امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14302
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۲۷
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) خانه ملت، لایحه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) خانه ملت، لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان را مورد بحث و بررسی قرار داده و به منظور تأمین نظر آن شورا با اصلاحاتی به تصویب رساندند.

طبق مصوبه مجلس چند بند در ماده یک این لایحه به شرح ذیل اصلاح شد:
 
ح ـ ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت است از ارزش سیف کالا (قیمت خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل) به اضافه حقوق ورودی زمان کشف و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا محل کشف تعلق می‌گیرد که براساس بالاترین نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی در زمان کشف محاسبه می‌شود.
 
خ ـ ارزش کالای قاچاق خروجی: عبارت‌است از قیمت آزاد کالا در نزدیکترین بازار داخلی عمده‌فروشی محل کشف به اضافه هزینه حمل و نقل و هزینه‌هایی مانند عوارض ویژه صادراتی و همه یارانه‌هایی که به آن کالا تعلق می‌گیرد.
 
تبصره: فهرست و ارزش کالای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی حسب مورد متناسب با بالاترین قیمت خرید کالا در بازارهای هدف و یا بر اساس بالاترین نرخ ارز رسمی کشور و سایر عوامل مؤثر توسط وزارت نفت و ستاد اعلام می‌شود.
 
د ـ بهای ارز: بالاترین نرخ ارز اعلامی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی در زمان کشف اعلام می‌شود.
 
ذ ـ شناسه کالا: شناسه‌ای چند رقمی است که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه‌بندی ایجاد شده که مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصاء و در یک سامانه ثبت می‌شود و به صورت رمزینه و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می‌شود.
 
ر ـ شناسه رهگیری: شناسه‌ای است چند رقمی که مبتنی بر شناسه چند رقمی به منظور منحصر به فرد کردن هر واحد کالا به همه کالاهای دارای بسته‌بندی یا ابعاد مشخص اختصاص می‌یابد. ماهیت، مالکیت و موقعیت کالا در هر نقطه از زنجیره تأمین مبتنی بر این شناسه قابل استعلام و رهگیری است و در قالب یک رمزینه بر روی کالاهای مزبور نصب و یا درج می‌شود.
 
ص ـ دستگاه کاشف: دستگاه اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری است که به موجب این قانون و سایر قوانین و مقررات، وظیفه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کشف آن را به عهده دارد.
 
ض ـ دستگاه مأمور وصول درآمدهای دولت: هر یک از دستگاه‌های اجرایی که به موجب قوانین یا شرح وظایف مصوب، موظف به وصول درآمدهای دولت است.
 
همچنین خانه ملتی‌ها اضافه کردن کالاها به محموله عبوری (ترانزیتی) خارجی و تعریض یا کاستن از محموله‌های عبوری ( ترانزیتی) داخلی و نیز هر گونه اقدام به خارج کردن کالا از کشور بر خلاف تشریفات قانونی به شرط احراز در مراجع ذی‌ربط با استناد به قرائن و امارات موجود، جزء مصادیق قاچاق محسوب می‌شود.
 
وکلای ملت ماده 3 این لایحه را نیز به منظور تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاحاتی به تصویب رساندند.
 
طبق مصوبه مجلس، به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت در حوزه امور اجرایی، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز متشکل از وزیران دادگستری، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کشور، امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا معاونان ذی‌ربط آنان و دو نظر از نمایندگان عضو کمیسیون‌های اقتصادی و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس و رؤسای سازمان‌های تعزیرات حکومتی، جمع‌اوری و فروش املاک تملیکی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازرسی کل کشور، رئیس ستاد کل نیروی‌های مصلح، فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، رؤسای کل بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی، رئیس مؤسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه و نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه با ریاست جمهور یا نماینده ویژه وی تشکیل می‌شود. تصمیمات این ستاد پس از امضاء رئیس‌جمهور و یا نماینده ویژه وی با رعایت اصل 127 قانون اساسی در موضوعات مرتبط با قاچاق کالا و ارز برای تمامی دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجرا است.
 
وکلای ملت همچنین مقرر کردند که سایر دستگاه‌های مرتبط با امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله قوه قضائیه، نیروی‌های انتظامی و نظامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دستگاه‌های عضو ستاد وظیفه دارند در حدود اختیارات این ستاد، همکاری لازم را با آن داشته باشند.
 
در تبصره این ماده نیز مقرر شد، کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان‌ها به ریاست‌ استاندار و زیر نظر ستاد و حسب مورد با اعضاء متناظر ستاد تشکیل می‌شود.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها