امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142525
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۰
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، پس از آنکه پرده از روی نارضایتی‎های شماری از مجاهدین از تشکیل کابینه دولت جدید در ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، پس از آنکه پرده از روی نارضایتی‎های شماری از مجاهدین از تشکیل کابینه دولت جدید در این کشور برداشته شد، اینک زمزمه‎های اتحاد مجاهدین افغان بالا گرفته و مشخص نیست که این شورا چه سرنوشتی خواهد داشت.
کابینه دولت وحدت ملی بالاخره از سوی «محمد اشرف‎غنی» رئیس جمهور این کشور در یک نشست خبری اعلام شد که متشکل از اقوام مختلف، احزاب متعدد و همچنین متفاوت‎تر از کابینه دولت پیشین این کشور به نظر می‎رسد.

کارشناسان افغانستان با آنکه از سطح آموزش عالی نامزد وزراء و همچنین جوان بودن آنها استقبال می‎کنند، اما آن را بدور از انتقاد نگذاشته و ضعف شایسته‎سالاری، نبود تجربه کاری و معرفی نشدن نامزد وزرا مطابق آموزش‎های عالی را از شاخص‎های انتقادی این کابینه می‎دانند.

«محمد اسماعیل‎خان» یکی از رهبران جهاد افغانستان که از زمان تجاوز قشون شوروی سابق در این کشور به صف جهاد پیوسته و تا شکست شوروی و همچنین در خط مقدم نبرد با طالبان بوده و پس از آن در سمت‎های بلند دولتی مانند وزارت انرژی و برق و ولایت «هرات» فعالیت کرده، معرفی شدن نامزد وزرا را نشانه‎ای از نادیده گرفتن مجاهدین توسط مدیران دولت وحدت ملی دانسته است.

اسماعیل‎خان با تأکید بر اینکه مجاهدین میراث جهاد چند دهه مبارزه با دشمنان افغانستان است به شدت انتقاد کرده که دولت در پی دور زدن مجاهدین از رهبریت و مدیریت بخش‎هایی از دولت است.

وی همچنین گفته که برای بقای مجاهدین در دولت و حفظ نفوذشان میان ملت، وی و شماری از مجاهدین افغان دست به ایجاد تشکیلاتی می‎زنند که شامل تمام مجاهدین بوده و در تصمیم‎گیری‎های بزرگ برای ملت این کشور تلاش خواهند کرد.

وی با آنکه نامی از سران احزاب مجاهدین افغانستان نبرده اما تأکید کرده که «محمد یونس قانونی»، «عبدالرب رسول سیاف» و «بسم‎الله محمدی» در فهرست کابینه نیست که بیانگر نادیده گرفتن مجاهدین در دولت وحدت ملی است.

با این حال، برخی دیگر از رهبران جهادی افغانستان ایجاد تشکیلات و شورایی برای اتحاد مجاهدین و سهیم‎شدن آنها در معادلات بزرگ قدرت و سیاست در این کشور را نیازمند بحث و بررسی بیشتر می‎دانند.

«محمد اکبری» رهبر حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان که در دوران جهاد سهم بارزی در مبارزه با تروریست‎ها و قشون شوروی داشته و هم‎اکنون نیز عضو پارلمان است در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، گفت: تاکنون پیشنهادی در این خصوص به من نرسیده و در صورت که از سوی شخص یا گروهی این پیشنهاد برسد، بدون‎شک باید روی آن بحث و مطالعه شود.

اکبری افزود: من تاکنون در این جمع نیستم و جلسه و قراری نیز در این خصوص میان ما (رهبران مجاهدین افغانستان) وجود نداشته تا شورایی را بسازیم و شخصاً تصمیم نگرفته‎ام تا این چنین شورایی بنا شود.

بدون شک این نارضایتی‎های مجاهدین پس از اعلام شدن فهرست نامزد وزرای دولت جدید در این کشور است و افراد نزدیک به رهبران بزرگ جهادی و تأثیرگذار نیز آن را ناشی از بی‎توجهی دولت به آنان می‎دانند.

«جمال‎الدین بدر» فرد نزدیک به «عبدالرب رسول سیاف» در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، با تأکید به اینکه دولت به مجاهدین بی‎توجهی نشان داده تصریح کرد: سیاف دست از حمایت دولت برنداشته و هم‎اکنون نیز دولت و کابینه جدید را حمایت می‎کند.

بدر در خصوص ایجاد شورای مجاهدین افغانستان تصریح کرد: چندی پیش رهبران جهادی افغان‎ها بارها با سیاف دیدار کرده و قرار بود تا با هم برای خدمت‎گذاری به افغان‎ها متحد شوند.

وی ضمن تأکید بر اینکه ایجاد شورای منسجم مجاهدین افغانستان بسیار برای ملت و دولت این کشور مهم و ارزنده است، تصریح کرد: گفت‎وگوها در این خصوص ادامه داشته و از چند روز به این طرف معلومات دقیقی در خصوص اینکه این شورا تشکیل شود یا خیر بیرون داده نشده است.

بدر تصریح کرد: بزرگان جهادی ولایت‎های شرقی، لوی قندهار، هرات و ولایت‎های شمالی با عبدالرب رسول سیاف دیدار کرده‎اند.

این شخص نزدیک به عبدالرب رسول سیاف گفت: مجاهدین افغانستان بدون شک بیشتر از کابینه بر مردم تأثیر گذار بوده و این مجاهدین برای پیشرفت این کشور از دولت حمایت خواهد کرد.

جمال‎الدین بدر تأکید کرد: مجاهدین تمایلی به مخالفت با دولت ندارند و بدون شک رهبران مجاهدین از پایگاه اجتماعی بیشتری نسبت به دولت‎مردان برخوردار بوده و در صورت مخالفت دولت قدرت مقابله با آنها را ندارد.

این در حالی است که مجاهدین افغان در 13 سال گذشته فراز و نشیب‎های زیادی را در معادلات بزرگ سیاسی این کشور پیموده و گهگاه دولت کابل متهم به بی‎توجهی به این مجاهدین نیز شده است.

علاوه بر این کاهش نقش مجاهدین در صحنه سیاست و قدرت یکی از بارزترین ضربه به این بخش عمده‎ای جامعه افغان‎ها ترور آن‎ها توسط افراد و گروه‎های نامعلوم همانند ده‎ها رهبر جهادی در 13 سال گذشته بوده است که در این خصوص می‎توان از «سیدمصطفی کاظمی»، «عبدالقدیر»، «برهان‎الدین ربانی» و «عبدالخالق» نام برد.

با این وجود تاکنون مشخص نیست که آیا این شورای مجاهدین افغان با توافق و تجمع تمام رهبران جهادی ساخته خواهد شد یا خیر و از سویی دیگر معلوم نیست که این شورا واقعاً توانایی حل معضلات مردم را داشته و در کنار دولت از ملت حمایت خواهد کرد و یا در درون دولت یکبار دیگر حل شده و مشکلات و آسیب‎های که در 13 سال گذشته متحمل شدند را یکبار دیگر تجربه می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها