امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142809
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 292
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت ظهر امروز در حاشیه چهارمین نشست اجلاس وزرای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت ظهر امروز در حاشیه چهارمین نشست اجلاس وزرای صنعت گروه دی 8 در مورد همکاری‌ مشترک ایران و ترکیه در زمینه خودروسازی گفت: هر دو کشور بنیه خوبی در این زمینه دارند و همانطور که آمریکا و ژاپن با هم همکاری می‌کنند، ولی رقابت نادرست ندارند ما هم فکر می‌کنیم دو کشور ایران و ترکیه می‌توانند باهم در تولید خودروهای ملی یکدیگر نقش‌آفرینی کنند.

وی افزود: یکی از اهداف گروه دی8 توسعه همکاری متقابل است که ما نسبت به آن خوشبین هستیم، ضمن اینکه ایران می‌خواهد به تولید 3 میلیون دستگاه برسد که این امر نیاز به قطعه و سرمایه‌گذاری دارد، در ترکیه نیز چنین وضعی حاکم است که برنامه‌های مشترک بین دو کشور راهگشاست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به یکی از رسانه‌های ترک مبنی بر اینکه تسهیلات دولت روحانی برای سرمایه‌گذار خارجی چه خواهد بود، گفت: برای هیچ کشوری مزیت خاصی قائل نمی‌شویم، چون قانون قوی در زمینه سرمایه‌گذار خارجی داریم که براساس آن تمام کشورها می‌توانند از این مزیت‌ها استفاده کنند و متن قانون هیچ تفاوتی برای کشورها ندارد.

نعمت‌زاده در ادامه سخنان خود همچنین به تشکیل شورای عالی بین ایران و ترکیه در سطح رؤسای جمهور دو کشور اشاره کرد و گفت: اعزای کابینه دولت‌ها هم بنا به تناسب در این شورا حضور می‌یابند و قرار است سطح روابط تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار برسد.

نعمت زاده همچنین از مذاکره ایران وترکیه برای تشکیل شهرک مشترک صنعتی در خاک ایران خبر داد و گفت: با نهایی شدن مسئله این موضوع انجام خواهد شد.

در بخش دیگری از این اجلاس، نعمت زاده در نشست خبری در مورد تاثیر نشست دی‌8 و دستاوردهای ان به خبرنگاران گفت: ظرف 2 روز گذشته 12 کمیته تخصصی در این اجلاس تشکیل شد که مطالب مختلفی در عرصه سیمان، خودرو، سرامیک، تکنولوژی و استاندارد بحث و تبادل نظر به میان آمد.

وی به این نکته اشاره کرد که معادل‌سازی استاندارد بین کشورها یکی از مسائلی است که می‌تواند در کسری و توسعه تجارت بسیار موثر باشد و افزود: در این اجلاس بیشتر در زمینه صنعت صحبت کردیم و مسائلی از جمله کشاورزی، بازرگانی، انرژی و حمل و نقل را در اجلاس‌ دیگر بررسی خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ایجاد وبسایت‌های اطلاع رسانی بین کشورهای عضو دی8 برای مبادله اطلاعات خبرداد و گفت: بخش خصوصی، صنایع و مشاوران کشورها می‌توانند با به روز کردن اطلاعات این وبسایت‌ها زمینه‌های سرمایه گذاری‌های مشترک را در این گروه پیدا کنند که نمونه آن رونمایی از وبسایت خودرو در روز گذشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای پروژه خاصی در این اجلاس بین کشورهای گروه دی‌8 به جمع بندی نهایی رسیده‌اید یا نه، گفت: بیشتر در مورد زمینه‌ها و بسترهای سرمایه گذاری صحبت کردیم، اما قرار شد انجمن‌های مشترکی در صنعت فولاد بین کشورهای دی‌8 ایجاد شود که یکی از کشورهای عضو مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

به گزارش فارس، چهارمین نشست وزرای صنعت 8 کشور در حال توسعه عضو گروه دی‌8 از روز دوشنبه 6 بهمن تا چهارشنبه 8 بهمن به میزبانی تهران در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها