امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142923
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسئولان «موزه ملی مصر» در شهر قاهره، پایتخت مصر اعلام کردند که به دلیل سهل ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسئولان «موزه ملی مصر» در شهر قاهره، پایتخت مصر اعلام کردند که به دلیل سهل انگاری صورت گرفته، ریش ماسک طلایی مشهور «توت‌عنخ‌آمون»،  مشهورترین فرعون تمدن مصر باستان شکسته و سپس چسبانده شده است.
بر اساس گزارش‌ها در زمانی‌که کارگران مشغول تعویض چراغهای محل نگهداری این ماسک که از نمادهای تمدن مصر باستان محسوب می شود، بودند به آن برخورد کرده و باعث صدمه دیدن این اثر تاریخی شده اند.





 

توت‌عنخ‌آمون یکی از فراعنه‌ مصر باستان بوده که در فاصله سالهای 1333 تا 1323 پیش از میلاد مسیح (ع) بر سرزمینهای مصر باستان حکومت کرده و دلیل اصلی شهرت وی کشف مقبره ‌اش در بهترین شرایط ممکن و به ‌صورت دست‌نخورده است.





 

کشف مقبره توت‌عنخ‌آمون که از آن به عنوان کشف قرن نام برده شده و به کشف آثار تاریخی ارزشمندی از جمله ماسک طلایی وی منجر شد، توسط یکی از محققان دانشگاه آکسفورد به نام هاوارد کارتر انجام شد. کارتر در 16 فوریه‌ سال 1923 میلادی پس از ماهها مطالعه‌ شرایط مقبره، با ترس فراوان از دامهای احتمال این مقبره، در اصلی آن را گشود.

وی بعدها سالن اصل مقبره‌ توت‌عنخ‌آمون را که محل نگهداری تابوت طلایی او بود، «زیباترین اتاق جهان» نامید که ماسک طلایی ، تابوت طلایی با چند تن وزن و قایق وی به همراه صدها اثر تاریخی ارزشمند دیگر در آن نگهداری می شدند، مقبره وی نیز  در «دره‌ پادشاهان» همواره یکی از جاذبه‌ های گردشگری مصر بوده و از سالها قبل بدلیل حضور بی ‌رویه‌ گردشگران صدمات فراوانی دیده و به همین دلیل از چند سال قبل نمونه بدلی آن میزبان گردشگران است.

البته در سال 2011 نیز در جریان حمله به موزه ملی مصر که در سال 1902 ساخته شده و برخی آن را از نظر ارزش گنجینه‌ هایی شامل 120 هزار اثر تاریخی که در آن نگهداری می ‌شوند، معادل موزه لوور و در ردیف پنج موزه برتر جهان می دانند، 70 اثر تاریخی صدمه دیدند که بلافاصله توسط 11 مرمتگر، بازسازی و مرمت شدند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها