امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142548
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 148
محمد اسماعیل مطلق، رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: سالانه در کشور 800 هزار ...

محمد اسماعیل مطلق، رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار کرد: سالانه در کشور 800 هزار ازدواج صورت می گیرد که نسبت به 4 سال گذشته کاهش داشته است بنابراین باید تلاش شود تا با اجرای برنامه هایی این رقم را افزایش داد.

وی گفت: با توجه به اینکه 11 میلیون جوان در شرف ازدواج داریم باید ابعاد ازدواج برای این افراد تشریح شود و ارگان های دیگر در راستای تأمین مسکن، شغل و ارائه آموزش همکاری کنند تا بتوانیم جوانان را که 90 درصد آنان خواستار ازدواج هستند را به شرایط ازدواج برسانیم.

مطلق تأکید کرد: بررسی ها و آمارها نشان می دهد که 90 درصد جوانان خواستار 3.7 نفر کودک در زندگی هستند یعنی هر زوج حدود 4 کودک می‌خواهد.

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به در نظر گرفتن افراد بین 18 تا 30 سال به عنوان افراد در شرف ازدواج گفت: امروزه جوانان 3.5 سال پس از ازدواج اولین فرزند خود را به دنیا می آورند در حالی که به سلامتی آسیب می‌زنند و ممکن است ناباروری ثانویه ایجاد کند بنابراین وزارت بهداشت اعلام می‌کند تولد نوزاد در خانواده در زمانی کمتر از 3 سال انجام شود چرا که از نظر سلامتی به مراتب مهمتر است.

وی تصریح کرد: فاصله دو فرزند از یکدیگر در حال حاضر 5 سال و 4 ماه است در حالی که شرایط استاندارد باید این زمان کمتر از 5 سال باشد تا از نظر سلامت روانی در خانواده شراسط مناسبی ایجاد شود.

مطلق افزود: 30 تا 35 درصد خانواده ها در تهران تک فرزند هستند بنابراین باید تمام تلاش صورت گیرد تا شمار تک فرزندی در خانواده ها کاهش یابد.

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت در رابطه با شتاب رشد جمعیت در کشور خاطرنشان کرد: اکنون شتاب رشد جمعیت نسبت به گذشته بهتر شده است به گونه‌ای که حدود 4.2 درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: سالانه یک میلیون و 430 هزار فرزند آوری در کشور داریم که وزارت بهداشت متولی تأمین سلامت این نوزادان است تا بتوانند تا سن 80 سالگی زندگی کنند که در این راستا سایر وزارتخانه ها نیز باید با وزارت بهداشت همکاری داشته باشند.

مطلق خاطرنشان کرد: روز گذشته سمینار آموزشی ترویج ازدواج سالم در استان اصفهان برگزار شد که در آن در رابطه با ازدواج سالم مباحثی مطرح شد و جوانان دختر و پسر شرکت کننده در این جلسه در رابطه با مشکلات و موانع اظهار نظر کردند و بررسی هایی شکل گرفت و بر اساس آنها طرحی بسیار مناسب اتخاذ شد.

خاطرنشان کرد: این جلسه نشان داد مردم به خواست رهبری در رابطه با افزایش توالد و تناسل گوش می‌دهند و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در این جامعه جاری است و در کل باید دولت و مردم با هم همکاری کنند تا منویات رهبری انجام شود.

مطلق تصریح کرد: نکته جالب در این جلسه آن بود که هیچ یک از جوانان نگفتند ما قصد ازدواج نداریم بلکه اعلام می کردند شرایط ازدواج آسان و سالم را فراهم کنید تا ازدواج کنیم و این خیلی ارزشمند است.

وی در رابطه با ازدواج سالم و نشانه های آن، گفت: بررسی‌های نشان می‌دهد جوانی که ازدواج می‌کند از نظر جسمی، روحی، روانی و سلامت روان طول عمر بیشتری می کند و امید به زندگی کیفی و کمی بیشتری دارد.

افزود: در یک ازدواج سالم، خانواده شاداب شکل می‌گیرد که در این خانواده بیماری های روانی و اجتماعی کمتر دیده می شود و بر اساس بررسی ها «من» به «ما» تبدل می شود و تصمیمات به جای من برای ما، خانواده و جامعه اتخاذ می شود.

تأکید کرد: بررسی ها نشان می دهد استفاده از مواد مخدر، الکل و سیگار در ازدواج های سالم در قیاس با سایر ازدواج‌ها و خانواده‌ها کمتر است.

وی افزود: برای سالم تر ماندن باید ازدواج کرد چرا که شرایط جوانانی که ازدواج کرده‌اند از نظر روحی و روانی و جسمی به مراتب از همسالان خود که ازدواج نکرده بودند بهتر است.

مطلق تأکید کرد: مردم به خواست رهبری لبیک گفته اند و خواستار افزایش جمعیت شدند و ما نیز با بررسی چالش ها در کمیته‌های مختلف در حال برنامه‌ریزی مدون برای یک سال آینده و برنامه ششم توسعه هستیم تا راهکاری عملی شکل دهیم.

وی گفت: ما همواره با وزارت ورزش و جوانان در بعد ازدواج کمیته های مختلفی داریم که در این راستا دکتر گلزاری معاون وزیر ورزش و جوانان بسیار همکاری مناسبی دارند و تلاش می کنیم با همکاری آموزش و پرورش و وزارت علوم نیز کار را پیش ببریم.

وی ادامه داد: ان شاء الله با انجام این اقدامات و همکاری سایر دستگاه ها به نتایج مثبت دست پیدا کنیم چرا که تاکنون نخبگان سخنان ما را پذیرفته‌اند و درباره افزایش جمعیت با ما مشارکت می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها