امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142797
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و مسئول کمیته ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و مسئول کمیته دانش‌ آموزی و فرهنگیان دهه فجر انقلاب اسلامی امروز در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حمیدرضا کفاش در سخنانی اظهارداشت: در سی و ششمین فجر انقلاب اسلامی رویکرد کمیته فرهنگیان و دانش‌آموزان در برگزاری جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی بر مدرسه محوری استوار است یعنی در 105 هزار مدرسه این جشن‌ها برگزار می‌شود و رویکرد دوم بر پایه فعالیتهای بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، جمعیت جوانان هلال احمر و سازمان دانش‌آموزی بوده که 4 تشکلی هستند که این فعالیتها را سامان می‌دهند.

* تاکید بر پرهیز از اصراف و هزینه‌های دولتی در مراسم دهه فجر

وی ادامه داد: رویکرد دیگر، پرهیز از اصراف و هزینه‌های دولتی و با مشارکت اولیاء و مربیان و فرهنگیان این مراسم با سادگی انجام خواهد شد.

کفاش رویکرد چهارم را تاکید بر گفتمان انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: از فرهنگیان و صاحب‌نظران دعوت شده است تا خاطرات انقلاب را تشریح کرده و گفتمان سازی انقلاب را توسعه دهند.

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان یادآور شد: رویکرد پنجم در فعالیتهای دهه فر بحث تجلیل از بزرگان مشارکت کننده در انقلاب اسلامی در مدارس دعوت شده و ضمن تقدیر از آنها، خاطراتشان استخراج می‌شود و از خانواده‌های شهدا نیز تجلیل به عمل می‌آید که دستورالعمل این پنج رویکرد از دو ماه پیش به مدارس ابلاغ شده و همه آماده برگزاری مراسم جشن‌های انقلاب هستند.

وی اضافه کرد: مراسم گلبانگ انقلاب اسلامی ساعت 9:33 دقیقه روز یکشنبه 12 بهمن ماه همزمان با ورود حضرت امام (ره) در مدارس سراسر کشور نواخته می‌شود که این زنگ لبانگ انقلاب مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را نیز دارد و در این روز دانش‌آموزان در حیاط مدرسه مراسم باشکوهی را با برافراشته شدن پرچم کشورمان و بیان خاطرات برگزار می‌کنند.

کفاش بیان داشت: دستورالعمل هفته استقبال از دهه فجر که در حال حاضر در آن قرار داریم به مدارس ابلاغ شده تا مدارس از جهت تزئینات داخلی آماده‌سازی، نصب پلاکاردها و نمایشگاه دانش‌آموزان مهیای این جشن‌ها شوند.

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان گفت: در این ایام 38 برنامه تدارک دیده شده که از آن جمله 4 برنامه توسط سازمان دانش‌آموزی در سطح کشور، استان و منطقه برگزار می‌شود که شامل برگزاری یاوران انقلاب، کمک وتکریم سالمندان در مراسم راهپیمایی 22 بهمن و انجام جنگ‌های شادی و همایش «ایست، آب نیست» براساس پرسش مهر رئیس جمهور در طول دهه فجر در مدارس استانها برگزار می‌شود.

کفاش با اشاره به فعالیتهای معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش گفت: این 4 برنامه شامل برگزاری فینال المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای توسط دانش‌آموزان سراسر کشور، مسابقات قهرمانی کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای دانش‌آموزان و آغاز جشنواره الگوهای برتر تربیت بدنی است.

وی با بیان فعالیتهای بسیج فرهنگیان و دانش‌آموزان افزود: برگزاری مسابقات کتابخوانی، نقاشی، وبلاگ نویسی، دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، نمایشگاه عکس و کتاب انقلاب، برپایی ایستگاه صلواتی در مدارس و نشست گفتار ماه در بهمن اب موضوع گفتمان انقلاب اسلامی از جمله این فعالیت‌هاست.

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان خاطرنشان کرد: سازمان جوانان هلال احمر 5 نوع برنامه در پیش دارد که افتتاحیه کانون های دانش‌آموزی برای نخستین بار در دهه فجر، برگزاری چادرهای سلامت محور و خدمات بشر دوستانه و امدادی در طول دهه فجر در سطح استان و شهرستان و ارائه آموزش اصول اهداف هلال احمر در مدارس از جمله آنهاست.

کفاش ادامه داد: در روز 22 بهمن نیز در سراسر کشور ایستگاه سلامت محور برگزار شده و بسته‌های فرهنگی برای دانش‌آموزان توزیع می‌شود.

وی با بیان فعالیتهای اداره کل شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش افزود: یادواره 400 شهید دانش‌آموز در استان کردستان، یادواره شهدای فرهنگی دانش‌آموز در مدارسی که بیش از 5 شهید دارند، در یادواره هزار شهید دانش‌آموز فرهنگیان در استان قم و برگزاری کنگره ویژه شهدای زیر 15 سال در استان تهران از جمله فعالیتهای اداره کل شاهد ایثارگران آموزش و پرورش است.

* حضور 5 هزار دانش‌آموز در مرقد امام روز 12 بهمن

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان با اشاره به فعالیتهای آموزش و پرورش در سطح تهران افزود: برنامه‌های ویژه‌ای در سطح تهران برگزار خواهد شد که 5 هزار دانش‌آموز در روز 12 بهمن برای ادای احترام به مقام امام خمینی (ره) در مرقد ایشان حضور پیدا کردند و سرود 22 هزار نفری همسرایان فجر در میدان آزادی در 22 بهمن برگزار خواهد شد و در مراکز استانها و شهرستانها نیز سرود 1350 نفره همسرایان فجر نیز در روز 22 بهمن برگزار خواهد شد.

کفاش یادآور شد: غبار روبی مزار شهدا در پنج‌شنبه ایام الله دهه فجر با حضور دانش‌آموزان و حضور دو هزار نفره دانش‌آموزان در روز 12 بهمن به صورت نمادین و به نمایندگی از دانش‌آموزان کشور در محل جلوس امام (ره) در بهشت زهرا نیز انجام خواهد شد.

وی گفت: صبحگاه مشترک تشکل‌های دانش‌آموزی در تهران و استانهای کشور انجام می‌شود و در سطح 752 منطقه آموزش و پرورش کشور نمایشگاه‌های عکس انقلاب برگزار می‌شود.

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان افزود: اقداماتی نیز برای استفاده دانش‌آموزان از فیلم‌های منتخب جشنواره فیلم فجر با همکاری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و در سطح تهران و کل کشور نیز جلسه پرسش و پاسخ با عنوان گفتمان‌های سیاسی و تریبون‌های آزاد در سطح مدارس متوسطه و مناطق آموزش و پرورش برگزار خواهد شد که در تهران این جلسات در منطقه 6 آموزش و پرورش انجام می‌شود.

کفاش خاطرنشان کرد: در دهه فجر، پروژه‌های فرهنگی، پرورشی و آموزشی مختلفی در سطح کشور با حضور وزیر و معاونان آموزش و پرورش افتتاح می‌شود و در مدارس نیز آهنگ‌ها و سرودهایی با رعایت جوانب لازم پخش می‌شود که در این خصوص آرشیوی متنساب با سن دانش‌آموزان در اختیار مدارس قرار داده شده است.

وی اضافه کرد: نمایشگاه مدرسه انقلاب اسلامی با همکاری انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برگزار خواهد شد.

کفاش با اشاره به اینکه فعالیتهای آموزش و پرورش در دهه فجر صرفاً در داخل کشور نیست، گفت: برای دانش‌آموزان مدارس ایرانی کشورهای مختلف برنامه‌هایی تدارک دیده شده که از جمله آنها دعوت از سفرا و کارگزاران نظام برای حضور در مدارس خارج کشور و بیان خاطرات خود بوده و در کنار آن برنامه‌های فرهنگی مانند سرود، شعر، موسیقی، تواشیح و قرآن نیز تدارک دیده شده است.

مسئول کمیته دانش‌آموزان و فرهنگیان با  کمک رایزنی‌های فرهنگی و سیاسی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه پوستر عکس انقلاب و حکومت طاغوت نیز برای مدارس خارج از کشور تدارک دیده شده است.

وی با تاکید بر انجام برنامه‌های شاد و متناسب با نیاز دانش‌آموزان تصریح کرد: از گروه‌های شاد و برنامه‌های کودک برای حضور در مدارس ابتدایی نیز دعوت شده تا برنامه‌های شاد اجرا شود و از استانها نیز خواسته‌ایم که استفاده از سخنرانان را برای دوره ابتدایی به صفر رسانده و فقط به خاطرات چند دقیقه‌ای در حد دانش‌آموزان اکتفا کنند و اجرای مراسم سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب توسط خود دانش‌اموزان انجام شود و از افرادی که با ادبیات دانش‌آموزی آشنایی ندارند در مدارس استفاده نکنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار