امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14269
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۲۶
تعداد بازدید: 181
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نشریه "شعر" تنها نشریه شعر انقلاب اسلامی بود که متاسفانه چند سالی است ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نشریه "شعر" تنها نشریه شعر انقلاب اسلامی بود که متاسفانه چند سالی است تعطیل شده است. اما با خبر شدیم که این نشریه قرار است با سردبیری «علی رضا قزوه» -شاعر توانمند انقلاب اسلامی- از تیرماه دوباره چاپ شود. رویکرد قزوه در کارهای اجرایی همیشه این گونه بوده است که توجه خاصی به جوانان علاقه‌مند نشان داده است.

«محمد جواد آسمان» دبیر تحریریه نشریه "شعر" شده است. با او که خودش هم کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دارد و هم شاعر برجسته‌ای است، راجع به از سرگیری فعالیت تنها نشریه شعر انقلاب اسلامی به مصاحبه نشسته‌ام.
 
- جناب آقای آسمان! با خبر شدیم که نشریه "شعر" قرار است دوباره منتشر بشود و جنابعالی هم جزء دست اندرکاران این نشریه هستید. راجع به این نشریه (شکل‌گیری و سیر چاپ آن) توضیح دهید.

ـ حوزه هنری مجله "شعر" را منتشر می‌کند. اگر اشتباه نکنم از سالهای هفتاد و یک هفتاد و دو آقای سعیدی کیاسری این مجله را کلید زدند و آقایان بیدج و قزوه هم کمک می‌کردند. بعد از ایشان (حوالی سال‌های 77) دکتر محمد‌رضا ترکی، سردبیری را قبول کرد و تا سال 81 سردبیری ایشان ادامه داشت، که فکر می‌کنم بین این انتقال سردبیری‌ها همیشه یک وقفه هم می‌افتاد. سال 81 آقای مصطفی محدثی خراسانی سردبیر شدند و تا سال 88 طول کشید و از سال 88 تا کنون هم منتشر نشده است و دلیل اصلی‌اش هم بودجه بوده است. به محض این که آقای علیرضا قزوه از هند بازگشتند و با توجه به این که جای خالی نشریه "شعر" حس می‌شد، با آقای مؤمنی صحبت کردند و قرار شد ایشان سردبیر بشوند.

ـ مجله شعر به صورت ماهنامه چاپ می‌شود؟

قبلا فصلی بود، البته در دوره آقای محدثی در یک برهه‌ای به ماهنامه تبدیل شد اما الان قصدمان این است که به شکل فصل‌نامه منتشر کنیم، مگر این که دستمان به لحاظ بودجه‌ای باز باشد. چون تهیه منابع محتوایی زیاد سخت نیست. مهمترین مانع فعلا بودجه است و به همین دلیل است که به صورت فصلنامه روی دکه‌ها خواهد رفت.

ـ اولین شماره «شعر» چه زمانی منتشر خواهد شد؟

طبق برنامه‌ریزی که شده است اگر مشکلی پیش نیاید شماره بهار را آخر خرداد و شاید اوایل تیر انشاء‌الله منتشر خواهیم کرد.

* می‌توانیم از همه سلیقه‌هایی که هستند استفاده کنیم

ـ جناب آسمان! خود جنابعالی در کدام بخش مشغول هستید؟

من دبیر تحریریه هستم. و چیزی که من را دلگرم می‌کند و باعث شد بپذیریم این بود که بتوانم از روابطی که دارم و دوستانی که می‌شناسم مطلب بگیرم. در چارچوب‌هایی که حوزه هنری تعریف می‌کند، در سیاست‌گذاری‌های اخلاقی و فرهنگی‌ای که حوزه تعریف کرده است می‌توانیم از همه سلیقه‌هایی که هستند استفاده کنیم و به گروه خاصی منحصر نشود.

ـ آیا در این نشریه، به شعر از نظر گاه‌های علمی هم توجه خواهد شد؟

حتما همین طور است، یکی از مواردی که قصد داریم حتما به آن نگاه کنیم این است که مطالب و مقالاتی که چاپ می‌شود فقط به شعر امروز منحصر نباشند (که بیشتر به دانشگاه‌ها مربوط می‌شود) اصرار داریم در مقالات حداقل‌های فضای آکادمیک رعایت شود. مرجع‌ها مشخص باشند و ساختار، ساختار علمی و منسجمی باشد.

* موفق‌ترین ارگانی که توانسته روی ادبیات انقلاب کار کند حوزه هنری است

ـ یکی از مواردی که درباره رهبر معظم انقلاب و در دیدار با فعالان ادبیات پایداری آن را جزء دغدغه‌های ایشان می‌دانیم و خود ایشان به صراحت فرمودند که این گونه ادبیات باید در دانشگاه‌ها وارد شود، شما برای رفع این دغدغه روشن و زلال چه فعالیت‌هایی را در دوره جدید نشریه به کار خواهید بست؟

ـ در رأس سیاست‌گذاری‌های فرهنگی حوزه که خدمتتان عرض کردم و این سه دهه‌ای که حوزه فعالیت داشته است «هنر انقلاب» بوده است و یکی از پررنگ ترین جلوه‌هایش ادبیات انقلاب، بوده است و شاید موفق‌ترین ارگانی هم که توانسته است روی ادبیات انقلاب کار کند و حتی گاهی اوقات جریان‌سازی بکند همین حوزه هنری بوده است.

خود ما هم نگاه ویژه‌ای به این موضوع داریم. علاوه بر این که گفتم انحصاری نداریم. در واقع نداشتن آن انحصار به نفع ادبیات است. همه وجوه ادبیات باید دیده شود اما ما در این چارچوبی که برای مجله طراحی کرده‌ایم، بخش ویژه ای در هر شماره خواهیم داشت مثل شعر دفاع مقدس و شعر آیینی. چون به این دو گونه محتوایی نگاه ویژه‌ای همیشه بوده است. از استان‌ها هم شاید آثار خوبی در این موارد باشد که در این دو حوزه چاپ می‌کنیم. برای شعر دفاع مقدس و شعر آینی جای مشخص داریم و الان هم دانشگاه‌ها می‌توانند کمک کنند چون الان رشته‌ای به نام‌«ادبیات دفاع مقدس» ایجاد شده است. مثلا در دانشگاه کرمان و چند دانشگاه دیگر این رشته هست. حتی در بعضی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه اصفهان، ادبیات معاصر هم هست که در مقطع دکتری این رشته ایجاد شده است و حتی رشته ادبیات کودک و نوجوان هم هست که از این ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد.

یک نکته دیگری هم عرض کنم که یکی از بخش‌های ثابت نشریه «شعر اقوام ایرانی» خواهد بود. یعنی شعر کردی و بلوچی و ترکمنی و ترکی و ...

* شورای شعر بومی

ـ که خود این حرکت هم یک ظرفیت ناشناخته‌ای است.

ـ بله و فکر می‌کنم این شروع ماجرا خواهد بود. نهادهای فرهنگی و حوزه هنری باید شوراهای ویژه داشته باشند. حتی در ارشاد هم باید یک فضای این چنینی حاکم شود. من بعید می‌دانم که در شورای شعر ارشاد، شورای شعر ترکی داشته باشیم.

اینها باید از یک جایی شروع شود و کار علمی هم روی‌شان انجام شود. تا به حال کارهایی که روی شعر بومی انجام شده شخصی بوده است. یعنی هر کسی آمده این فعالیت را انجام داده است. حس می‌شود که از طرف مسئولین نبوده است!

ـ البته جای خوشحالی است که از طرف افراد علاقه‌مند در استان‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

ـ بله، به شکل پراکنده این حرکت بوده. مثلاً در حاشیه جشنواره شعر فجر در کردستان هم یک برنامه شعر بومی برگزار می‌کنند اما باید توجه کرد که ما در خراسان هم کرد داریم. و در جایی مثل اصفهان، ترک زبان‌ها هم هستند.

ـ پس دقیقا با نگاه علمی و ویژه به شعر اقوام می‌پردازید؟

ـ بله، بخش ویژه‌ است. بخش شعر جهان هم قرار است از انحصار شعر عربی و انگلیسی در بیاید. شعر شرق را ببینیم. شعر ژاپنی و چینی را ببینیم. شعر روسیه و شعر بقیه زبان‌های اروپایی، غیر از زبان انگلیسی را ببینیم.

* متأسفانه سیستم فرهنگی ما نتوانسته‌ منتقدان حرفه‌ای تربیت کند

ـ یک بحثی که علاقه‌مندم شما روشن‌تر و مفصل‌تر در مورد آن توضیح دهید. توجه به نقد علمی و انواع نقد است. مثلا نقد زیبا‌شناسی، روانش‌شناسی و ... در این حوزه‌ها توجه به انواع نقد در نشریه شعر چگونه خواهد بود؟

ـ قبل از اینکه به این سؤال پاسخ دهم عرض کنم که بخش شعر جهان را آقای «موسی بیدج» و «کریمی راهجردی» به عهده خواهند داشت و قرار است که این دوستان هم با شاعران کشورهای دیگر و هم با زبان‌دان‌هایی که در ایران هستند لینک شوند و ارتباط بگیرند.

اما در مورد نقد، من هم موافقم. متأسفانه سیستم فرهنگی ما نتوانسته‌ منتقدان حرفه‌ای تربیت کند. افراد دانشگاه ها هم در این عرصه موفقیت چندانی نداشتند. دلیل این امر هم مفصل است. یکی از چندین دلیلش این است که کارهای این چنینی در دانشگاه‌ها مثل برخی کارهای اداری فرمالیته است. و معمولا به جهت ترفیع درجه علمی است و دانشجوها به خاطر این که بتوانند درس خودشان را بگذرانند این کار را انجام می‌دهند و استادان هم به جهت این که درجه علمی خودشان را ارتقاد بدهند معمولا این کار را انجام می‌دهند، پس اصل ماجرا فراموش می‌شود. اما ما ناچاریم از ظرفیت‌هایی که وجود دارد استفاده کنیم، خوشبختانه حوزه هنری، بخش اعظمی از کارمند‌هایش اهل قلم هستند. این هم برای مجله شعر یک فرصت است و هم اینکه در خارج از حوزه هنری هم دوستانی هستند که رابطه خوبی داشتند و دوستانی هم که رابطه نداشتند ولی قابلیت علمی‌اش را دارند انشاء‌الله ما سعی می‌کنیم که ایشان را جذب کنیم و با آنها همکاری کنیم. کما اینکه در سال‌های گذشته هم نقد کارهای شعر امروز بوده است، مثلا یک نمونه‌اش کار آقای کاظمی بوده است.

ـ بله، کتاب ارزشمند «رصد صبح» کار خوبی است.

ـ بله، می‌خواهم بگویم نهادهای فرهنگی دیگر کمتر بر روی نقد متمرکز شده‌اند و یا اگر متمرکز شده‌اند باندی و گروهی برخورد کرده‌اند!

ـ البته باید سعی شود که فقط به منتقد فکور جناب آقای کاظمی بسنده نکنید.

ـ بله، ما در این حوزه سعی می‌کنیم که از اهالی دانشگاه استفاده کنیم. مثلاً افرادی مثل «دکتر حسین پاینده» و «دکتر کوروش صفوی» منتقدین ارزشمندی هستند که وجودشان برای محیط دانشگاهی ما نعمت است. ما که الان در این برهه نمی‌توانیم منتقد تربیت کنیم، پس باید از ظرفیت های موجود استفاده کنیم؛ هم ظرفیت‌های که به سبب توانایی‌هایی که در شعر انقلاب دارند خوب کار کردند، هم از ظرفیت‌هایی که به دلایل مختلف ترجیح دادند در این عرصه کار نکنند، اینها را هم متقاعد خواهیم کرد.

به هر حال جریان شعر دوران انقلاب همه آن زیر شاخه‌هایی که دارد یک واقعیت است. این افراد را باید متقاعد کنیم که واقعیت موجود را بپذیرید. از طرف ما راه باز است که کمک کنند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها