امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142831
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی با

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت‌: در هفته‌ای که گذشت شاهد بودیم این نامه بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت و هر روز مخاطبان بیشتری را مورد خطاب قرار می‌داد و در شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های گسترده‌ای داشت.

وی افزود: این پیام که یک اقدام ابتکاری و تاثیرگذار بود، وجه دیگری از دیپلماسی ایران و نگاه ایران به موضوعات جهانی و روند تحولات و تاثیرات تحولات بر آینده و نسل‌های دیگر بشری را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه در جای خود به عنوان یک وظیفه اساسی کمک به انتشار این پیام و بازنشر آن و اقداماتی که برای معرفی آن باید انجام شود را در دستور کار قرار داده است. ما به عنوان یک وظیفه سفارتخانه‌ها را فعال کردیم تا این موضوع را دنبال و در موضوعات مختلف، تماس‌ها و امکان برگزاری میزگردها از فضای به وجود آمده برای روشنگری در خصوص دیدگاه جهان اسلام نسبت به مسائل مهم جامعه بشری و مسائلی که تاثیرات بسیار زیادی بر صلح، امنیت و همزیستی مسالمت‌آمیز بین ملت‌ها و پیروان ادیان مختلف دارد،‌از این ظرفیت استفاده کنند.

افخم با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یاد و خاطره امام راحل، شهدای انقلاب، شهدای جنگ تحمیلی و مقاومت را گرامی داشت و افزود:‌ هر سال بیش از سال قبل مردم ما و ملت‌های مختلف نسبت به انقلاب اسلامی و تاثیرات آن بر جهان آگاه‌تر شده‌اند و امیدواریم در 22 بهمن امسال نیز حضور مردم صفحه باشکوه و با عظمت دیگری را رقم بزند و پیام باشکوهی را به ملت‌های دنیا و جهان اسلام منتقل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص اظهارات نائب رئیس پارلمان آلمان در سفر اخیرش به ایران عنوان کرد: در حوزه دیپلماسی، دیپلماسی پارلمانی یکی از ظرفیت‌هاست و جمهوری اسلامی در این حوزه ورود پیدا کرده و ارتباطات بین مجالس در حد خوبی برقرار است. رفت و آمدهای پارلمانی برقرار است. بین جمهوری اسلامی ایران و آلمان طی یک سال و چند ماه گذشته هشت هیأت پارلمانی رد و بدل شده و گفت‌وگوهای صریحی انجام شده اما آنچه مشخص است نقش پارلمان‌ها به دلیل ظرفیت پارلمان و جایگاه نمایندگان مجلس به نوعی متفاوت از دولت است.

وی ادامه داد: مجالس و پارلمان‌ها در حوزه ارتباطاتشان یک حوزه بسیار وسیعی را دارند و در عین حال مواضعی که دارند می‌تواند متفاوت از مواضع رسمی دولت‌هایشان باشد. اصولا پارلمان و دیپلماسی پارلمانی یکی از راه‌های انتقال و تبادلات و نزدیک شدن دیدگاه‌ها بین کشورهاست.

افخم در خصوص هیأت پارلمانی آلمان نیز گفت: برنامه سفر این هیأت تنظیم شده و درخواست‌های ملاقاتی را داشتند که مجموعه آنها به مجلس منتقل شد و مجلس نیز اکثر برنامه‌ها را دریافت کرد و مشکلی هم نداشتند. چیزی که فراتر از آن اعلام شده بود، ملاقات با مقام وزارت خارجه بود که در برنامه نایب رئیس پارلمان آلمان گنجانده شد. در عین حال ما برنامه‌های اعلامی این سفر و مطالبی که مطرح است را دنبال می‌‌کنیم.

وی درباره احضار سفیر آلمان به خاطر اظهارات مداخله جویانه نایب رئیس پارلمان این کشور اظهار داشت: چنانچه لازم باشد در حوزه سیاسی اقدامی صورت گیرد، این اقدام انجام خواهد شد. موضوع حتما باید بررسی تا به جمع بندی برسیم و پس از آن تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی در خصوص محاکمه شیخ سلمان در بحرین به جرم درخواست برای تغییر سیاسی و موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گفت‌: مواضع ما در خصوص بحرین و تداوم بازداشت‌ها چندین بار اعلام شده و ما بار دیگر اعلام می‌کنیم که بازداشت معترضان، رهبران گروه‌های اسلامی مختلف و جمعیت‌های سیاسی را محکوم می‌کنیم و تداوم بازداشت شیخ علی سلمان و همچنین عدم فعالیت یک جمعیت قانونی در این کشور قابل پذیرش نیست.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: امیدواریم دولت بحرین با انعطاف بیشتر نسبت به این موضوع برخورد کند و همچنین امکان گفت‌وگوی سیاسی در داخل بحرین فراهم شود. رویکرد امنیتی جاری به نفع دولت و ملت بحرین نیست و چنانچه هر زمان از این رویکرد بازگردند به نفع کل بحرین خواهد بود و امیدواریم که صدای معترضان را بشنوند و به طور منطقی به این صدا و درخواست‌ها پاسخ دهند.

وی در خصوص پیام ارسال شده به آمریکایی‌ها در پی شهادت شهید الله دادی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران متعاقب این اقدام تروریستی تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی دیدگاه‌های خود را در خصوص شهادت سردار الله دادی و همراهان ایشان که مجموعه مقاومت اسلامی تلقی می‌شود، از طریق مجاری دیپلماتیک به آمریکا منتقل کرد. ما اقدام تروریستی اخیر را محکوم کردیم و فکر می‌کنیم که بی تفاوتی نسبت به تروریسم دولتی،‌ افراطی‌گری و تهدیداتی که در منطقه است موجب تداوم و گسترش این اقدامات خواهد شد و از دولت آمریکا خواستیم که به این مسائل توجه جدی نشان دهد و در عین حال جمهوری اسلامی ایران به وظایف دیپلماتیک خود در حوزه‌های بین‌المللی عمل خواهد کرد و آن را از مجاری دیپلماتیک پیگیری می‌کنیم و آن را حق خود می‌دانیم.

افخم اضافه کرد که این نامه از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران منتقل شده و خیلی صریح و روشن این موضوع را منتقل کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامه ارسال شده از ایران را تأیید نکرده، گفت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تکذیب نکرده و عنوان کرده که این نامه را ندیده است و وی اعلام داشته که از آن اطلاعی ندارم.

به گزارش خبرنگار فارس مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست هفتگی امروز (چهارشنبه) خود با خبرنگاران در خصوص طرح افزایش میزان غنی‌سازی که در پارلمان کشورمان در حال بررسی است، گفت:‌ گفت‌وگوهای فشرده و جلسات بحث و تبادل نظر با نمایندگان مجلس داریم که از ابتدای مذاکرات بوده است. هم به دلیل جایگاه مجلس و هم به دلیل ظرفیتی که آنها دارند و نیز نقدها و سوالاتی که نسبت به روند مذاکرات دارند، این ارتباطات وجود دارد. طی 10 روز گذشته نیز هیأت مذاکره کننده جلسات موردی با برخی افراد داشته و جلسات کاری را با برخی افراد برگزار کردند تا بتوانیم نسبت به پیشرفت مذاکرات و روندی که جاری است نمایندگان محترم را قانع کرده و آن بخش از اطلاع‌رسانی لازم برای نمایندگان را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی در خصوص تحولات یمن نیز اظهار داشت: تحولات را دنبال می‌کنیم و مراقب روندها هستیم و با حساسیت اوضاع را دنبال می‌کنیم. در عین حال مواضع خود را اعلام کرده‌ایم که خواهان پایبندی همه طرف‌ها به موافقتنامه صلح هستیم و معتقدیم چنانچه این موافقتنامه اجرا شود راهی است برای خروج از بحران جاری و معتقدیم که همه طرف‌ها باید نسبت به توافقنامه پایبند باشند که در آن صورت این روند سیاسی می‌تواند به ملت یمن کمک کند.

افخم با بیان اینکه آمادگی گروه‌ها برای چنین اقدامی بسیار ضروری است، افزود: امیدواریم که همه طرف‌ها در این جهت برای کمک به اجرای کامل و هر چه بهتر موافقتنامه گام بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات ظریف درباره نزدیک بودن توافق هسته‌ای و نیز مذاکرات فردای معاونان ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی در 1+5 در استانبول گفت: فردا معاونان در استانبول مذاکرات یک روزه‌ای را خواهند داشت که شامل مذاکرات جمعی و دیدارهای جداگانه با معاونان اروپایی در استانبول است.

وی ادامه داد:‌ جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که هر چه سریعتر می‌خواهد به تفاهم برسد، اما نه تفاهم به هر قیمتی؛ ولی از هر فرصتی برای گفت‌وگو و پیشرفت مذاکرات و کمک به روند جاری استفاده می‌کند و شاهد بوده‌ایم که طی یک ماه گذشته مذاکرات بسیار فشرده‌ای وجود داشته است و از هر فرصتی برای امکان بررسی روندها و یافتن راه‌حل‌ها برای موضوعات سخت‌تر استفاده شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه گروه‌های کارشناسی کاملا فعال هستند و تیم مذاکره‌ کننده ابتکارات و پیشنهاداتی را برای خروج از بخش‌هایی که مذاکرات در آن نقاط متوقف شده ارائه داده، ابراز امیدواری کرد که طرف‌های مذاکراتی بیشتر به نکات ارائه شده از سوی تیم ایرانی توجه کنند.

افخم ابراز امیدواری کرد که با گفت‌وگوهای بیشتر به سمت حل و فصل موضوع حرکت کنیم و افزود: گرچه مذاکرات بسیار پیچیده، سخت و حساس است و فاصله‌ بین طرف‌ها اندکی کم شده، اما هنوز نیازمند مذاکره و گفت‌وگو هستیم.

وی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص رسیدن به تفاهماتی در چارچوب‌های مذاکراتی گفت: چارچوب‌های اصلی تنظیم شده و گفت‌وگوها وارد بخش‌های جزیی و فنی شده است که لازم است طرف‌ها با نگاه و حسن نیت بیشتر در مذاکرات حاضر شوند و کمک کنند که تفاهمات در آن بخش از جزئیات نیز حاصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره تغییر در روابط ایران و عربستان با توجه به روی کار آمدن پادشاه جدید در این کشور گفت:‌ ما شاهد سفر آقای ظریف برای تسلیت به مقامات سعودی بودیم. جمهوری اسلامی کماکان خواهان روابط بسیار خوب و قوی با همسایگان خود است که این روابط علاوه بر اینکه اهمیت دوجانبه دارد می‌تواند به توسعه مناسبات و استفاده از ظرفیت‌ها کمک کند

وی ادامه داد: برای حل و فصل مسائل منطقه، همیاری و هماهنگی هر چه بیشتر کشورهای منطقه بسیار ضروری است. این تمایل و خواست جمهوری اسلامی ایران بسیار جدی است و امیدواریم که هم عربستان و هم همه همسایگان ما در این مسیر قوی‌تر و فعال‌تر حرکت کنند.

افخم در خصوص سفر محمود عباس به کشورمان نیز اظهار داشت: ما هم خبر را دیده‌ایم و چیزی بیشتر از آن هنوز در اختیار نداریم که اگر جزئیات بیشتر دریافت کنیم اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به شهادت شهید الله‌دادی نیز اظهار داشت: ما اعلام کرده‌ایم که از ظرفیت‌های سیاسی خود در مجامع بین‌المللی استفاده می‌کنیم.آقای الله‌دادی در مأموریتی مستشاری حضور داشت و رژیم صهیونیستی در یک عملیات تروریستی این مسئله را رقم زده و موجب شهادت مبارزان مقاومت اسلامی شد و این موضوع را از طریق دیپلماتیک دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: دنیا باید متوجه بشود که تهدیدات واقعی کجا است. امروز جهان با افراطی‌گری، تروریسم و تروریسم دولتی مواجه است و تهدید واقعی را باید همه کشورها بشناسند و برای کمک به ایجاد امنیت در یک مسیر درست و واقعی حرکت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از مجاری سیاسی و دیپلماتیک این موضوع را دنبال می‌کنیم.

افخم همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارنظر پادشاه عربستان در دیدار با اوباما که اعلام کرده بود عربستان وجود سلاح هسته‌ای در ایران را نمی‌پذیرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است و برنامه‌های ما بر همین اساس است که به دنبال پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی با استفاده از فناوری هسته‌ای هستیم.

وی ادامه داد: این اظهارنظرها باید به سمتی برود که بر اساس واقعیت‌های منطقه و جمهوری اسلامی ایران باشد. شاید این خبر کامل نقل نشده و بخشی از آن باشد. در عین حال خواهان توسعه و پیشرفت مناسبات و همکاری‌های منطقه‌ای و هماهنگی هر چه بیشتر بین کشورهای منطقه برای کمک به صلح و امنیت در آن هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و هرگونه توافق هسته‌ای را کمک‌کننده خواند و افزود: این موضوع به صلح و ثبات هر چه بیشتر منطقه کمک می‌کند و هیچ کسی از توافق هسته‌ای ایران ضرر نخواهد کرد و امیدواریم کشورها به سمت واقع‌بینی حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست مطبوعاتی هفتگی خود که امروز چهارشنبه در وزارت امور خارجه برگزار شد در خصوص سفر ولادیمیر پوتین به ایران در سال 2015 و همچنین سفر و دیدارهای وزیر دفاع روسیه در ایران گفت: ایران و روسیه دو کشور همسایه هستند که در ابعاد گسترده‌ای از موضوعات فعال هستند. روابط خوب دوجانبه بین دو کشور برقرار است و درصدد هستیم تا این روابط را به سطوح عالی برسانیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم؛ لذا شاهد تبادل هیأت‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری هستیم.

وی ادامه داد: اینکه تهران و مسکو بتوانند نقش خوبی را در منطقه ایفا کنند و علاوه بر سطوح دوجانبه در سطح منطقه و بین‌الملل حضور فعال داشته باشند، موضوعی است که مورد توجه و خواست دو کشور می‌باشد. در عین حال شاهد ارتقای سطح مناسبات نیز بوده‌ایم و رفت و آمدها بین دو کشور برقرار است و تماس‌ها و مشورت‌های خوبی جاری است و امیدواریم سفری که سفیرمان به آن اشاره کرده در زمان مناسب خودش انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر رؤسای کشورها را دارای وزن و ظرفیت جدید برای روابط این کشورها خواند و آن را نشانه پیشرفت روابط به سطح ایده‌آل دانست.

افخم ابراز امیدواری کرد که این سفر که تاریخ آن باز است در زمان مناسب خود انجام شود و اظهار داشت: طبعا چنین سفری مقدمات زیادی را می‌طلبد تا رؤسای دو کشور بتوانند در آن سفر شتاب بهتری را در روابط دو کشور ایجاد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر وزیر دفاع روسیه به ایران نیز گفت: در خصوص سامانه موشکی اس 300 نیز توافقاتی شده که دو طرف تلاش می‌کنند راه‌حلی برای این موضوع یافت شود.

افخم در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات سناتور آمریکایی درباره تحمیل تعهدات فراتر از پروتکل الحاقی به ایران و همچنین تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به قنیطره سوریه گفت: در این باره اخبار ضد و نقیضی وجود دارد، اما چنانچه تجاوز به خاک سوریه از سوی رژیم صهیونیستی وجود داشته باشد این تجاوزات کاملا محکوم است و در عین حال باید با هوشیاری و مراقبت نسبت به اخبار و تحرکات در آن منطقه توجه کرد، زیرا تروریست‌ها نیز در آنجا حضور دارند.

وی همچنین اظهارات سناتور آمریکایی را موضوعی در چارچوب موضوعات داخلی آمریکا خواند که در حال جریان است و یادآور شد: در عین حال موضوع تحریم ابزاری فرسوده و کهنه است و امیدواریم که آنها واقع بینانه و متناسب با آثار و نتایج عملی که این سیاست اشتباه داشته به موضوعات توجه کنند. باید ببینیم که روند این قبیل بحث‌ها چگونه خواهد بود و در زمان مقتضی نسبت به فرایند کار، جمع‌بندی و اظهارنظر می‌کنیم؛ اما فعلا در حد موضوعات داخلی آمریکاست که آن را دنبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص توافق امنیتی دفاعی بین ایران و روسیه و تأثیر آن بر استقلال کشورمان نیز با طرح این سؤال که شما برداشت می‌کنید جمهوری اسلامی قراردادی امضا می‌کند که بر خلاف منافع ملی و استقلالش باشد؟ تصریح کرد: مطمئن باشید که چنین چیزی نیست و بحث منافع ما در هر قراردادی یکی از موضوعات بسیار حساس و مورد توجه است و حتما در همه گفت‌وگوها و تفاهمات و قراردادها توجه به منافع جمهوری اسلامی خطوط اصلی است و نباید هیچ تردیدی در اینکه احیانا گفت‌وگویی به چنین موضوعاتی تسری یابد، وجود داشته باشد.

افخم خاطرنشان کرد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران همگی با حساسیت به این موضوع توجه دارند و اصولا مذاکره و کار کارشناسی اولین خط قرمزش حفظ منافع است و منافع هر چه بیشتر هنری است که مذاکره‌کنندگان می‌توانند داشته باشند و این یک موضوع بدیهی است.

وی به ظرفیت‌های ایران و روسیه در منطقه و محیط بین‌الملل اشاره کرد و افزود: روسیه همسایه بزرگ ماست و ظرفیت‌های بسیاری دارد و جمهوری اسلامی ایران نیز کشوری بزرگ در منطقه است و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیاری دارد که این همکاری‌ها مکمل یکدیگر هستند و در عین حال در برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر داریم و نسبت به بکارگیری این ظرفیت برای کمک به حل و فصل بحران‌ها و حضور در مجامع بین‌المللی، فعال هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص فعالیت کمیته هسته‌ای مجلس برای افزایش میزان غنی‌سازی در آینده و کمک آن به دیپلمات‌ها در روند مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: مجلس ظرفیت و جایگاه خاص خود را دارد. نمایندگان مجلس نیز نسبت به موضوع مذاکرات و روند و محتوای آن دیدگاه‌هایی را دارند که طرح می‌کنند و علاقمندی به مشارکت و حضور فعال و سیاست‌گذاری در این روند برای تأمین منافع ملی قابل درک است.

افخم ادامه داد:‌ این موضوع به مجموعه توان جمهوری اسلامی لطمه نمی‌زند و حتی تکمیل کننده آن است لذا از اینکه مجلس و کمیته هسته‌ای طرحی را در این خصوص دارد و در جایگاه مجلس طرح چنین بحث‌هایی طبیعی است و انتظار نیز می‌رود که مجلس نقش خود را در تأمین منافع حداکثری کشور ایفا کند که میزان این نقش مکمل و کمک‌کننده است.

وی افزود: باید در فرایند نهایی ارزیابی شود. این نقش‌ها چندان در تضاد با یکدیگر نیست و همه این فعالیت‌ها در راستای ایفای نقش برای کمک به منافع ملی کشور است و امیدواریم این طرح‌ها به مسیر مذاکرات کمک کند.

 

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری امروز (چهارشنبه) خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص تعامل مجلس و وزارت خارجه در مذاکرات هسته‌ای گفت: اینکه برخی عنوان می‌کنند که بین مجلس و وزارت خارجه هماهنگی‌های زیادی وجود دارد باید گفت که در برخی مواقع شدیدترین انتقادها از سوی مجلس متوجه ما می‌شود و ما در مسیر توجیه و آگاه‌سازی بیشتر نمایندگان مجلس گام برمی‌داریم. تعامل خوبی را با مجلس داریم و امیدواریم که این تعامل کمک کند تا در مجموع از تمام ظرفیت‌های برای تمامی منافع ملت استفاده کنیم.

وی در خصوص موضع ایران در قبال کشته شدن تبعه ژاپنی توسط گروه تروریستی داعش اظهار داشت: ما نیز با ملت و دولت ژاپن برای این حادثه تلخ و فجیع که رخ داد، ابراز همدردی می‌کنیم و این اقدام را محکوم می‌کنیم. گروه‌های تروریستی تکفیری با بی رحمی تمام چنین اقدامی را انجام دادند که به هیچ وجه پذیرفته نیست و افکار عمومی و احساسات همه مردم نسبت به همه این کشتارها جریحه دار شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که بتوانند تبعه دیگر ژاپنی را به سلامت به کشورشان بازگردانند.

افخم در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تنظیم چارچوب‌ها در مذاکرات هسته‌ای و توافق درباره آن چارچوب‌ها گفت: این همان پایه‌های مذاکراتی و اصول اصلی است که برای طرف‌ها امروز روشن شده است. موضوع غنی‌سازی جمهوری اسلامی و اینکه هیچ سایت هسته‌ای بسته نشود پذیرفته شده‌ و تحقیق و توسعه در این خصوص مورد توافق واقع شده و اینکه تحریم‌ها برداشته شود نیز توافق شده است که این چارچوب‌های اصلی هستند که تدوین و تنظیم شده اما در مورد چگونگی اجرا و جزئیات هر یک از آنها در حال صحبت هستیم.

وی این جزئیات را بسیار فنی و بسیار حساس خواند و افزود: مذاکرات کارشناسی در خصوص هر یک از این موارد طی جلسات متمادی در جریان است. کارشناسان پیشنهاداتی را می‌آورند و در مورد آنها ساعت‌ها بحث می‌شود و نقاط اختلافی طرح می‌شود که ممکن است در آن جلسات به توافقاتی برسند. لذا صحبت در مورد جزئیات اجرایی و چگونگی حل آنهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: برخی کشورها عنوان می‌کنند که چند گام‌ بیشتر نمانده اما معمولا گام‌های آخر بسیار مهم است و امروز در مرحله حساسی از مذاکرات هستیم که بحث‌های بسیار جزیی و ریز توسط گروه‌ها دنبال می‌شود و شاید یکی از علت‌هایی که از هر فرصتی برای گفت‌وگو استفاده می‌شود، برای همین است.

افخم ادامه داد: در مذاکرات فردا معاونان و وزرا گفت‌وگوهایی را خواهند داشت و همچنین آقای عراقچی گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود داشتند و مذاکرات جاری است تا طرفین به تفاهماتی برسند.

وی تلاش تیم مذاکره‌کننده را در این دانست که بسیاری از بخش‌هایی را که هنوز در حال مذاکره است رسانه‌ای نکند چرا که ممکن است کوچکترین موضوع به روند و شرایطی که مذاکرات دارد لطمه بزند و اظهار داشت: برخی دوستان اظهارنظرهایی می‌کنند و ما نمی‌خواهیم آن را رد یا تأیید کنیم، اما دانستن موضوعات به معنای خبری کردن آنها نیست. چون مذاکرات جاری است و هر موضوع جانبی می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد اطلاع‌رسانی باید حساب ‌شده و در مسیر کمک به روند مذاکرات باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص دعوت از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا نیز گفت: این موضوع داخلی آمریکاست و چندان مرسوم نیست که در آن اظهارنظر کنیم. ما خبرها را دنبال کردیم و کنش و واکنش‌ها را رصد کرده‌ایم. در یک جمله می‌توان گفت که رژیم صهیونیستی برای تخریب روند مذاکرات از هیچ اقدامی فروگذار نبوده است و به اشکال گوناگون با همه ابزارهای خود تلاش کرده تا این روند را تخریب کند، اما دعوت از وی در کنگره موضوع داخلی آمریکاست.

افخم در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نوسازی راکتور اراک که از سوی ظریف عنوان شده بود نیز تصریح کرد: از آنجا که هنوز درباره جزئیات در حال مذاکره هستیم اجازه بدهید که سخنی در این خصوص نگوییم چرا که راکتور اراک نیز یکی از این بحث‌هاست و تا قبل از توافق نهایی نمی‌توان پیرامون چگونگی آن اظهارنظر قطعی کرد، اما یکی از موضوعات بین کارشناسان راکتور اراک است تا بتوانند راه‌حلی را برای آن پیدا کنند.

وی در خصوص تحولات مصر نیز گفت: ما نیز نسبت به تحولاتی که اخیرا رخ داده شدیدا نگران هستیم و کشته شدن انسان‌های بیگناه در سالگرد پیروزی انقلاب مصر را محکوم می‌کنیم و امیدواریم که با سعه صدر و گفت‌وگو و از راه‌های مسالمت‌آمیز همه گروه‌ها بتوانند نظرات خود را مطرح کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر را کشوری بزرگ و دارای قدمت تاریخی و ظرفیت‌های بسیار خوب در حوزه تعامل بین گروه‌ها و جمعیت‌ها و احزاب سیاسی خواند و افزود: امیدواریم که این تصویری که از مصر در جهان اسلام وجود دارد به همان خوبی حفظ شود.

افخم همچنین در خصوص فعالیت‌های دستگاه دیپلماسی درباره انتشار بیشتر پیام رهبری در غرب گفت: پیام رهبر معظم انقلاب مهم، بدیع و ابتکاری است و روش و شیوه‌ای که برای انتقال آن انتخاب شد به دلیل جنس مخاطبان بدیع بود، زیرا قرار بود جوانان آن را در اختیار داشته باشند، لذا این اقدام ابتکاری را با ابتکاراتی می‌شود در حوزه‌های مختلف تداوم بخشید.

وی افزود:درصدد هستیم که سفارتخانه‌های ما بتوانند با اقدامات ابتکاری برای بازنشر پیام و کمک به تأثیرگذاری بیشتر آن فعالیت کنند. حوزه مخاطبان یک حوزه غیررسمی بود همانطور که مقام معظم رهبری تأکید داشت جوانان را خطاب قرار دادند که کار با جوانان نیازمند شیوه‌های خاص خودش است و در عین حال ما به عنوان وزارت خارجه و نمایندگی‌های ما در اقصی‌نقاط جهان امیدواریم که بتوانیم کمک کنیم تا این پیام به خوبی در اختیار همه مخاطبان قرار بگیرد و محتوای اصلی پیام که روشنگری و توجه به اندیشه و اصالت دیدگاه‌های اسلامی است بدون تحریف به دست مخاطبان برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه این موضوع را محتوای فعالیتی خواند که وزارت خارجه در اختیار دارد و افزود: کار ابتکاری و جدیدی نیز باید متناسب با این حرکت ابتکاری صورت بگیرد و امیدواریم که بتوانیم کمک کنیم، گرچه به دلیل بازخوردهای مثبت و نشر پیام در بسیاری از نشریات در اروپا و آمریکا توجه ویژه‌ای به این پیام شده است.

افخم ادامه داد: ما در نقاط مختلف و در مطبوعات حوزه‌های مختلف از جمله آفریقا، آسیا و شبه ‌قاره شاهد هستیم که همگی به این پیام توجه کردندو ما تلاش می‌کنیم که این پیام بدون واسطه به مخاطبش برسد و دل‌ها و اندیشه‌های بیدار و آگاه جوانان این پیام اصیل را به خوبی دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست مطبوعاتی امروز (چهارشنبه) خود در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، در خصوص پیام ایران به آمریکا و تکذیب این موضوع از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: در اخباری که دیده‌ام وی گفته من ندیده‌ام و هنوز اطلاعی ندارم، اما این پیام به مسئول دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران ارائه شده و ما نگرانی خود را نسبت به تهدیدات در منطقه ابراز کرده‌ایم و در عین حال به فعالیت‌های خود در مجامع سیاسی و دیپلماتیک برای انتشار دیدگاه‌هایمان ادامه می‌دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه تروریسم در همه ابعاد آن را محکوم کرد و افزود:‌ ما تهدیدات تروریستی، تکفیری و تروریسم دولتی را محکوم می‌کنیم و باید همه کمک کنند تا تهدیدات واقعی در منطقه برچیده شود و تهدید واقعی ما در منطقه امروز تهدید تروریسم تکفیری و تروریسم دولتی است که رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره مذاکرات گروه‌های معارض سوری در روسیه و احتمال حضور نماینده ایران در روسیه، گفت: یک دوره از گفت‌وگوها تمام شده است. ما در چارچوب اینکه برای این بحران باید یک راه حل سیاسی یافت شود، از این گفت‌وگوها حمایت و فکر می‌کنیم که گفت‌وگو و راه حل سیاسی تنها راه حل بحران سوریه است و گروه‌های مختلف سوری-سوری باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند تا راهی برای خروج از بحران جاری یافت شود.

افخم با بیان اینکه تحرک به عمل آمده و گفت‌وگوهای انجام شده در روسیه در قالب چنین بخشی قابل تفسیر است، ابراز امیدواری کرد که همه گام‌هایی که کمک کنند تا خواست مردم سوریه محقق شود و نقش تعیین‌کننده و محوری آنها برای رقم زدن آینده صورت گرفت.

وی در خصوص حضور مقامات ایرانی در این نشست نیز گفت: در جدول فوری برنامه‌هایمان چیزی برای آن نداریم، اما در عین حال آقای امیرعبداللهیان مذاکراتی را با همتای روسی خود داشته و تداوم گفت‌وگوها و مشورت‌های دو کشور در موضوع سوریه و سایر بحران‌های منطقه‌ای برقرار است و مشورت‌ها پیرامون این موضوعات به صورت بسیار فشرده دنبال می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص افزایش اقدامات و اظهارات ضد امنیتی از سوی مقامات کشورهای اروپایی طی یک سال گذشته و شبهه انفعال دستگاه سیاست خارجی در این خصوص گفت:‌ ارزیابی ما کاملاً با شما متفاوت است و ما نگاه دیگری داریم. سیاست خارجی ما طی یک سال و نیم گذشته مبتنی بر تعامل و گفت‌وگو بوده و با تأکید بر تکریم ملت ایران دنبال شده است.

وی ادامه داد: گفت‌وگو و تعامل نیازمند رفت و آمد است. رفت و آمد هم در حوزه‌های مختلف وجود دارد که شما در این خصوص شاهد رفت و آمد هیأت‌های سیاسی مختلف بوده‌اید که وزرای خارجه متعددی به کشور سفر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: دیپلماسی پارلمانی نیز یکی از ظرفیت‌های کشور برای همکاری با دیگر کشورهاست که فعال شده و در تمامی حوزه‌ها از جمله اروپا و کشورهای منطقه برقرار است. لذا بحث انفعال موضوعی است که تفسیر متفاوت دوستان از رویکرد سازنده و تعامل می‌باشد.

افخم همچنین افزود: در عین حال در حفظ عزت جمهوری اسلامی ایران دقت و حساسیت زیادی وجود دارد و اینکه نادیده گرفته می‌شود تفسیر شماست و به هیچ وجه چنین چیزی نیست. سخنانی که مقام آلمانی داشته در حال بررسی است و در عین حال مذاکرات مختلفی که وی داشته طبق گزارش‌های ما با پاسخ صریح مسئولان کشورمان همراه بوده و پاسخ مقام آلمان داده شده است.

وی پارلمان‌ها را در معرض تماس‌های مختلف خواند و اظهار داشت: نمایندگان در کشورهای مختلف تحت تأثیر گروه‌های مختلف هستند و پمپاژهای خبری می‌شوند و رفت و آمدها باعث می‌شود که این دیدگاه‌ها خنثی شود و آنها در معرض واقعیات جمهوری اسلامی قرار بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: اگر این سفرها وجود داشته باشد و انتقادات و نقدها صورت بگیرد چهره جمهوری اسلامی ایران برای بسیاری کشورها روشن می‌شود و قطع تماس‌ها که البته در پارلمان ایران تعداد کمی به دنبال آن هستند به سود نیست، زیرا ما دارای منطق قوی هستیم و کاملاً آماده پاسخگویی نسبت به انتقادات هستیم.

افخم افزود: ما به عنوان وزارت خارجه به چارچوب‌های کار کاملاً واقف هستیم و مذاکرات و محتوای آن را بررسی می‌کنیم و چنانچه موردی باشد که ناقض حاکمیت و مداخله در امور کشورمان باشد مطمئن باشید که به وظیفه خود عمل می‌کنیم، زیرا وزارت خارجه همواره هم‌طراز همه ارگان‌ها نسبت به حفظ عزت کشور و عدم مداخله توجه جدی داشته و استثنایی نداشته و درباره همه کشورها این حساسیت وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه قطع رابطه و عدم تماس را موجب تماس گروه‌های دیگر و ارائه اطلاعات دیگر از کشورمان خواند و افزود: اگر آنها به ایران آمده و با مسئولان کشور ما گفت‌وگو کنند و نقدها مطرح شود مفید خواهد بود، کما اینکه هیأت‌های ما هم در سفرهای مختلفی که دارند انتقادات خود را از شرایط مختلف عنوان می‌کنند و لذا این نقدها جنس مبادلات پارلمانی است و مسئولان پارلمان‌ها همه مجموعه‌هایی هستند که کمک می‌کنند ظرفیت روابط به کار گرفته و دیدگاه‌ها مبادله و انتقادات طرح و پاسخ‌های مناسب برای‌ آنها دریافت شود که مجموعه این بحث‌ها کمک می‌کند تا جمهوری اسلامی ایران فرصت تعامل سازنده را به خوبی به دست آورد و در عین حال به چارچوب‌هایی که به عزت کشور خدشه وارد می‌کند، کاملاً حساسیم و قطعاً به وظایف خود عمل می‌کنیم.

افخم در خصوص احضار سفیر آلمان نیز گفت:‌ ما ابعاد این موضوع را بررسی می‌کنیم و چنانچه ضروری باشد و اقدامی تشخیص داده شود حتماً به عمل می‌آوریم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات نتانیاهو درباره نزدیک بودن توافق ایران و کشورهای 1+5 و نگرانی وی از این توافق اظهار داشت: نتانیاهو مدت طولانی است که آشفته است و آن از زمانی است که مذاکرات شروع شد و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مصمم است مسئله هسته‌ای را پایان دهد و به این بحران ساختگی و جعلی خط بطلان بکشد، زیرا یکی از دستاویزهای نتانیوها برای طرح تبلیغات منفی علیه کشورمان در حال از دست رفتن است، لذا آشفتگی وی کاملاً‌ قابل درک است.

افخم ادامه داد: در بحث هسته‌ای فضای مذاکرات آن چیزی است که مسئول تیم مذاکره‌ کننده اعلام کرده است. ما در اصول به توافق رسیده‌ایم و جزئیات ادامه دارد و نیازمند اراده سیاسی است تا بخشی از جزئیات باقیمانده حل و فصل شود.

وی ابراز امیدواری کرد که طرف‌های مقابل اراده سیاسی لازم را از خود نشان دهند که در این صورت جزئیات نیز حل و فصل می‌شود و شاهد دوره جدیدی خواهیم بود.

وی در خصوص چارچوب مذاکراتی با آمریکا یادآور شد:‌مذاکرات فقط محدود به بحث هسته‌ای است و اگر در حاشیه مذاکرات بحثی مطرح شود که متناسب با اخبار باشد به عنوان خبر و گفت‌وگو خواهد بود و نه مذاکره، چرا که مذاکره صرفاً در چارچوب هسته‌ای است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص قدم زدن ظریف و کری نیز اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای به اندازه‌ای پیچیده و حساس است که پرداختن به یک موضوع شکلی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. در عین حال آقای ظریف به روشنی و سادگی موضوع را اعلام کردند و لزومی ندارد چندان به آن بپردازیم. وقتی مذاکرات چندین ساعت پیاپی ادامه دارد و دو وزیر در طول یک زمان محدود قصد دارند از تمامی زمان‌ها به خوبی استفاده کنند که فرصت گفت‌وگو و مذاکره پیرامون اختلافات انجام بگیرد و پس از سه ساعت 10 تا 15 دقیقه از اتاق محل مذاکرات خارج شوند و شکل نشستی این مذاکرات به ایستاده تبدیل کنند. حساسیت بی‌مورد نشان ندهید.

سخنگوی وزارت خارجه به سخنان ظریف نیز اشاره کرد و گفت: آنها ناچار شدند قدم بزنند زیرا که هتل، حیاط و باغ نداشت و آنها به محض اینکه از سالن خارج شدند در پیاده‌رو بودند. در عرف دیپلماتیک محتوای مذاکرات مهم‌تر از شکل آن است. این موضوعات در عرصه خبری جذاب است، اما در عرصه سیاسی جذابیت چندانی ندارد و نباید از متن به حاشیه حرکت کنیم.

افخم در خصوص حضور وزیر خارجه در اجلاس امنیتی مونیخ و گفت‌وگو با اعضای 1+5 در این نشست نیز گفت: آقای ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند و طبق پیش‌بینی به عمل آمده قرار است وزیر خارجه آمریکا هم در آن جلسه باشد و با بودن دو وزیر طبعاً از فرصت موجود برای انجام مذاکرات استفاده می‌شود. البته هنوز ساعت و روز مذاکرات مشخص نشده، اما وزرا در این نشست شرکت خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آزادسازی کوبانی نیز با تبریک این آزادسازی اظهار داشت: آزادی کوبانی نشانه آن است که مقاومت قریب 5 ماه مردم کوبانی به نتیجه رسید و مردم این منطقه نشان دادند که بر تروریسم و گروه‌های افراطی پیروز شدند و مقاومت تنها راه است و نشانه خوبی است و کمک می‌کند تا تمامی گروه‌هایی که در مقابل تروریسم تکفیری مقاومت می‌کنند درس و روحیه بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در عین حال امیدواریم و شاهد هستیم که کشورهای مختلف منطقه نسبت به واقعیت‌هایی که از قبل پیش‌بینی کرده‌اند تغییر جهت‌هایی را داده‌اند، البته خیلی کند است و امیدواریم که از روند مسائل درس بگیرند و واقع‌بین بر سیاست‌ها حاکم شوند و منافع محدودی که در دوره‌های خاص دنبال آن هستند به منافع ملت‌های منطقه تعمیم دهند که در آن صورت حتماً همه کشورهای منطقه می‌توانند کمک کنند و برچیدن تروریسم تکفیری در آن صورت کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها