امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142690
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
 به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزرای فارس، محمدعلی نجفی توانا در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع، گفت: حقوق شهروندی در بسیاری از موارد با حقوق بشر ...

 به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزرای فارس، محمدعلی نجفی توانا در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع، گفت: حقوق شهروندی در بسیاری از موارد با حقوق بشر همپوشانی دارد. یکی از مزایای حقوق شهروندی اجرای عدالت قضایی است و اجرای عدالت قضایی امکان ندارد الا اینکه از قانون و ابزار و تشریفات مناسب برخوردار باشد.

وی افزود: حضور وکیل در بدو امر از مظاهر دادرسی عادلانه است همچنین حضور وکیل در پیش‌بینی حق دفاع لازمه حیاتی یک جامعه قانون‌مند است به همین دلیل حق دفاع، حق ثابت‌شده و در مقابل تکلیف اثبات‌شده‌ای برای حاکمیت است.

وی در مورد چالش‌هایی که یک وکیل با آنها روبروست گفت: عدم شفافیت قوانین موضوعه و از بین بردن سوءتفاهم‌های قضایی، امنیت بعد از دفاع و حمایت از وکیل در مقابل اصحاب دعوا از چالش‌های پیش روی یک وکیل است.

نجفی توانا در انتقاد به قانون آئین دادرسی کیفری گفت: یکی از انتقادهایی که به این قانون وارد است این است که تا هفته اول می‌توان از حضور وکیل جلوگیری کرد. وکیل رقیب قاضی نیست بلکه رفیق قاضی است و برای روشن شدن ابهامات پرونده به او کمک می‌کند.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اظهار داشت: حضور وکیل در مراحل قبل از دادرسی و نقش مشاوره‌ای بهتر از حضور او در فرآیند دادرسی است.

نجفی توانا بیان کرد: وکلای ما رقم فسادپذیریشان از بسیاری صنوف دیگر کمتر است و حاضرم در اینباره مشاجره و مباحثه کنم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها