امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۱۲:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142583
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۷
تعداد بازدید: 105
  محمد عطاردیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران

 

محمد عطاردیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه و امتیازاتی که به طرف ترکیه‌ای اختصاص داده شده است، اظهار داشت: این توافقنامه صادرات ترکیه به ایران را افزایش می‌دهد و فضای رقابتی تولید داخل را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: تولید‌کننده ایرانی هم اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و به جای اینکه فضای کسب و کار در کشور رونق پیدا کند، توافق‌نامه تجارت ترجیحی که امتیازات قابل توجهی به طرف ترکیه‌ای اعطا می‌کند، امضا می‌شود.

عطاردیان با بیان اینکه متأسفانه در کشور استراتژی برای اقتصاد، اشتغال، تولید و رونق فضای کسب و کار وجود ندارد، گفت: متأسفانه مسئولان دولتی دچار روزمرگی شده و بر همین اساس تصمیم‌ می‌گیرند.

این نماینده کارفرمایی با تأکید بر اینکه تصمیمات در حوزه اقتصاد که بدون هماهنگی بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی اتخاذ می‌شود، در نهایت به زیان کشور تمام خواهد شد، گفت: این رویه باید اصلاح شده و نظرات تولید‌کنندگان و بخش‌های مختلف کشور در تصمیمات اقتصادی گنجانده شود.

وی تأکید کرد: استفاده از منابع داخلی، تکیه بر تولید ملی، در نظر گرفتن مصالح کشور و اشتغال جوانان در کنار توسعه فضای کسب و کار داخلی کشور را به اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک‌تر می‌کند.

نایب رئیس کانون عالی کارفرمایان با بیان اینکه در قانون رونق فضای کسب و کار، برای تولید‌کننده و سرمایه‌گذار تسهیلاتی در نظر گرفته شده است، گفت: متأسفانه نصف این قانون هم اجرا نمی‌شود، در حالی که شورای نگهبان و دیگر مراجع آن را تأیید و ابلاغ کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه تصمیمات اقتصادی بدون حضور بخش‌های مرتبط تولید و صنعت اعلام می‌شود، گفت: این تصمیمات به همین توافقنامه‌های تجارت ترجیحی منجر می‌شود که امتیازاتی به طرف ترکیه‌ای داده شود، بدون آنکه تولید و اشتغال کشور در نظر گرفته شود.

عطاردیان با بیان اینکه تصمیمات مختلف که در دولت گرفته می‌شود برای بخش تولید غیرقابل اجراست، گفت: متأسفانه به جای اینکه فضای کسب و کار رونق یافته و تولید حمایت شود موانع بر سر راه آن قرار می‌دهند.

وی با انتقاد از پرداخت یارانه 45500 تومانی به همه مردم گفت: این یارانه دردی از همه مردم دوا نمی‌کند، در حالی که دولت اگر ماهانه 4 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های خود را به بخش تولید و پیمانکاری پرداخت می‌کرد، اکنون شاهد رونق فضای کسب و کار بودیم.

این نماینده کارفرمایی از بدنه حجیم دولت انتقاد کرد و گفت: اگر نامه‌ای در وزارتخانه پیگیری شود، برای به سرانجام رسیدن آن باید ماه‌ها دوندگی کنیم و در برخی موارد هم با موانعی روبرو می‌شویم.

نایب رئیس کانون عالی کارفرمایان در پایان با ذکر مثالی تصریح کرد: به عنوان مثال برای مجوز تأسیس یک کارگاه تولیدی باید سال‌ها یک سرمایه‌گذار در راهروهای وزارتخانه‌ها دوندگی کند، در حالی که همواره دولتمردان شعار حمایت از تولید ملی سرمی‌دهند.

انتهای پیام/ب

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار