امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۱۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142726
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک روز پس از آنکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نطق سالانه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک روز پس از آنکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در نطق سالانه خود بار دیگر خواستار توقف تلاش‌ها برای تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران شد، «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت آشکار با وی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی را برای سخنرانی علیه ایران، به کنگره دعوت کرد.

این دعوت که به ادعای کاخ سفید بدون هماهنگی با دولت صورت گرفته، از سوی نتانیاهو پذیرفته شده و وی قرار است روز 12 اسفند (سوم مارس) در نشست مشترک کنگره سخنرانی کند. این دعوت و پذیرش آن از سوی تل‌آویو، در روزهای اخیر انتقادات گسترده‌ای را به همراه داشته و حتی حامیان نتانیاهو نیز به انتقاد از  آن پرداخته‌اند.

در تازه‌ترین نمونه این اظهار نظرها «جفری گلدبرگ» تحلیلگر برجسته آمریکایی-اسرائیلی هم که به نزدیکی به سران تل‌آویو معروف است، از تصمیم نتانیاهو انتقاد و عنوان کرده است که نادیده گرفتن کاخ سفید از سوی یک «متحد کوچک و وابسته» برای اسرائیل تبعات خواهد داشت.

گلدبرگ در ابتدای این یادداشت که در پایگاه اینترنتی نشریه «آتلانتیک» منتشر شده، با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای با ایران و مواضع متناقض اوباما و نتانیاهو، نوشته است که دولت آمریکا در مواردی با تکیه بر مخالفت تل‌آویو با مذاکرات، توانسته با در پیش گرفتن بازی پلیس خوب و بد، علیه ایران اجماع ایجاد کند. وی در این رابطه نوشته است: «در چندین مورد، اوباما و مقامات دولتش، بازی پلیس خوب و پلیس بد در پیش گرفته‌اند و به سران جهان گفته‌اند تشدید تحریم‌ها تنها راهی است که از اقدام نظامی اسرائیل، جلوگیری می‌کند. این سیاست هم معمولا اثرگذار بوده است.»

وی با اشاره به اینکه اولین اشتباه بزرگ نتانیاهو می‌توانست حمله به ایران باشد، اما او احتمالا به دلیل هشدارهای آمریکا نسبت به تبعات این کار، از آن خودداری کرد، در مورد اختلافات اوباما و بی‌بی‌ نوشته است: «نتانیاهو در مواجهه با این وضعیت بغرنج (رئیس‌جمهوری در آمریکا که به عقیده وی، می‌خواهد توافقی مشکل‌دار با ایران امضا کند) دومین تصمیم افتضاحی را که می‌توانست، اتخاذ کرد. او به ایران حمله نکرد، که این خود چیز خوبی است (چراکه حمله اسرائیل، می‌تواند آغازگر یک فاجعه باشد)، اما تصمیم گرفت تا روابط خود با اوباما را ویران کند.»

تحلیلگر آتلانتیک با بیان اینکه نتانیاهو می‌توانست برای پیشبرد نظرات خود، مستقیما با اوباما کار کند و برای تغییر نظر او تلاش کند، نوشته است که او به جای این کار، تصمیم به دور زدن اوباما گرفت و «مستقیما دست به دامان کنگره شد تا با تصمیمی که اوباما هنوز اتخاذ نکرده، مخالفت کند. در طرحی که توسط «ران درمر» سفیر کنونی نتانیاهو در ایالات متحده، ابداع شد، «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان، بی‌آنکه کاخ سفید را در جریان گذاشته باشد، نتانیاهو را برای سخنرانی در کنگره در مورد خطرات توافق هسته‌ای و نیاز به تحریم‌های شدیدتر، دعوت کرد.»

وی در ادامه به ایراداتی که این طرح دارد، پرداخته و نوشته است که این تصمیم موجب شد تا دولت اوباما بیش از پیش احساس کند از سوی نتانیاهو مورد بی‌احترامی قرار گرفته است. این تصمیم همچنین از آن جهت نادرست است که هرچند کنگره را به سمت تحریم‌های بیشتر پیش می‌برد، اما این دولت اوباما است، که هنوز دو سال تا پایان دوران کاری زمان دارد و باید نحوه اجرای تحریم‌ها را مشخص کند. به نوشته گلدبرگ، اقدامات نتانیاهو جامعه یهودیان آمریکا را نیز که دو دوره پیاپی به اوباما رأی داده‌اند، در وضعیت دشواری قرار می‌دهد.

گلدبرگ در بخش دیگری از این یادداشت نوشته است: «به نظر می‌رسد نتانیاهو تصور می‌کند که تنها یک مأموریت دارد، اما واقعیت این است که نخست‌وزیر اسرائیل دو وظیفه اصلی دارد. اولین مورد این است که از اسرائیل در برابر خطری که بقای آن را تهدید می‌کند، محافظت کند. دومین مورد این است که سخت تلاش کند تا رابطه‌ای خوب با رئیس‌جمهور و مردم ایالات متحده داشته باشد. رسیدن به هدف اول، نیازمند موفقیت در وظیفه دوم است.»

نویسنده یادداشت با بیان اینکه نتانیاهو با اقدامات خود در حال از بین بردن حمایت «دو حزبی» از اسرائیل در داخل آمریکا است، به گفت‌وگوی چندی قبل خود با یک مقام اسرائیلی که گفته بود نتانیاهو اوباما را «خط زده» است، اشاره کرده است. این یادداشت می‌افزاید: «هنوز هم طرز فکر نتانیاهو را درک نمی‌کنم. اینکه یک نخست‌وزیر اسرائیل با یک رئیس‌جمهور آمریکا موافق یا مخالف باشد، اهمیتی ندارد، اما یک متحد کوچک و مستقل نمی‌تواند بدون روبرو شدن با تبعات وحشتناک، یک رئیس‌جمهور مستقر را خط بزند.»

گلدبرگ در پایان با اشاره به مخالفت «مایکل اورن» سفیر سابق اسرائیل در واشنگتن با سخنرانی نتانیاهو در کنگره، نوشته است که نحوه عملکرد و طرح اخیر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی «نشان می‌دهد که او و سفیر کنونی‌اش، نمی‌دانند چطور روابط اسرائیل با واشنگتن را مدیریت کنند. نتانیاهو می‌خواهد اگر توافقی با ایران صورت گرفت، نقشی در شکل‌گیری مفاد آن داشته باشد. اقدامات اخیر او نشان می‌دهد که وی نمی‌داند که دقیقا دارد چه می‌کند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار