امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142546
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با توجه به اینکه این روزها شاهد اهانت‌هایی از جمله کاریکاتور فرانسوی به ساحت ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با توجه به اینکه این روزها شاهد اهانت‌هایی از جمله کاریکاتور فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) هستیم جهان اسلام در برابر این توهین و اهانت نمی‌تواند خاموش و ساکت بماند و تنها نظاره‌گر باشد، بنابراین نخبگان و اصحاب فکر و فرهنگ کشورهای اسلامی باید در راستای شناساندن شخصیت پیامبر اسلام (ص) و تکذیب اهانت‌های این اشخاص تلاش کنند.

دراین مدت اصحاب فکر و نهادها و سازمان‌های زیادی به صدور بیانیه و همینطور تظاهرات اعتراضی در سطح دنیا پرداختند و مهمترین آنها نامه‌ای بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران برای جوانان اروپا و آمریکا ارسال کردند.

محمد محمدرضایی مدیر گروه فلسفه دین و فلسفه اسلامی پردیس فارابی دانشگاه تهران  و سردبیر مجله علمی پژوهشی قبسات و فلسفه دین درباره این پیام می‌گوید که به سهم خود از این پیام نورانی کمال تشکر را از رهبری دارد.

وی در این باره توضیح می‌دهد: فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام تاکنون آن اندازه که می‌بایست به وظیفه خود عمل نکرده‌اند، در موقعیت کنونی باید بیشتر کار کرد و فعال بود رایزنان فرهنگی و نمایندگان باید بیشتر در مجامع بین‌المللی و محافل غربی شرکت کرده و گوش شنوا و گوینده تعالیم اسلامی و دینی باشند بنابراین باید بتوانیم به وظیفه خود به نحو احسنت عمل کنیم.

مشروح گفت‌وگو با محمد محمدرضایی را در ادامه می‌خوانیم:

*به عنوان سؤال نخست نظرتان را درباره پیام رهبری به جوانان اروپا و آمریکا به طور خلاصه بفرمایید.

-مقدمتاً عرض کنم که بنده به سهم خودم از پیام نورانی و تأثیرگذار مقام معظم رهبری کمال تشکر را دارم بسیار پیام خوب و تأثیرگذاری در شرایط فعلی بود. برای اینکه یک مقدار جزئیات پیام روشن شود می‌گویم که براساس تبلیغات صهیونیسم و مسموم رسانه‌های غرب مشاهده کردیم که جوانان و مردم دنیا از اسلامی که تلاش شد تیره و تار جلوه داده شود، روشنایی حاصل شد.

بنده در سنگاپور با خانومی روبه‌رو شدم که وقتی متوجه شد من ایرانی هستم بسیار با من صحبت کرد و البته متوجه شدم تصور بدی از ایران دارند و فکر می‌کنند که در ایران زنان مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند! اخلاق اینجا رعایت نمی‌شود و خشونت اینجا زیاد است و سیاهنمایی‌هایی از این قبیل. بنابراین من هم سعی کردم برای ایشان توضیح دهم که واقعا رسانه‌ها تصویر درستی از ایران ارائه نداده‌اند.

در کنفرانس دیگری که در روسیه حضور داشتم خانمی که استاد دانشگاه و آشنا به زبان‌های مختلف و میزبان همایش بود ،وقتی صحبت‌هایش تمام شد ما از او برای حضور درایران دعوت کردیم تا در نشستی علمی مشارکت داشته باشند ایشان به من گفت که من به ایران بیایم سر من را خواهند برید! یعنی تبلیغات استکبار جهانی هدف‌دار انجام شده بنابراین ارزش پیام رهبری اینجا مشخص می‌شود که مستقیم ایشان جوانان را مخاطب قرار داند و از آنها می‌خواهند که به شعار اسلام جامه عمل بپوشانند: «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقُولَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَـئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللهَُ وَأُوْلَـئِکَ هُمْ أُوْلُواْ الاَْلْبَـبِ»

*بنابراین رهبری برای شناساندن این پیام اسلام چه راه‌هایی را پیشنهاد کرده‌اند و راهکارشان چه بوده است؟

-ایشان شعار آزادی بیان و تفکر سر داده‌اند تا بالاخره این تفکراتی که در غرب هم به نوعی از بین برود بنابراین ایشان می‌گویند که شما اگر می‌خواهید اسلام را بشناسید سعی کنید با منابع اصلی آن آشنا شوید و خودتان از قرآن و سنت پیامبر (ص) و سیره و زندگی ائمه (ع) استفاده کنید و ببینید که چقدر تعالیم اسلام ارزشمند و فطرت انسان هماهنگ است، این پیام واقعاً بسیار به جا و مناسب بود و انسان را به یاد نامه‌هایی می‌اندازد که پیامبر گرامی اسلام (ص) به اقوام و ملل مختلف می‌نوشتند و آنها را به اسلام دعوت می‌کردند.

به نظر می‌رسد کاری که رهبری انجام دادند الگویی برای همه از جمله کل نظام و بالاخص اساتید حوزه و دانشگاه شد که تسلط کافی در حوزه کاری خود دارند، بنابراین نخبگان باید بتوانند با جوانان، دانشگاهیان، فرهیختگان مختلف گفت‌وگو کنند و مکاتبه داشته باشند و در قسمت تبیین اسلام و رفع شبهاتی که در این حوزه وجود دارد تحقیقات انجام بدهند و فعالیت‌های شایان توجهی داشته باشند.

*وضعیت اقبال جوانان در سطح دنیا به اسلام چگونه است با توجه به این تبلیغات منفی که درزمینه اسلام ستیزی صورت می‌گیرد؟

-با همه این مسائل و تبلیغات وسیع که توسط استکبار صورت می‌گیرد، جوانان اقبال زیادی به اسلام و تعالیم شیعه دارند چرا که اینها را مطابق با فطرتشان می‌دانند. دشمنان تلاش دارند با ارائه یک کاریکاتور نادرست از اسلام و علم کردن گروه‌هایی چون داعش و جبهه‌های ترورستی که به عنوان سمبل اسلام به نمایش می‌گذارند به دین اسلام و تفکر اسلامی ضربه بزنند درحالیکه تفکری که با منطق، اخلاق و اصول پیشرفته برمبنای اخلاق خوب پیامبر گرامی اسلام ایجاد شده خلل ناپذیر است بنابراین معرفی چهره صحیح اسلام توسط مقام معظم رهبری دراین شرایط بسیار به جا و مناسب بود و ارزش اساسی که اسلام به آزادی بیان می‌دهد را به متبلور می‌کند.

بنابراین این پیام سرآغازی برای همه اندیشمندان و متفکران ماست تا الگو گرفته و با جوانان و اندیشمندان کشورهای مختلف دیالوگ و گفت‌وگو برقرار کنند.

اما این نکته را هم متذکر شوم که این پیام هر چند که خطاب و شأن نزولش جوانان اروپایی و آمریکایی است اما تنها منحصر به آنها نیست بلکه متوجه همه جوانان پاک و سالم است که گرفتار ملاحظات حزبی ، شغلی، مقامی، مالی و .. نشده‌اند و می‌توانند در مضان تعالیم اسلامی قرار بگیرند.

*بنابراین وظیفه اصلی نخبگان امروز چیست؟

-واقعا فرهیختگان و اندیشمندان جامعه آن اندازه که باید به وظیفه خود عمل نکرده‌اند باید بیشتر کار کرد و فعال بود و ارتباط بیشتر با هم داشته باشیم، رایزنان و نمایندگان فرهنگی کشور در محافل غربی شرکت کرده و گوش شنوا و چشم بینا و سخنگوی اسلام برای طرح تعالیم اسلام و دین باشند این احساس وجود دارد که ما می‌توانیم وظیفه خود را به نحو احسنت انجام دهیم لذا این پیام درس دیگری هم دارد که کار را به بهترین نحو احسنت به دانشمندان،‌دانشگاهیان و حوزویان بسپاریم و آنها هم به فکر باشند که به بهترین نحو و تأثیرگذارترین روش کار کنند.

در نهایت بنده به سهم خودم از رهبر معظم انقلاب کمال تشکر را می‌نمایم که در واقع دراین موقعیت با این نامه بسیار جذاب و شیوا جوانان را دعوت کردند برای اینکه آنها با سرمنشأ اسلام و منابع اصیل آشنا شوند و ان‌شاءالله روزی برسد که حق بر همه آشکار شود و همه پیرو حق و حقیقت باشیم.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها