امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۲۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142971
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با نگارش نامه‌ای به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با نگارش نامه‌ای به « جان بینر»، رئیس این مجلس خواستار به تعویق انداختن سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره شده‌اند.

بنا به گزارش نشریه پولیتیکو سه نماینده این مجلس در حال توزیع نامه‌ای هستند که می‌گویند قصد دارند آن را برای «بینر» بفرستند.

آقای بینر چهارشنبه هفته گذشته، تنها یک روز پس از آنکه «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در نطق سالانه خود از کنگره خواست تلاش برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را متوقف کند از نتانیاهو دعوت کرد برای سخنرانی در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان به واشنگتن سفر کند.

مقامات دولتی آمریکا با بیان اینکه دعوت از نتانیاهو بدون هماهنگی کاخ سفید صورت گرفته و اقدامی خارج از پروتکل‌های دیپلماتیک است، اعلام کرده‌اند در صورتی که نتانیاهو به آمریکا سفر کند، نه اوباما و نه هیچ‌یک از مقامات ارشد دولت با وی دیدار نمی‌کنند.

همچنین بسیاری از کارشناسان، رسانه‌ها و حتی برخی از نمایندگان کنگره به انتقاد از این سفر پرداخته و تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره را دخالت در امور داخلی آمریکا خوانده‌اند.

«کیث الیسون»، «استیو کوهن» و «ماکسین واترز»  نماینده ایالت‌‌های  «مینه‌سوتا» «تنسی» و «کالیفرنیا» امروز چهارشنبه گفتند دعوت بینر از نتانیاهو برای سخنرانی در صحن کنگره در روز 3 مارس (12 اسفند) به سه دلیل مضر است: سیاست خارجی رئیس‌جمهوری را تخریب می‌کند، یکی از متحدان اصلی آمریکا را وارد یک مناقشه سیاسی داخلی می‌کند و به منزله حمایت از یک نامزد سیاسی خارجی محسوب می‌شود.

این سه نماینده با تأکید بر اهمیت ارتباط اسرائیل و آمریکا از رئیس مجلس نمایندگان خواسته‌اند این رابطه را دستمایه بازی‌های سیاسی قرار ندهد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان دلیل عدم دیدار با نتانیاهو را نزدیک بودن سخنرانی وی در کنگره به انتخابات داخلی اسرائیل اعلام کرد.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم با اشاره به همین موضوع از آقای بینر خواسته‌اند دعوت از نتانیاهو را به بعد از انتخابات اسرائیل موکول کند.

انتخابات عمومی اسرائیل روز 17 مارس (26 اسفند) برگزار می‌شود.

در بخشی نامه مورد اشاره از بینر به خاطر تلاش برای وضع تحریم‌هایی که می‌تواند مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 را تضعیف کند، انتقاد به عمل آمده است.

نمایندگان سنا در روزهای گذشته با معرفی دو طرح تحریم ضد ایرانی اعلام کرده‌اند قصد دارند محدودیت‌ها علیه ایران را تشدید کنند. باراک اوباما چندین بار، از جمله در نطق سالانه تهدید کرده هر گونه طرح تحریم علیه ایران را وتو خواهد کرد.

نمایندگان آمریکایی با اشاره به تهدیدهای اوباما برای وتوی تحریم‌ها می‌نویسند: «ما باید بتوانیم بدون تضعیف رئیس‌جمهور داخل نظام سیاسی داخلی خودمان با یکدیگر مخالفت کنیم.»

نمایندگان دموکرات آمریکایی همچنین نوشته‌اند اقدام بینر، اسرائیل را که «متحد نزدیک و ارزشمند» آمریکا است وارد مناقشه‌ای داخلی بین کاخ سفید و کنگره می‌کند.

انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها