امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142781
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۵
تعداد بازدید: 143
منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: در شورای عالی انقلاب ...

منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو سال گذشته سند توسعه هوافضا تصویب و ابلاغ شد و از آن زمان تا کنون مرتبا بر اجرای آن نظارت می‌کنیم و گام به گام گزارش می‌گیریم.

وی افزود: سه بخش هوایی، فضایی و دفاعی و هوافضا در این سند دیده شده است که گزارش‌های مربوط به بخش هوایی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی ارائه شده و بخش دفاعی نیز برعهده حوزه مربوطه قرار دارد و مرتبا از سوی شورا رصد می‌شود.

کبکانیان گفت: در بخش فضایی با توجه به تصمیمات اخیر در مورد سازمان فضایی گزارشاتی را به رئیس‌جمهور دادم که این گزارش‌ها جمع‌بندی می‌شود تا گزارش رسمی در شورا ارائه شود، در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور هم به طور مرتب حوزه فضایی نیز رصد می‌شود و در سند توسعه هوافضا برای حوزه فضایی پیش‌بینی شده است که سازمان فضایی جمهوری اسلامی باید اساسنامه‌ای دقیق و مصوبی داشته باشد.

قائم‌مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: بیش از یک سال است که با مرکز پژوهش‌های مجلس تعامل داشتیم، از قبل هم به صورت پراکنده فعالیت‌هایی  انجام شده و در 10 سال اخیر رشد و توسعه خوبی در حوزه فضایی داشتیم ولی ترجیح می‌دهیم به جز تصمیم‌گیری اجرایی که به صورت مقطعی انجام می‌شود فعالیت‌های این حوزه را گام به گام براساس الزامات سند رصد کنیم تا دیگر شاهد تصمیمات سلیقه‌ای نباشیم.

وی اضافه کرد: هر دستگاهی در چارچوب اختیارات خود تصمیم می‌گیرد ولی ما مواردی را که جزو سیاست‌های کلان نظام و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد حتما پیگیری می‌کنیم زیرا نباید شاهد عقب‌نشینی در اجرای مصوبات شورا باشیم.

کبگانیان گفت: با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گام‌های بعدی برای اجرای سند توسعه هوافضا را طراحی می‌کنیم به طوری که در حوزه فضایی راهبردهای 10 ساله ارائه شده است و در گام بعدی باید در شورای عالی فضایی تصمیم‌گیری شود.

وی گفت: فعالیت‌های فضایی باید طبق الزام سند توسعه هوافضا اجرا شود که در جلسه‌ با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌‌جمهور بخشی از سند را قرائت کردند و حالا قرار است معاون علمی فناوری تصمیم‌گیری کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مرجع سیاست‌گذاری کلان فضایی شورای عالی فضایی است، گفت: رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضایی اختیارات ویژه خود را به معاونت علمی و فناوری تفویض کرده است و معاون علمی فناوری براساس سند توسعه هوافضا باید سیاست‌ها را به تصویب شورای عالی فضایی برساند که در این حوزه برنامه‌ریزی شده است تا هماهنگی‌های کلان انجام شود.

وی ادامه داد: براساس سند توسعه هوافضا باید سازمانی مقتدر در جایگاه بالا و فرابخشی که متعلق به یک وزارتخانه هم نباشد تشکیل شود که در جلسه شورای عالی فضایی در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود تا اساسنامه چنین سازمانی تدوین شود.

کبکانیان گفت: مقام معظم رهبری شخصا چگونگی اجرای اسناد مصوب شورا را در تمام حوزه‌ها پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها