امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142686
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع با اشاره به ضرورت داشتن حق ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام امین‌زاده در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع با اشاره به ضرورت داشتن حق دفاع برای متهم گفت: جامعه ایرانی و اسلامی ما نظامی مبتنی بر حفظ کرامت انسان‌هاست. به همین جهت حقوق متهم باید به بهترین شکل ممکن تامین شود.

وی افزود: عدالت قضایی اقتضا می‌کند که هر کسی که با مضامین قضایی اشنایی دارد از اتهاماتی که به او وارد می‌شود دفاع کند در غیر این صورت باید از وکیلی استفاده کند که وی را حمایت کنند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با تاکید براینکه دفاع نه تنها حق بلکه نوعی تکلیف است گفت: بنابر سخن علامه طباطبایی در نهان انسان نیرویی وجود دارد که او را به دفاع از آنچه محترم می‌شمارد برمی‌انگیزد.

امین‌زاده با اشاره به اینکه ما در فرهنگ حقوقی خود «حق شنیده شدن» هم داریم گفت: این حق به دنبال حق دفاع شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: در محاکم کیفری این حق وجود دارد که متهم در قبال دادستان از خود دفاع کند و وی به دفاعیات او گوش دهد و حتی پیشنهاد شده که در مرحله بازداشت، تفهیم اتهام و بازپرسی هم این حق وجود داشته باشد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با تاکید براینکه در آیین دادرسی کیفری اعلام شده که متهم می‌تواند در مراحل بازرسی یک وکیل داشته باشد گفت: بنابراین افراد باید نسبت به این حق آگاه باشند و محاکم و ضابطین دادگستری هم مردم را مطلع کنند.

امین‌زاده با تاکید براینکه حق دفاع نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان هم مورد تاکید قرار گرفته است گفت: حتی در اسناد بین‌المللی همچون اعلامیه جهانی حقوق بشر هم بر این موضوع تاکید شده که هر کس به جرمی متهم شود بی‌گناه محسوب است تا زمانی که در یک جریان رسیدگی عمومی که جریان دفاع در آن حاکم است تقصیر او محرز شود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: زمانی که از اتهام صحبت می‌کنیم باید حتما عدله اتهامی محرز باشد ضمن اینکه حق در دفاع چند وجهی است و داشتن مدارک لازم برای دفاع، اصل بر حق دفاع توسط وکیل مشاور و مترجم رایگان و همچنین داشتن ابزاری برای دفاع از جمله وجوه حق بر دفاع است.

امین‌زاده با تاکید براینکه باید در بودجه‌های دولتی پیش‌بینی کنیم که مردم بتوانند به راحتی به وکلا دسترسی داشته باشند و حق دفاعشان ضایع نشود گفت: یکی از موضوعاتی که در صدر کارهای ما قرار دارد بحث ساده‌سازی قوانین است ضمن اینکه لوایحی که در دولت می‌آید ساده باشد و طولی نباشد که حتی یک قاضی یا وکیل استنباط صحیحی از یک قانون نداشته باشد.

امین‌زاده با تاکید براینکه بیشتر مشکلات حال حاضر استنباط درست از قوانین است گفت: اطلاع شهروندان چه در راستای وکیل و چه در راستای استفاده از قوانین امر مهمی است.

وی خاطرنشان کرد: قضات، مامورین انتظامی و نهادهای عمومی باید در بحث حق دفاع فعال باشند ضمن اینکه تسهیلات حق دفاع باید فراهم شود و صرفا شعار کفایت نمی‌کند.

امین‌زاده در پایان تاکید کرد: ما به عنوان قوه مجریه باید تسهیلات حق دفاع را برای مردم فراهم کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها