امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142804
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز چهارشنبه دیدار نمایندگان دولت سوریه با مخالفان در مسکو برگزار می‌شود. مخالفان ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز چهارشنبه دیدار نمایندگان دولت سوریه با مخالفان در مسکو برگزار می‌شود. مخالفان طی دو روز گذشته و تا ظهر امروز مذاکرات داخلی خود را برگزار کردند و می‌کنند.

طبق گزارش روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه سوریه نیز امروز با هیئت سوری به ریاست «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل و هیئت مخالفان سوریه دیدار می‌کند.

الجعفری: فرقی میان تروریست افراطی و میانه‌رو نیست

بشار الجعفری با بیان اینکه این اجلاس نباید به عنوان اتفاقی رسانه‌ای و تبلیغاتی معرفی شود، بر اینکه دمشق به معارضان ملی (داخلی) به چشم شریک خود در روند سیاسی می‌نگرد،‌ تأکید کرد.

طبق گزارش المیادین، الجعفری با تأکید بر ادامه مبارزه با تروریسم، گفت که دولت سوریه بر حفظ جان و مال مردم خود اصرار دارد و اهتمام ویژه‌ای به منافع ملی خود دارد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: پایداری ارتش سوریه با پشتیبانی مردم سوریه اسرائیل را به تجاوز به حقوق و خاک سوریه واداشته است.... هیچ فرقی میان تروریست افراطی و تروریست میانه‌رو وجود ندارد و هر کس که در خارج از قوانین کشور سلاح حمل می‌کند، از نظر قانون تروریست است.

طرح هیئت سوری در مسکو بر اساس مبارزه با تروریسم است

«دیما ناصیف» مدیر دفتر شبکه المیادین در سوریه از مسکو گزارش کرد که هیئت دمشق در این مذاکرات طرحی ارائه کرده است که اساس آن مبارزه با تروریسم است.

ناصیف گفت که این طرح بنایش بر مبارزه با تروریسم و از طرفی دیگر، گفت‌وگو برای یافتن راهکار سیاسی برای حل بحران است.

نشست مسکو از دوشنبه آغاز شده است. دیروز سه‌شنبه دومین روز کنفرانس مسکو درحالی پایان یافت که نمایندگان معارضان سوری توافق کردند، بیانیه ژنو (30 ژنو 2012) پایه و اساس حل بحران سوریه را تشکیل دهد و دمشق نیز تاکید کرد که هدف نشست‌های مسکو دستیابی به توافق برسر مذاکرات و گفت‌‌وگوهای سوری – سوری بدون دخالت‌ یا دیکته خارجی است.

نشست‌های دو روز گذشته بین طرف‌های معارض و بصورت مشورتی و مقدماتی برگزار شد تا این طرف‌ها به اتفاق نظر درباره مذاکراتی برسند که امروز با نماینده دولت سوریه انجام خواهند داد.

وزیر خارجه سوریه: مواضع غرب به سوی دمشق چرخش پیدا کرده

از سوی دیگر، «ولید المعلم»، معاون نخست وزیر سوریه و وزیر خارجه این کشور در نشست هفتگی دولت سوریه تاکید کرد که مواضع غرب به سود دولت و ملت سوریه چرخش داشته و آنها ماهیت واقعی جنگ جاری در کشور و خطر توسعه و گسترش دامنه تروریسم به کشورهایشان را دریافته‌اند.

اما در خصوص نشست مسکو، معلم تصریح کرد که هدف نشست مسکو ایجاد توافق و اجماع نظر برسر گفت‌وگوی سوری – سوری بدون دخالت‌های خارجی و تقویت اقتصاد ملی و پیروزی‌هایی است که ارتش سوریه در جبهه‌های مختلف محقق کرده و همچنین مقابله با چالش‌هایی است که در تمام سطوح با آن مواجه هستیم.

توافق معارضان در مسکو بر سر یک پیش‌نویس

«محمود مرعی»، رئیس هیأت معارض موسوم به «العمل» در گفت‌وگو با روزنامه الوطن، چاپ دمشق تصریح کرد که در دومین نشست مسکو شرکت کنندگان به توافق رسیدند که پیش نویس طرحی را برای گفت‌وگو با هیأت سوری آماده کنند که در آن بحث و مناقشه برسر اوضاع انسانی جدای از بحث و مناقشه برسر اوضاع سیاسی صورت می‌گیرد.

به گفته مرعی این پیش‌نویس که هنوز «نهایی و الزام‌آور نشده» بر ضرورت وارد کردن کمک‌های غذایی و پزشکی به مناطق نزاع و درگیری و برقراری آتش‌بس و درگیری‌های مسلحانه و آزادی زندانیان سیاسی و ربوده شدگان و مقابله با دخالت خارجی و تلاش برای لغو تحریم‌های سوریه تاکید دارد.

همچنین این پیش نویس تاکید می‌کند که بیانیه ژنو پایه و اساس راه حل سیاسی با افزودن بند مبارزه با تروریسم به آن است.

مرعی همچنین اظهار داشت که بین کنندگان اختلاف نظر درباره وضعیت سلاح و در دست باقی ماندن بوجود آمد و نمایندگان کُردها خواستار عدم انحصار سلاح در دست دولت شدند و تاکید کردند که آنها خواستار دفاع از خود هستند، در حالی‌که مابقی شرکت کنندگان بر بودن سلاح در دست دولت تاکید داشتند.

روند مذاکرات داخلی معارضان در مسکو روبه پیشرفت است

از سوی دیگر، «صفوان عکاش»، دبیرکل هیأت هماهنگی ملی برای نیروهای تغییر دموکراتیک نیز در گفت‌وگو با روزنامه الوطن سوریه تاکید کرد که دیدارهای روز دوم شاهد نزدیکی دیدگاه‌ها بین شرکت کنندگان بود و اوضاع به سمت بهتر شدن پیش می‌رود.

اما در خصوص جدول کاری روز سوم عکاش گفت که قرار است، گفت‌وگوها و رایزنی‌ها با دیگر نیروهای معارض ادامه یابد و بعد از ظهر چهارشنبه به وقت مسکو دیداری با هیأت سوری به نمایندگی از دولت سوریه خواهیم داشت، اما در نشست امروز بعد از ظهر «حسن عبد العظیم»، دبیرکل هیأت هماهنگی و «هیثم مناع»، از رهبران معارضان حضور نخواهند داشت.

به گفته عکاش قرار است، در نشست امروز بعد از ظهر پیش نویس طرحی که برسر آن توافق شده به هیأت نمایندگی دولت سوریه ارائه شود.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار