امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142664
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
رضا مسائلی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با مشکلات سلامت دهان و دندان در کشور گفت: بیشترین مشکل در حوزه سلامت دهان و دندان، ضعف ...

رضا مسائلی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با مشکلات سلامت دهان و دندان در کشور گفت: بیشترین مشکل در حوزه سلامت دهان و دندان، ضعف مدیریت و عدم ایجاد بسیج عمومی برای حل مشکل با امکانات موجود است و چنانچه عزم عمومی و مدیریت مناسب در این راستا صورت گیرد، مشکلات عدیده در این حوزه ظرف دو سال حل خواهد شد.
وی تصریح کرد: در صورتی که این دو اقدام صورت گیرد، شرایط سلامت دهان و دندان به سمتی خواهد رفت که با سیستم کشورهای توسعه‌یافته که امروزه سیستم بدون پوسیدگی و درمان دندانپزشکی را دنبال می‌کنند و تنها در حال انجام اقدامات پیشگیرانه است، قابل مقایسه خواهد بود.
مسائلی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اقدامات و فرصت‌های مناسب ایجادشده در کشور، با نقاط مطلوب فاصله زیادی داریم و هنوز متأسفانه شاخص DMF ( شاخص پوسیدگی، کشیدگی و پرکردگی دندان) در کشور اعلام نشده است و وزارت بهداشت باید هر چه زودتر این شاخص را اعلام کند تا بدانیم در سنین مختلف چه وضعیتی داریم و شاخص سلامت دهان و دندان مردم چگونه است.
عضو شورای عالی سلامت دهان وزارت بهداشت تأکید کرد: پس از سخنان وزیر بهداشت در شورای سلامت دهان مبنی بر تشکیل سازمان سلامت دهان و دندان به عنوان یک سازمان مستقل، این موضوع فرصتی کلیدی است که بحث ارتقای سلامت دهان و دندان در دستورکار جدی قرار بگیرد.
وی گفت: به جرأت می‌توان گفت در ادوار گذشته هیچ‌کدام از وزرای بهداشت تا این حد سلامت دهان و دندان را مورد توجه قرار نداده‌اند و اقدامات صورت گرفته در این حوزه توسط وزیر بهداشت، ارزشمند بوده است ولی کافی نیست.
مسائلی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من، بدنه کارشناسی و ارکان وزارت بهداشت باید با شتاب بیشتری ظرفیت‌های بالقوه را بازشناسی و به بالفعل تبدیل کنند که نتیجه آن ارتقای سلامت دهان و دندان خواهد بود.
عضو شورای عالی سلامت دهان وزارت بهداشت تصریح کرد: متأسفانه اخبار غیر رسمی از وضعیت خوبی در حوزه دهان و دندان حکایت نمی‌کند و مردم در سطوح سنی مختلف در قیاس با سایر شاخص‌های بهداشتی کشور و شاخص‌های سلامت دهان و دندان کشورهای منطقه از کودک تا سالمند، بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند.
وی علت این مشکل را ضعف و مشکلات اقتصادی مردم، گران بودن هزینه‌های دندانپزشکی و عدم پوشش بیمه‌ای برای سلامت دهان و دندان مردم دانست.
مسائلی گفت: اواخر سال گذشته، دولت مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن برخی خدمات دندانپزشکی را جزو تکالیف بیمه‌های پایه قرار داد که متأسفانه این موضوع هم به شکل دقیق و حساب‌شده، اجرایی و عملیاتی نشد و علی‌رغم اینکه دولت، وزارت رفاه و بیمه‌ها را مکلف کرد که در این زمینه اقدامات جدی انجام شود، به سبب ضعف مدیریت سیستم سلامت دهان و دندان در کشور، این موضوع به حاشیه رانده شد و آن طور که باید و شاید، اجرایی و عملیاتی نشد.
عضو شورای عالی سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: علی‌رغم عزم جدی که برای سلامت کشور شکل گرفته است، متأسفانه تاکنون حوزه سلامت دهان و دندان رشدی نداشته است و مردم از این عزم دولت در حوزه سلامت دهان و دندان بهره‌مند نشده‌اند.
وی تصریح کرد: لازم است در قالب مصوبات هیأت وزیران و قانون برنامه ششم توسعه، وزارتخانه‌های مختلف را مکلف کرد تا از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و با بسیج عمومی، ارتقای سلامت دهان و دندان را در سنین مختلف هدف قرار دهند و با این کار ان شاءالله در سال 94 از این ظرفیت‌های بالقوه که در کشور وجود دارد، سلامت دهان و دندان مردم ارتقاء یابد.
مسائلی تأکید کرد: یک زنگ مسواک، یک برنامه خبری یا پخش یک گزارش توسط رسانه‌ها در پیشگیری و ارتقای سلامت دهان و دندان تأثیر چندانی نخواهد داشت بلکه باید بسیج عمومی در حوزه‌های مختلف مانند اقتصاد، فرهنگ، سلامت و خدمات‌دهی به مردم صورت گیرد و از حوزه خصوصی که ظرفیت زیادی دارد استفاده شود.
عضو شورای عالی سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: علتی که مردم به دندانپزشکان مراجعه نمی‌کنند ترس از هزینه‌های سنگین دنداپزشکان است، در حالی که از طرف مقابل نیز بسیای از مطب‌‌های دندانپزشکی بدون بیمار مانده‌اند مخصوصاً دندانپزشکان جوان، بنابراین اگر سیستم بیمه‌ای قوی باشد و دندانپزشکان وارد قرارداد بیمه شوند و تعرفه‌های دندانپزشکی واقعی شود، از ظرفیت‌های بخش خصوصی مانند مطب‌های خصوصی و مراکز خیریه استفاده خواهد شد و به دولت نیز فشار زیادی وارد نخواهد آمد.
وی تصریح کرد: زمانی که مردم عزم دولت را در این عرصه ببینند و بخشی از هزینه‌ها توسط بیمه‌ها پرداخت شود، مردم نیز بخشی از هزینه‌ها را تحمل خواهند کرد و این بار توقعات متراکم‌شده با یک مدیریت هوشمندانه بین حوزه‌های درگیر تقسیم خواهد شد و شاخص سلامت دهان و دندان ارتقا پیدا می‌کند.
مسائلی خاطرنشان کرد: در حوزه دندانپزشکی در سال‌های گذشته مدیریت اثربخشی نداشته‌ایم و اساسا‌ً صورت مسئله مشخص نشده است تا بدانیم در این عرصه چه مشکلاتی داریم، یعنی از آنجا که هنوز وارد کار نشده‌ایم، از هزینه‌های بالای خدمات دندانپزشکی واهمه داشته و نمی‌توانیم برنامه‌ریزی جدی انجام دهیم.
عضو شورای عالی سلامت دهان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب، برای اولین بار است که موضوع سلامت در اولویت‌های اصلی دولت قرار گرفته است که این مسئولیت وزارت بهداشت را نسبت به گذشته چند برابر کرده است و با اینکه وزارت بهداشت اقدامات ارزشمندی در راستای تحول نظام سلامت انجام داده است، واقعیت این است که از جمله وسعت خدمات تعریف‌شده توسط دولت، راه زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد.
وی گفت: علی‌رغم اقدامات متراکم‌شده در نظام سلامت، وزارت بهداشت باید تلاش بیشتری برای استفاده بهتر از امکانات و خدمت‌رسانی بیشتر به مردم و در نتیجه ارتقاء سطح سلامت مردم انجام دهد.
انتهای پیام/ 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها