امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143013
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، بیش از یک قرن از تأسیس سینمای هالیوود می‌گذرد و در این میان جایزه اسکار به عنوان مهمترین جایزه این سینما طی 87 ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، بیش از یک قرن از تأسیس سینمای هالیوود می‌گذرد و در این میان جایزه اسکار به عنوان مهمترین جایزه این سینما طی 87 سال برگزاری، همواره به خاطر بی‌اعتنایی به فیلمسازان زن مورد انتقاد بوده است. آنچنان‌که با گذشت قریب به 9 دهه از عمر این جوایز، تاکنون تنها 4 فیلمساز زن توانسته‌‌اند نامزد بخش بهترین کارگردانی شوند.

در این میان «جردن رویمای» با اشاره به این مطلب، فهرستی از 10 اثر سینمایی برتر که سازندگان آن، فیلمسازان زن بوده است.

در این میان «کاترین بیگلو» برای فیلم برنده اسکار «گنجه درد» و «سی دقیقه پس از نیمه‌شب» برگزیده شده است. «بیگلو»، اولین فیلمسازان زن تاریخ سینما است که برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی می‌شود.

همچنین «سوفیا کاپولا» برای فیلم «گم‌شده در ترجمه» در این فهرست قرار گرفته است.«سوفیا کاپولا»، فرزند «فرانسیس فورد کاپولا»، خالق پدرخوانده، یکی از موفق‌ترین فیلمسازان زن جهان است که آثارش در اکثر جشنواره‌های مهم سینمای جهان به نمایش درآمده است و در این میان جوایز زیادی را نیز از آن خود کرده است.

«ریمای»، فیلم «پیانو» ساخته «جین کمپیون» را یکی دیگر آثار برجسته کارنامه فیلمسازان زن دنیا می‌داند.این فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده نیوزلندی، او نخستین و تنها زن فیلمساز برنده جایزه اصلی جشنواره فیلم کن است.وی همچنین یکی از چهار زنی است که همراه با سوفیا کوپولا، لینا ورتمولر و کاترین بیگلو نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده است.

در این فهرست همچنین اسامی «اگنس واردا» برای فیلم «»، «دبرا گرانیک» برای «استخوان زمستان»،«کیمبرلی پیرس» برای «پسرها گریه نمی‌کنند»،«پنی مارشال» برای «بزرگ»، «لنی ریفنشتال» برای «پیروزی اراده»و «لینا ورتمولر» برای «هفت زیبا» به چشم می‌خورد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار