امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 142996
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 156
  به گزارش خبرنگار دین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز(چهارشنبه 8 بهمن ماه جاری) و در آستانه میلاد پرخیر و برکت حضرت امام ...

 
به گزارش خبرنگار دین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز(چهارشنبه 8 بهمن ماه جاری) و در آستانه میلاد پرخیر و برکت حضرت امام حسن عسکری(ع) ، مراسم عمامه‌گذاری طلاب حوزه‌های علمیه استان تهران در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد.
در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد مدیر شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان و جمعی از اساتید و فضلای حوزه‌های علمیه تهران برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت به مناسبت ولادت حضرت امام حسن عسکری(ع)، حجت‌الاسلام پناهیان طی سخنانی درباره وظایف و ویژگی‌های طلابی که به تازگی لباس روحانیت را بر تن کرده‌اند، از خوشبختی طلاب در مسیر سربازی امام زمان(عج) سخن گفت و ابراز داشت: یک طلبه نه تنها خود را خوشبخت می‌کند، بلکه اطرافیان خود را نیز تحت تأثیر این خوشبختی قرار می‌دهد.
وی با اشاره به سختی‌ها و ناملایمتی‌های زندگی طلاب افزود: پدر و مادر و همسر کسی که خود را وقف دین خدا کرده است، در برابر تحمل این سختی‌ها از اجر و ثواب بیشتری نسبت به سایر افرادی که در مسیر زندگی خود با سختی هایی مواجه می‌شوند، برخوردار می‌شود، چون شما طلاب قرار است در مسیر سربازی برای دین خدا قدم بردارید و اجر شما و نزدیکان شما با خداست و ای بسا دوستان و رفقای یک طلبه در روز قیامت مورد شفاعت قرار بگیرند.
  
 
این واعظ تهرانی با تأکید بر برخورداری از احساس خوشبختی به عنوان یکی از مهمترین رموز موفقیت در زندگی طلبگی ادامه داد: اینکه طلبه به حرف‌های خود باور داشته باشد، تأثیرگذاری سخنان او را در میان مردم بسیار افزایش می‌دهد و دلیل صداقت یک طلبه احساس خوشبختی اوست و این احساس خوشبختی است که موجب تحمل سختی‌ها و استفاده حداکثری طلبه از استعدادهای خود می‌شود.
*خدا روزی طلاب علوم دینی را تضمین کرده است
وی به نقل خاطرات دفاع مقدس پرداخت و با بیان اینکه رفقای طلبه با نشاط‌تر نسبت به بقیه طلاب بیشتر اهل جهاد و شهادت بودند، ادامه داد: مردم و جوانان باید این نشاط را در شما حس کنند و شما باید به شدیداً از فضاهای معنوی کاذب فرار کنید، نشاط از شاخص‌های مهم طلبگی است و اگر نشاط طلبه‌ای کم شده باشد، باید استغفار کند تا متوجه شود که عیب کار از کجاست؟
حجت‌الاسلام پناهیان خستگی‌ناپذیری و نداشتن غم دنیا را از ویژگی‌های مهم طلبه موفق برشمرد و گفت: خدا در دنیا روزی طلاب علوم دینی را تضمین کرده است که این فقط مخصوص طلاب است و اگر گاهی چیزی از امور دنیایی طلبه کم شود، حتماً می‌بایستی این نقصان در زندگی وی به وجود می‌آمده، چون این کمبودها قطعاً در مسیر رشد طلبه بوده است، هرگز نباید غم و غصه دنیا موجب از بین رفتن نشاط طلبه قرار بگیرد، چون طلبه‌ای که نشاط نداشته باشد، در مرز کفر قرار می‌گیرد.
  
 
وی افزود: تمام پیامبران خدا مورد استهزاء قوم خود قرار گرفتند، پس تحمل برخی ناملایمتی‌ها باید در سر لوحه زندگی طلاب قرار بگیرد و طلاب باید توجه داشته باشند که هر چه بیشتر در راه خدا آبرو بدهند، خدا به مقدار بیشتری به آن‌ها آبرو را بر می‌گرداند و هرچه بیشتر در راه ولی خدا از خود و آبروی خود خرج کنند، بیشتر مورد عنایت پروردگار عالم قرار می‌گیرند.
این کارشناس دینی تصریح کرد: کسی لیاقت پوشیدن لباس طلبگی را دارد که برای پوشیدن این لباس از درگاه خداوند التماس کند و همواره با طلب استعانت از خدا طاقت تحمل سختی‌های پوشیدن این لباس مقدس و سربازی در راه دین خدا را داشته باشد، نشاط ما طلاب و نداشتن غم و قصه در امور دنیوی بستر بسیار مغتنمی برای تعالی روحی و شکرگزاری به محضر پروردگار عالم و محملی برای نزدیک شدن مردم و جوانان به ما طلاب است.
  
 
در پایان، مراسم عمامه‌گذاری طلاب حوزه‌های علمیه استان تهران توسط  حجت‌الاسلام والمسلمین رشاد و با اهدای شاخه گل توسط حجت‌الاسلام پناهیان برگزار شد.
*هنوز توافق جدی میان حوزه علمیه و سازمان اوقاف صورت نگرفته است
در حاشیه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین رشاد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس با اشاره به سخنان پیشین خود، مبنی بر لزوم توافق بین حوزه علمیه تهران و سازمان اوقاف در مورد مسأله موقوفات این حوزه علمیه اظهار داشت: هنوز توافق جامعی صورت نپذیرفته است، ولی دوستان عزیز ما در سازمان اوقاف تشریف آوردند و طی مذاکراتی در مجموع تفاهم شد که هم دوستان سازمان اوقاف در بحث واگذاری یا انتقال منابع مربوط به حوزه‌ها تفاهم کنند و هم دوستان ما در حوزه‌های علمیه در ترویج فرهنگ وقف و رعایت ضوابط و مقرراتی در موضوع وقف حاکم است و نیز جلب توجه مردم به مسأله وقف و جهات شرعی آن سعی کنند.
مدیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه استان تهران ادامه داد: قرار است در یکی جلساتی که ما به صورت فصلی بین مدیران حوزه‌های علمیه برگزار می‌کنیم، مسئولان سازمان اوقاف تشریف آورده و درباره مشکلاتی که وجود دارد به مدیران حوزه‌ها توضیح دهند، قهراً اگر این جلسه تشکیل شود، تفاهم بسیار خوبی در جهت تعاملی جدی بین حوزه علمیه و سازمان اوقاف صورت خواهد یافت.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار