امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142511
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسول صدر عاملی از اعضای هیات انتخاب در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد از دبیرخانه جشنواره فیلم فجر گفت: تفاوت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسول صدر عاملی از اعضای هیات انتخاب در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد از دبیرخانه جشنواره فیلم فجر گفت: تفاوت امسال هیئت انتخاب جشنواره حضور بیشتر تعداد فیلمسازان بود واینکه سینماگران اهمیت بیشتری داشتند برای ما عوارضی هم داشت.

وی یادآور شد: یکی از مسائل پیش روی هیات های انتخاب در ادوار مختلف این بود که برخی اخبار به بیرون درز می کرد و هیات انتخاب جشنواره سی و سوم تلاش کرد این مهم دیگر تکرار نشود تا شان این هیات زیر سوال نرود.

عضو هیات انتخاب جشنواره سی و سوم با بیان اینکه انتخاب با داوری فرق دارد و مسئولیت های ما بسیار بیشتر است، توضیح داد: اگر هیات انتخاب اشتباه کند ناگهان یک گروه 50 نفره حذف می شوند و ساختار و اهمیت جشنواره در طول سال های مختلف به گونه ای شده که جشنواره برای فیلم و اکران اهمیت زیادی پیدا کرده است.

صدرعاملی تاکید کرد: در بیانیه هیات انتخاب که برای نخستین بار صادر شد خواهش کردیم در غوغای جشنواره و فروکش کردن آن، فیلم هایی که در این فهرست نیست حمایت و به اکران برسد.

وی ادامه داد: سعی کردیم جشنواره بی مسئله ای باشد البته جشنواره باید حاشیه و مسئله داشته باشد زیرا جشنواره که بدون حاشیه نمی شود.

این کارگردان سینما تاکید کرد: دو اتفاق درخشان در شورای پروانه ساخت رخ داد؛ اینکه پس از30 سال اعتماد مسوولان به فیلمسازان محقق شد و خوشبختانه نتایج این اعتماد امسال کاملا دیده می شود؛ اینکه شاهد تفکر جدیدی در فیلمسازی و جشنواره سی و سوم خواهیم بود که اتفاق کمی نیست.

صدرعاملی گفت: درک درست از سینمای ایران، خطوط قرمز و خواسته های مردم از سوی فیلمسازان جوان موجب شده شاهد رویش در سینمای ایران باشیم.

وی اظهار کرد: از کانون کارگردانان درخواست کردم با کارگردانان جوان این دوره ارتباط موثری شکل گرفته و شاهد ایجاد گفتمان میان کارگردانان های نسل های مختلف باشیم.

به گفته کارگردان فیلم «من ترانه پانزده سال دارم»، 70 درصد فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ هم متعلق به فیلمسازان جوانی است که تجربیات جدید خود را در سینما بدست آوردند.

عزیز الله حاجی مشهدی از اعضا هیات انتخاب بخش سینمای حقیقت جشنواره فیلم فجر نیز که در این مراسم حضور داشت، یادآور شد: فیلم های مستند به ظاهر جذابیت های فیلم های داستانی را ندارد اما معتقدم خیلی به واقعیت و حقیقت زندگی نزدیک تر است زیرا بخشی از کار قرار است به دور از رویاپردازی شکل گیرد و این به معنای آن است که زندگی به مردم ایمان و اعتقاد و اندیشه آدم ها و واکنش های زندگی به مراتب نزدیک تر از سینمای داستانی است که تخیل یک نویسنده است.

وی با اشاره به صحبت های رسول صدر عاملی توضیح داد: انتخاب واقعا بسیار کار دشواری است انتخاب 11 فیلم از میان 110 اثر اولیه و 80 فیلم ثانویه کار را دشوار تر می کرد.

این منتقد و نویسنده سینمایی اظهار کرد: تنوع دیدگاه، تکثر نگاه و اندیشه در کنار ساختارهای بسیار متفاوت و نوآمده در آثار فیلمسازان مستند مبرهن بود که این نگاه ها شوق انگیز بود.

به گفته حاجی مشهدی، توجه به جغرافیا و طبیعت و هشدار درباره ضرورت حفظ محیط زیست از نکات قابل توجه آثار رسیده به جشنواره در بخش مستند بود. وقتی این آثار را با مستندهای به اصطلاح خارجی مقایسه می کنیم در می یابیم این فیلم ها از آثار باکیفیت مرسوم دست کمی ندارد.

این منتقد و نویسنده سینما گفت: ما فیلم های مستندی را به تماشا نشستیم که جغرافیای ایران را بازگو کرده و فن و تکنیک قابل توجهی داشتند که این امر از نقاط دلگرم کننده و امید بخش بود و تنوع مضمون در فیلم های انتخاب شده رعایت شد.

حاجی مشهدی تاکید کرد: چهره های نو آمده نشان می دهد بسترسازی هایی شده که این فیلمسازان جوان فعالیتشان تجلی داشته باشند.

احمد امینی نیز گفت: نکته قابل توجهی از نظر ما در این دوره احساس می شود که بسیاری از فیلمسازان در جشنواره سی و سوم بهترین اثر کارنامه هنری خود را به تولید رساندند که این امر یک اتفاق قابل توجه است.

وی یادآور شد: اعتماد به این فیلمسازان موجب شده شاهد چنین اتفاقی در جشنواره سی و سوم باشیم.

ایرج تقی پور مدیر بخش تبلیغات جشنواره فیلم فجر نیز یادآور شد: نیمی از فیلم های اکران شده مدیریت تبلیغات داشتند؛ نکته مهم این است که متوجه شدیم نیمی از تبلیغات موثر در استقبال مخاطبین از فیلم ها ناشی از تلاش در شبکه های اجتماعی بود و این شبکه ها بار زیادی را کشیدند و درخواست دارم به این شبکه ها توجه کنیم.

وی یادآور شد: در بخش هنر و تجربه نیز بیش از75 درصد از تبلیغات در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد .

دکتر ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز در این دیدار توضیح داد: حضور در هیات انتخاب از سوی فیلمسازان با توجه به دشواری های این مهم کار دشواری بود.

وی یادآور شد: اگر عشق به سینما نبود فیلمسازان به هیات های انتخاب وارد نمی شدند چراکه یکی دو ماه تلاش و نمایندگی همکاران و پاسخگویی به آنان کار ساده ای نیست و تلاش شبانه روزی دوستان جشنواره فیلم فجر جای تقدیر دارد.

ایشان در پایان بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حضور ایشان در جمع سینماگران تشکر کردند و اظهار امیدواری کردند سال های آتی با حمایتی که از سوی وزیر محترم صورت می گیرد شاهد رشد بیشتر و چشمگیرتری در سینمای ایران باشیم.

وی افزود: بهرحال امسال محدودیت های مالی زیادی در سینما بود و خوشبختانه توانستیم با یک نگاه عادلانه از اکثر فیلم ها حمایت کنیم. حمایت های ما حمایت های متوازنی بود و این یکی از سیاست های ما در این دوره از مدیریت سینمایی کشور است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها