امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142795
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 12
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

آیا دولت نظر بخشی از منتقدین مذاکرات را پذیرفته است؟!

تغییر نگرش دولت به تئوری مذاکره برد _ برد!

اعتماد گزارش داد که مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور به تازگی درباره مذاکرات هسته ای گفته است: این مذاکرات برای مردم ما مذاکرات برد - برد است. اگر به توافق نهایی برسد که تحریم های ظالمانه از سر مردم برداشته می شود و گشایشی در عرصه های مختلف ایجاد خواهد شد...اگر هم به نتیجه نرسد باز اتمام حجتی است که جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی و در افکار عمومی انجام داده و جهانیان خواهند فهمید که طرف های غربی زیاده خواهی می کنند و حرف غیر حقوقی می‌زنند.

 

*درباره اشاره انصاری به معنای شرایط برد _ برد و اینکه یا به توافق نهایی می رسیم یا جمهوری اسلامی اتمام حجت می کند؛ باید گفت که این معنای صحیح به هیچ وجه معنای مورد اشاره دولت و شخص رئیس جمهور محترم از بیان شرایط برد _ برد نبوده است.

همه می دانیم که رئیس جمهور روحانی مانیفست مذاکرات خود با کشورهای 1+5 را شرایط برد _ برد قرار داد به این معنا که هر دو طرف مذاکره در این شرایط به منافع خود دست پیدا خواهند کرد.

از باب مثال اینکه آقای روحانی در یکی از جلسات هیئت دولت که آبانماه امسال برگزار شد، ابراز امیدواری کرده بود که شرایط توافق برد - برد برای طرفین مذاکره‌کننده ایجاد شود، چرا که نفع یکجانبه هیچ توافقی را مستحکم‌ و پایدار نمی‌کند!

همچنین به گزارش انتخاب، رئیس جمهور زمانی به شبکه ان بی سی آمریکا در همین رابطه گفته بود: معنای برد-برد این است که کشورهای طرف مذاکره به حقوق حقه‌ی قانونی صلح آمیز هسته‌ای ایران اذعان و پذیرش داشته باشند و از طرف ما اعتماد لازم به طرف های مذاکراتی برای صلح آمیز بودن داده شود. این به معنی برد-برد است.

فی الواقع باید تأکید کرد که اساساً شرایط برد _ برد همانطور که اخیراً نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت با بیان جملات «قطعاً می توانیم به توافق برسیم» و «ما آماده رسیدن به توافق هستیم» بر آن تأکید کرد؛ بر اساس ضرورت حتمی به توافق رسیدن و عزم حتمی دولت بر امضای توافق بنا شده است و در آن خبری از به توافق نرسیدن مورد اشاره مجید انصاری و شرایط مردم در دوران بی‌توافقی نیست.

در این باره باید تصریح کرد که انصاری بصورت دانسته یا نادانسته؛ تعبیر اصولگرایان از مذاکرات هسته ای را به فرمول برد _ برد تعمیم داده است زیرا در تعابیری که از روز اول و حتی قبل از توافق ژنو در این باره از سوی معاریف اصولگرا به کار می رفت همواره تأکید بر این بود که در یک سمت مذاکره مردم و نظام اسلامی هستند و در سمت دیگرش دولت های غربی که در همه‌ی حالات؛ مردم عزیز ایران بیشتر با ماهیت دشمنان خود آشنا خواهند شد.

صحبت های آقای انصاری در تغییر دادن معنای برد _ برد البته امری مبارک به نظر می رسد و به نظر می رسد انتقادات اصولگرایان از فرمول برد _ برد رئیس جمهور محترم تا حدی کارگر افتاده است.

محمدجواد لاریجانی از جمله کسانی بوده است که پیش از این، فرمول برد _ برد رئیس جمهور روحانی را نقد کرده است.

 

***

 

احمدی‌نژاد برای 12 بهمن چه خبری در راه دارد؟

صفحه اجتماعی منسوب به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، در آخرین مطلب خود پوستری را منتشر کرده است که بر روی آن بدون هیچ توضیح و توشیحی نوشته شده: «دوازدهم بهمن خبری در راه است...»!

این مطلب سؤالات زیادی را در میان کاربران فضای مجازی بوجود آورده است مبنی بر اینکه احمدی نژاد چه نیتی برای 12 بهمن دارد؟!

 

*درباره پیام منسوب به رئیس جمهور سابق باید گفت که بر اساس تجربیاتی که از عملکرد احمدی نژاد در دوران حضورش در قدرت وجود دارد؛ فی الواقع هیچ خبر مهم و جریان سازی در راه 12 بهمن نیست که با احمدی‌نژاد مرتبط باشد.

این گمانه وقتی تقویت می شود که بدانیم احمدی نژاد هنگامی که در قدرت هم بود غیر از منصه های خدمتگذاری‌اش به مردم؛ هیچگاه حامل هیچ خبر یا پیام مهمی غیر از چند فایل صوتی و تصویری مبهم، اخبار بی پایه و لیست هایی که هیچگاه از جیب کتش درنیامد؛ نبود!

او حتی در روزهایی که چهره های هوادارش در رسانه ها به منتقدین لقب «تکفیری» می دادند؛ محافل زیر نفوذش از اقدام حتمی مردم در خیابان ها برای دائم العمر شدن ریاست جمهوری‌اش سخن می راندند و در روزهایی که در مقابل امر رهبری چندین روز سمتش را و خدمتگذاری به مردمش را ترک کرد و به خانه رفت هم نتوانست با خبرهای در راهش! موجی بیشتر از وسع حلقه اطرافش ایجاد کند.

چه برسد به امروز که دیگر نه تنها در قدرت نیست و بازگشتش هم به قدرت تقریباً محال به نظر می‌رسد بلکه دستگیری یک چهره منتسب به او و حاشیه های چند تن دیگر از خط قرمزهای معروفش؛ توان ایجاد همان خبرهای کم مایه‌ی بدون اثر را هم از او گرفته است.

مهربانی‌ها، خدمتگذاری‌ها، مردمی بودن‌ها و سخت‌کوشی‌های او بود که ارزش انتظار کشیدن برای «خبر در راه» را داشت و گرنه از حاشیه‌ی احمدی نژاد هیچگاه غیر از نمادهای کوروش، مکتب ایرانی، لجاجت در مقابل ارکان نظام، چند فایل بی اهمیت صوتی و تصویری و مصاحبه های بی مایه‌ی برخی مجیزگویان اطرافش، چیز دیگری قابل صید نبود و نیست.

 

***

 

بیاناتی که عارف نشنید!

محمدرضا عارف، فعال سیاسی اصلاح طلب اخیراً در کنفرانس «مدیریت خدمات با تاکید بر اخلاق حرفه‌ای و فرهنگ خدمت» گفته است: چرا باید نظام، هزینه بی اخلاقی یک نفر را متحمل شود؟!

به گزارش ایلنا، او همچنین با تأکید بر اینکه « مشکل و نگرانی اصلی کشور بی‌اخلاقی است»! گفته است: بی‌اخلاقی دامن بسیاری از حوزه‌ها در کشور را فرا گرفته است...اخلاق کیلدواژه تعالی، پیشرفت و نجات کشور برای برون رفت از بحران‌ها، سوءمدیریت و بی‌تدبیری‌ها است.

 

*به نظر می رسد اشاره های عارف در پی اشاره های چند ماه اخیر آقای حسن خمینی به مقوله «اخلاق» بیان شده باشند.

تأکیدات یک جریان خاص به مقوله «اخلاق» طی ماه های گذشته با مرجع ضمیری نامشخص بیان می شود و نمی توان هدف دقیقی را برای این تأکید با استناد به اخبار بیان کرد.

در راستای همین تأکیدات چندین ماهه بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی مدتی قبل در جریان دیدار با مردم قم و در بخشی از بیاناتشان فرمودند:

«می‌شنویم گاهى اوقات راجع به اخلاق حرف زده می‌شود، انتقاد می‌کنند؛ بله؛ با آن اخلاق اسلامى مطلوب، امروز ما فاصله داریم، در این شکّى نیست؛ امّا ما خیلى پیش رفتیم، راه زیادى را ملّت ایران طى کردند، اینها را ندیده نگیرند»

شایان ذکر است: گمانه ای وجود دارد که می گوید منظور یک جریان سیاسی خاص از تأکید بر رعایت اخلاق در ماه های اخیر؛ فراهم کردن فضای بهتر و بیشتر برای برخی چهره های منتسب به این جریان با مستمسک «رعایت اخلاق»! است.

این تأکید به رعایت اخلاق، به معنای سکوت! و اصرار بر عدم بیان انتقاد از این چهره‌هاست.

در رابطه با سخنان اشاره شده از محمدرضا عارف، ذکر این نکته هم ضروریست که به هیچ وجه شرایط کشور تا این حد در حضیض قرار ندارد که بی‌اخلاقی دامان همه‌ی حوزه ها را گرفته باشد! چه اینکه اگر اینطور بود هم اکنون عارف به راحتی نمی توانست سخنان انتقادی خود را در یک تریبون عمومی و در حالت امن و آرامش بیان کند و تلویحاً مدعی وجود «محاق» هم باشد.

همچنین به گواه اسناد و با تطبیق مولفه ها و همچنین طبق نظر تحلیلگران و مطلعین، ایران اسلامی هم اکنون در آسایش قرار دارد و به هیچ وجه دچار بحران خاص و یا بی تدبیری نیست. لذا نمی توان دریافت که منظور محمدرضا عارف در صحبت هایش، کدامین بحران بوده است؟!

 

***

 

نتایجی که هندوستان با خوشبینی به آمریکا به دست آورد!

این تصویر را شبکه آمریکایی یواس‌ای تودی از سفر اخیر اوباما به کشور هندوستان منتشر کرده است.

در تصویر زیر، دست سیاه سمت چپ مربوط به باراک اوباماست که به سمت نارندرا مودی، نخست وزیر مردم هندوستان دراز شده است...

 

افکار عمومی بسیاری هستند که عکس فوق، ماجرای مذاکرات هسته ای دولت یازدهم با کشورهای 1+5 را در ذهن آنها زنده می کند.

باید اشاره کرد که لحظاتی پس از ثبت این تصویر، نخست وزیر هند با خوشبینی دست اوباما را فشرد و لحظاتی بعدتر نیز اوباما بود که در مقابل مقبره بزرگان کشور هندوستان ادای احترام کرد و به سان دیدن از ارتش هندوستان نشست.

اما در این میان توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که هندوستان خوشبین به آمریکا چه عوایدی از مصافحه با اوباما و پذیرش ریاست او بر دهکده جهانی به دست آورده است؟!

هندوستان هم‌اکنون هیچ تحفه خاصی در ساحت های فکر و فرهنگ و عقیده و فناوری غیر از فیلم های بالییودی برای ارائه به مردم جهان ندارد.

در واقع بنایی هم برای مدیریت جهان و به‌سازی دیدگاه‌هایش برای تسرّی به سرتاسر دنیا ندارد چه اینکه مقامات هندی بارها اعلام کرده اند که هدف آنها صرفاً اقتصاد بهتر (یعنی رسیدگی به وضعیت گرسنگی در این کشور!) و در یک کلام «منافع هندوستان»! است.

بروز ناامنی های قومیتی، مرزی و مذهبی (که در تئوری‌های جامعه‌شناسی از نان شب واجب‌تر هستند) در هند، فقط به خواست مدعیان و افراطیون ربط دارد و دولت هند در این زمینه غیر از اقدام بی‌پایان گسیل ارتش کاری نمی تواند، بکند.

تمام دین و تفکر هندی ها در سایه‌سار خوشبینی به آمریکا، به «بالیوود» و فیلم های سینمایی این کشور خلاصه می شود و دیگر رفتاری تأثیرگذار که منبعث از روح استقلال خواهی گاندی (رهبر بزرگ استقلال هند) و تعالیمش باشد در این کشور به چشم نمی‌خورد.

مردمان هندوستان حالا افتخار می کنند که عکس اوباما را بر روی شیشه های نوشیدنی چاپ کنند، به او خوشامد بگویند و از پشت شیشه های ضد گلوله برایش دست تکان بدهند؛ بی آنکه لحظه ای بیاندیشند که دستان رئیس کاخ سفید تا مرفق به خون مردان و زنان و کودکان افغانی و فلسطینی و سوری و عراقی آغشته است و شاید عقل جمعی آنها فراموش کرده است که همین رئیس جمهور با هواپیماهای بدون سرنشینش در یمن و افغانستان و پاکستان در حال کشتن آدم‌هاست و هیچکس هم به این ظلم آشکار اعتراضی ندارد.

مردم و مسئولان دولت هند با اوباما در حالی مصافحه کرده‌اند که لحظه ای هم حتی به این جمله مشهور ماهاتما گاندی فکر نکردند که «دموکراسی و خلافکاری با هم، بیماری و بیچارگی می‌آورد»

هندی های به جای آنکه این جمله زیبای گاندی را به یاد بیاورند که زمانی گفته بود: «اخلاق واقعی در دنبال کردن راه دیگران نیست بلکه در این است که راه حقیقی و درست را برای خویش پیدا کنیم و بدون بیم و باک آن را دنبال کنیم»؛ مبهوت تقدیم گل به آرامگاه گاندی از سوی اوباما شدند و در حالی که همچنان گرسنگی یا خطر گرسنگی تهدیدشان می‌کند؛ برایش کف زدند.

داستان خوشبینی مقامات دولت هندوستان به آمریکا و نتایج ملموسش می تواند یک درس باشد.

دست اوباما به سمت ما هم دراز شده است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار