امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142815
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 120
مسعود نیازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اینکه متاسفانه هزینه مزد کارگران در هزینه تمام شده ...

مسعود نیازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اینکه متاسفانه هزینه مزد کارگران در هزینه تمام شده کالا و خدمات یک ششم استانداردهای جهانی است، اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته حداقل دستمزد 60 درصد قیمت تمام شده یک کالا را شامل می‌شود، در حالی که این شکاف دستمزد و قیمت تمام شده بسیار زیاد است.

وی افزود: در کشور ما هزینه دستمزد در قیمت تمام شده کالا و خدمات به زیر 10 درصد هم نمی‌رسد و یکی از عواملی است که راندمان و بازدهی کار را تا حد زیادی کاهش داده، چرا که این مکانیزم نسبت به تعهدات کارگر پاسخگو نیست.

نیازی با اشاره به اینکه در قیمت تمام شده مزد کارگر، هزینه‌ سربار و مواد اولیه سه عامل اصلی هستند، گفت: با توجه به رشد ضعیف اقتصادی به علاوه فرهنگ حاکم بر اقتصاد همواره به دستمزد به عنوان یک پدیده نامبارک نگاه کردیم.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری با تاکید بر اینکه کارفرمایان نخستین پارامتر مشکلات اقتصادی را در دستمزد کارگر می‌دانند، گفت: در حالی این انتقاد وجود دارد که هزینه دستمزد در کشور ما یک ششم استانداردهای جهانی است و این امر بهره‌وری نیروی کار را به شدت کاهش داده است.

وی گفت: آموزش، حفاظت و حقوق و دستمزد عادلانه به کارگر تعهد و انگیزه می‌دهد و تا زمانی که حداقل دستمزد جبران نظام خدمت را نکند، نمی‌توان انتظار بهره‌وری و انگیزه در نیروی کار داشت.

نیازی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید تبصره دوم ماده 41 قانون کار که به سبد معیشتی کارگران اشاره دارد، مورد توجه قرار گیرد، گفت: شورای عالی کار باید بداند حداقل دستمزدی که برای یک کارگر تعیین خواهد کرد، آیا کفاف هزینه سبد معیشتی را خواهد داد یا خیر؟

عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگری افزود: اگر قدرت خرید جامعه کارگری حفظ نشده و طبق سال‌های گذشته همواره کاهش داشته باشد، نباید تولید‌کنندگان انتظار افزایش تقاضا در بازار داشته باشند و با این نگاه که در چرخه اقتصادی میزان افزایش دستمزد کارگران و حفظ قدرت خرید به هم پیوسته هستند، موفق عمل کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به توضیحات و شرایطی که اعلام کردید، حداقل دستمزد کارگران باید چقدر باشد، گفت: اگر خط فقر به عنوان حداقل نیازهای یک خانواده 4 نفره کارگری در نظر گرفته شود، مزد فعلی به هیچ عنوان هم‌خوانی ندارد.

نیازی با بیان اینکه یکی از عمده مشکلات تورم سالانه است، گفت: گرچه تورم در سال جاری روند نزولی داشته، اما این مسئله با افزایش قیمت‌ها در بازار کاملاً در تناقض است، یعنی با وجود روند نزولی تورم تنها شیب افزایش قیمت کالا و خدمات در کشور کاهش پیدا کرده است و همچنان شاهد افزایش قیمت هستیم.

وی تاکید کرد: کارفرمایان از طریق رایزنی با دولت مبنی بر دریافت یارانه تولید، انرژی و یا مکانیزم‌های دیگری می‌توانند هزینه‌های اضافی خود را جبران کنند و به کارگران خود در حوزه دستمزد فشار بیشتری نیاورند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار