاداد در ادامه سخنانش با اشاره به تفکیک بخش بین الملل بیان کرد: ملاحظه اصلی این مباحث تخصصی درباره جشنواره، تفکیک زمان برگزاری بخش بین الملل بود که در این بخش چند الگو پیش بینی شد تا جنبه های گوناگون آن حفظ شود. از اینرو مقرر شد این بخش در اردیبهشت سال 94 برگزار شود.

به گفته وی، این بخش زیر سایه سینمای ایران بود و اتفاقات مورد نظر برای تاثیرگذاری در عرصه بین الملل جشنواره فجر رخ نمی داد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: قرار شد بر اساس این الگو، سازمان بین الملل جدید تشکیل شود که این کار به همت آقای دکتر ایوبی در حال انجام است و انشالله از سال آینده، سازمان می تواند عملیاتی شود.

رضاداد با بیان اینکه گستردگی جشنواره مانع از برگزاری صحیح آن در ادوار مختلف می شد، توضیح داد: بخش اراده ملی، اکران فیلم ها در شهرستان ها و برگزاری افتتاحیه و اختتامیه در هر استان موجب گستردگی بیش از اندازه جشنواره فجر شده بود که این مهم مانع از مدیریت صحیح می شد که اصلاحاتی در رویکردهای این بخش انجام شد.

وی با تاکید بر لزوم پالایش جوایز جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: دو سه رویکرد در بخش سودای سیمرغ وجود داشت و برای کاهش جوایز باید پروسه چند ساله را طی کنیم زیرا بعضی از این جوایز در رشد سینمای ایران اثرگذار بودند و در نهایت با توجه به این شرایط، جمع بندی مقررات در شهریورماه انجام شد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر یادآور شد: از مهرماه و پس از جشنواره کودک، کار اجرایی جشنواره فجر رسما آغاز شد. آقای دکتر ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) تلاش بسیاری داشتند که جشنواره، صاحب سازمان مشخصی شود که امیدواریم در سال آتی شاهد اجرای امور جشنواره زیر بخش سازمان آن باشیم.

رضاداد با اشاره به همکاری دوستان فعال در سازمان های تابع سازمان سینمایی گفت: امسال بخش بزرگداشت ها در افتتاحیه جشنواره خواهیم بود و از محمدعلی کشاورز، حسین جعفریان و مجموعه لابراتوآرها تقدیر می کنیم. همچنین کتاب های هر یک از این بزرگداشت ها رونمایی می شود.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر همچنین درباره تولید دیجیتال فیلم ها بیانکرد: فکر می کنم با دیجیتال شدن کل نمایش فیلم ها به همت دولت جدید، امسال آخرین فیلم نگاتیو ما نیز تولید شد و دیگر تولید بر منبای نگاتیو وجود نخواهد داشت.

*نظر رضاداد درباره هیات انتخاب

رضاداد همچنین درباره ترکیب هیات های انتخاب توضیح داد: اعضای هیات انتخاب از ابتدای آذر، فعالیت خود را آغاز کردند و در 40 روز آثار بازبینی شد.

وی افزود: این ترکیب، بسیار جامع بود و تقریبا ما را از بسیاری از حواشی مصون کرد؛ البته حاشیه ها در جشنواره ها طبیعی است.

*بازبینی 88 فیلم

دبیر سی و سومین جشنواره فجر در ادامه سخنانش گفت: امسال فیلم های ویدئویی پذیرفته نشد و در بخش سودای سیمرغ 88 فیلم سینمایی بازبینی شد.

رضاداد ادامه داد: اصرار دوستان هیات انتخاب بررسی دقیق آثار بود. از اینرو همه فیلم ها بادقت و کامل بازبینی شدند و محدودیت انتخاب ها به هر حال کار را برای دوستان هم مشکل تر می کرد هم دقیق تر. همچنین با نظر هیات انتخاب، تعدادی از آثار سینماگران باسابقه نیز در بخش خارج از مسابقه با جلب موافقت خودشان نمایش داده می شود.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر یادآور شد: در بخش سینمای مستند هیات انتخاب 110 مستند را بازبینی کردند؛ در جشنواره فیلم فجر فقط فیلم های بلند مستند رقابت می کنند و انتخاب 11 فیلم از 110 اثر دشوار بود. یک ماه جلسات مکرر برگزار و در هر دو بخش دو فیلم خارج از مسابقه قرار داده شد.

به گفته رضاداد، در بخش فیلم اولی ها (نگاه نو) دو اثر انیمیشن داشتیم که کیفیت بالایی داشتند اما از جایی که داوری این آثار متفاوت است جمع بندی این شد که این دو فیلم در خارج از مسابقه آید.

وی افزود: در بخش سودای سیمرغ نیز دو فیلم کودک مستقیما وارد این بخش شدند که این تصمیم به نوعی تشویق برای فیلمسازان کودک محسوب می شود و این امر با توافق با رییس سازمان سینمایی به مرحله اجرا رسید.

*سبد پربار هنر و تجربه

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر توضیح داد: بخش فیلم های هنر و تجربه در جشنواره سی و سوم وجود دارد. از ابتدای امسال گروه هنر و تجربه راه افتاد که مورد استقبال سینماگران واقع شده و شاخص این آثار تجربی و هنری بودن آنها است و این فیلم ها در اکران عمومی به دلیل محدودیت نمایش عمومی مخاطبان خود را پیدا نمی کرد.

رضاداد تاکید کرد: سبد هنر و تجربه پر بار بود و دوستان به جمع بندی رسیدند که 20 فیلم به شورای هنر و تجربه معرفی و در نهایت 11 فیلم در این بخش حضور داشته باشد و دو جایزه به داوری شورای سیاستگزاری هنر و تجربه اهدا می شود.

وی ادامه داد: بخش دیگر رقابتی ما که مدیریت آن با آقای تقی پور است، تبلیغات را شامل می شود. پیش تر در این بخش به پوستر، عکس و آنونس جوایزی اهدا می شد و امسال رویکرد متفاوتی در این بخش وجود دارد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: در بخش تبلیغات، فیلم های اکران شده در سال گذشته بررسی می شوند و جایزه این بخش در افتتاحیه اهدا خواهد شد.

رضاداد با بیان اینکه با پایان کار هیات های انتخاب از 10 دی، پشتیبانی از فیلم ها آغاز شد، گفت: از حدود 200 فیلم بخش های مختلف، 40 فیلم برای نمایش و حضور در بخش رقابتی انتخاب شدند. از اینجا ما با ترافیک بخش های پشتیبانی تولید مواجه می شویم. به دلیل تاخیر در تولید بعضی فیلم ها که ارزش هم دارند و بهتر است در سبد محصولات برتر سینمای یک سال به نمایش گذاشته شوند، بعضی حمایت ها و مراقبت ها در این بخش لازم است که کار پشتیبانی از فیلم ها در این مرحله تا آماده سازی به عهده آقای علیزاده است و کار انتخاب و آماده سازی سالن های سینمایی را نیز آقای فرجی انجام می دهند.

*آماده سازی 29 سالن سینمای مردمی

دبیر جشنواره فیلم فجر با اشاره به سالن های سینمای مردمی بیان کرد: 29 سالن مردمی اکران، برای جشنواره در نظر گرفته شده است. همچنین امسال در بخش توزیع بلیت های سینمایی نیز شاهد حذف بلیت مختص نهادهای مختلف بودیم و با افزایش ظرفیت بلیت های مردمی حدود 10 هزار سری بلیت پیش فروش شد و آقای شمس از دوماه پیش تاکنون در این بخش زحمات فراوانی کشیده است.

به گفته رضاداد، مدیریت اجرایی جشنواره برعهده آقای باکیده و مدیریت هنری آن را آقای حیدری برعهده دارند که ثمره زحماتش پوسترهایی است که از امروز در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

وی همچنین یادآور شد: بین 60 تا 90 نفر از دوستان حراست و 60 نفر ناظرین ارشاد در ایجاد نظم در سینماهای مردمی به ما کمک می کنند.

*آغاز فعالیت بخش بین الملل

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر همچنین توضیح داد: بخش بین الملل نیز به موازات، فعالیت های خود را با مدیریت آرش امینی آغاز کرده است و در بخش اطلاع رسانی نیز فعالیت های خوبی انجام شده و در چهار ماه اخیر روزی نشده که ما تیتر رسانه ها نباشیم.

رضاداد یادآور شد: برنامه یک فیلم یک سلام کار مناسبی بود که امسال برای اولین بار انجام دادیم و موجب آشنایی بیشتر با آثار حاضر در جشنواره سی و سوم شد که البته برای این کار به اندازه برگزاری یک جشنواره زحمت کشیده شد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در پایان سخنانش با اشاره به شرایط برگزاری جشنواره در برج میلاد گفت: در برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره، 1200 فعال رسانه ای از رادیو، تلویزیون، مطبوعات، رسانه های مجازی و انجمن منتقدان حضور دارند. همچنین 500 نفر از دست اندرکاران سینما و 300 نفر از مدیران و کارشناسان مرتبط با سینما در برج میلاد حضور دارند که با توجه به ظرفیت 1700 نفره برج، انشالله وضع مناسبی در آنجا خواهیم داشت تا رسانه ها در آرامش بتوانند کار تخصصی خودشان را انجام دهند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها