امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142803
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قاهره، همزمان با فرا رسیدن چهارمین سالروز انقلاب بیست‌وپنجم ژانویه مصر که به سرنگونی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قاهره، همزمان با فرا رسیدن چهارمین سالروز انقلاب بیست‌وپنجم ژانویه مصر که به سرنگونی رژیم حسنی& zwnj;مبارک دیکتاتور این کشور منجر شد،  چند روز گذشته این کشور وضع ناآرامی داشت و شاهد برخی درگیری‌های پراکنده بود.

«صلاح الدین حسن» پژوهشگر جنبش‌های اسلام‌گرا در مصر در گفت‌وگو با خبرنگار  درباره اعتراضات خشونت آمیز چند روز اخیر در مصر گفت: گروه‌هایی که به تازگی پدیده آمده‌اند و به خشونت علیه نیروهای امنیتی دست می‌زنند تاکنون گرایش‌هایشان مشخص نشده اما به دنبال برآشفته کردن نیروهای امنیتی و قرار دادن آنها در وضعیت بغرنج و گرفتاری هستند.

حسن افزود: تاثیر این گروههای جدید تاکنون محدود بوده و قوی نیست و به نظر می‌رسد که دوامی هم نداشته باشند و تنها در سایه تظاهرات سالروز انقلاب شکل گرفته اند.

پژوهشگر جنبش‌های اسلام‌گرا در مصر تاکید کرد: این گروه‌های خشونت طلب، مبتدی هستند و با توجه به سلاح‌های ساده‌ای که برای اظهار موجودیت خود نشان می‌دهند که شامل کوکتل مولوتوف بوده است ضعف تجهیزاتی آنها کاملا مشخص می‌باشد.

حسن با اشاره به اینکه پیگرد این گروه‌های نوظهور از سوی نیروهای امنیتی کار دشواری است، گفت: دامنه عملیات عناصر این گروه‌ها بسیار محدود است و آنها سند و مدرکی از جرایم خود به جای نمی گذارند که بتوان آنها را تحت تعقیب قرار داد.

پژوهشگر مصری با تاکید بر اینکه این گروه‌ها بر اثر حوادث اخیر مصر و به خصوص پس از برکناری محمد مرسی از حکومت روی کار آمده‌اند، گفت: این‌ها اصلا ماهیت جهادی ندارند و اهداف معین و دیدگاه و راهبردی هم از تحرکات خود دنبال نمی‌کنند.

حسن با تاکید بر اینکه باید بین گروه‌های خشونت‌طلب با جماعت‌های جهادی تمایز قائل شد، گفت: گروه‌های جهادی بر اساس نقشه‌ای معین و راهبردی فعالیت می‌کنند اما گروه‌های نو ظهور کورکورانه برای دستیابی به هر هدف ممکن کار می‌کنند.

چهار سال پیش همزمان با این روزها بود که جوانان مصری در میدان التحریر قاهره تجمع کرده و شعار معروف «الشعب یرید اسقاط النظام» را سر دادند، طی 18 روز تجمع کنندگان در میدان التحریر موفق شدند رژیم حسنی مبارک را به زانو در آورده و او را پس از 30 سال حکمرانی مجبور به استعفا کنند. مبارک در یازدهم فوریه 2011 استعفا و قدرت را به شورای نظامیان واگذار کرد.

این در حالی است که نیروهای ارتش و امنیتی حکومت عبدالفتاح السیسی امسال میدان التحریر و خیابان های منتهی به این میدان را مسدود کرده بودند.

میدان رابعه در شمال شرقی قاهره نیز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی بود، این میدان در مرداد سال گذشته شاهد کشتار صدها حامی محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور منتخب مصر به دست نیروهای امنیتی بود.

ارتش مصر تحت فرمان عبدالفتاح السیسی، فرمانده وقت و رئیس جمهور کنونی این کشور در تیرماه 92، مرسی را از قدرت خلع کرد.

طرفداران مرسی طی یک سال گذشته بارها علیه حاکمان فعلی تظاهرات کردند.

به رغم تدابیر شدید امنیتی در روزهای اخیر طرفداران مرسی در شهرهای و روستاهای مختلف مصر تظاهرات کردند که با واکنش تند نیروهای امنیتی مواجه شده و به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک شد.

در برخی مناطق مصر تظاهرات اعتراضی طرفداران مرسی با خشونت همراه بود به صورتی که معترضان اقدام به آتش زدن یا تخریب اموال عمومی پرداختند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها