امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142685
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سوادکوهی عضو شورای نگهبان در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع که توسط اتحادیه سراسری ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سوادکوهی عضو شورای نگهبان در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع که توسط اتحادیه سراسری کانون‌ های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برگزار شده است، گفت: اصل 20 قانون اساسی یکی از اصول جالبی است که قانون اساسی را منعطف می‌کند. این قانون تصریح دارد که مردم ایران از تمام حقوق انسانی برخوردار هستند.

وی افزود: امروزه در کشورهای مختلف به مسئله وکالت و اهمیت آن و حقوق انسان‌ها بسیار پرداخته شده است و اگر به وکالت خوب توجه نشود به احقاق حقوق انسان‌ها نخواهیم رسید.

سوادکوهی اظهار داشت: تردیدی نیست که هرچه وکالت توسعه بیشتری یابد حقوق مردم هم رشد بیشتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه وکالت یا به صورت فردی یا شرکتی انجام می‌گیرد، گفت: آن چیزی که امروز اهمیت یافته وکالت به صورت شرکت‌های اداری و تخصصی است امروزه مسلم شده است که دفاع چند نفره و شراکتی امکانپذیر نیست بلکه باید وکلا به صورت شرکت‌های تخصصی و تجاری دسته‌بندی شوند تا بتوانند به خوبی از پس حق دفاع بربیایند.

سوادکوهی با بیان اینکه در ماده 2 قانون وکالت مصوب سال 76 پیش‌بینی چنین امری نشده است، گفت: بنابراین ما باید برای وکالت به صورت فردی پروانه صادر کنیم.

وی گفت: اصل 35 قانون اساسی می‌گوید در دادگاه مردم حق دارند از وکیل استفاده کنند اما سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا یک وکیل می‌تواند به صورت کامل به دفاع بپردازد.

سوادکوهی با اشاره به جرایم مطبوعاتی و سیاسی گفت: این جرایم از جمله اموری هستند که قانون اساسی خواسته برای آنها دادگاههای عمومی و خصوصی تشکیل شود و اگر وکلا از حالت فردی خارج و به صورت مجموعه‌های پاسخگو و مسئول در برابر قانون دربیایند به اصل 35 می‌رسیم و آنگاه دارای وکلای قدرتمند می‌شویم که از حق موکلین به خوبی دفاع می‌کنند.

وی در خاتمه گفت: قوه قضاییه معتقد است که وکالت صحیح و به جا از ضروریات نظام و جامعه متوفی است و این در حالی است که وکیل بدون استقلال امکان دستیابی به این هدف را نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار