امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143076
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 203
محمود شوری مدیرگروه مطالعات اوراسیا مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی ...

محمود شوری مدیرگروه مطالعات اوراسیا مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پاسخ به سوالی در خصوص آغاز روابط راهبردی، همگرایی و بلوک جدید بین ایران، روسیه و چین با ارسال نمایندگانی از ایران به روسیه گفت: ایران و روسیه به لحاظ نوع رابطه‌ای که با غرب دارند از یک طرف و از طرف دیگر به دلیل برخی همسویی‌هایی که در موضوعات بین‌المللی با هم دارند طبیعتا انتظار بود که همکاری‌‌های گسترده‌‌تری را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشند ولی متأسفانه در سال‌های گذشته آنگونه که انتظار می‌رفت این روابط روند رو به رشدی پیدا نکرد و به دلایل مختلف روابط ایران و روسیه در سطح نازلی دنبال شد.

*نقش آفرینی بیشتر تهران و مسکو در عرصه بین‌الملل

وی افزود: بعد از تحولات اخیر در عرصه بین‌الملل و با توجه به تحریم‌هایی که غرب علیه روسیه اعمال کرده و فشارهایی که از گذشته بر جمهوری اسلامی ایران آورده هم‌‌اکنون شرایط به گونه‌ای پیش رفته که تهران و مسکو به این موضوع رسیده‌اند که برای اینکه در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نقش آفرینی بیشتری اعمال کنند باید روابط خود را گسترش دهند.

شوری اظهار داشت: اینکه بدانیم که این سطح روابط تا چه حدی پیش خواهد رفت؟ و اینکه آیا می‌توانیم یک نوع همکاری‌های سه جانبه بین کشورهای ایران، روسیه و چین داشته باشیم شاید تصمیم‌گیری راجع به آن خیلی زود باشد ضمن اینکه در طرف روسی و چینی صداقتی مبنی بر اینکه آنها به دنبال این باشند که روابط با جمهوری اسلامی ایران را تا حدی ارتقا دهند که منجر به تشکیل یک بلوک بین‌المللی شود وجود ندارد.

*اگر روابط ایران و روسیه بیشتر شد پله‌ای برای مراحل بعدی است

مدیر گروه مطالعات اوراسیای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ایران خیلی نیازی به این ندارد که ضمن همگرایی با روسیه و چین بلوک جدیدی را تاسیس کنند خاطرنشان کرد: آنچه که ایران نیاز دارد این است که در شرایط موجود بتوانیم از فرصت‌های پیش آمده در روابط تیره بین روسیه و غرب بیشترین بهره برداری را داشته باشیم تا بتوانیم منافع ملی بیشتری را برای خود را داشته باشیم و اگر این روابط به هر بهانه‌ای هم گسترش بیشتری پیدا کند در آینده می‌تواند به مثابه یک پله‌ای باشد که مراحل بعدی را جدی‌تر و قو‌ی‌تر برداریم.

وی گفت: در حال حاضر ایران فعلا نباید خیلی انتظار زیادی را از روابط با روسیه داشته باشد و با توجه به اینکه خود روس‌ها هم خیلی علاقه‌ای ندارند که این رابطه را در آن سطح کلان خودش دنبال کنند.

*هژمون القایی آمریکا مدت‌هاست که به چالش کشیده شده

شوری افزود: همکاری‌های ایران و روسیه در حال حاضر باید متوجه این مسئله باشد که ایران از این فرصت موجود استفاده کند و بنیان همکاری‌های بین دو کشور را به صورتی بگذارد که بتواند در آینده کمک حال استقلال عمل بیشتر دولت و توسعه اقتصادی و نقش آفرینی منطقه‌ای و بین‌المللی برای دو کشور باشد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص به چالش کشیده شدن یک جانبه‌گرایی آمریکا و حرکت عرصه بین‌الملل به سمت چند قطبی گفت: یکجانبه‌گرایی و تلاشی که آمریکایی‌ها در حال انجام دادن هستند و نقش هژمونی که خودشان آن را به دنیا القا و اعمال می‌کنند موضوعی است که مدت‌ها به چالش کشیده شده است و موضوعی نیست که آمریکایی‌ها بتوانند این مسیر را در سطح بین‌المللی دنبال کنند.

*ایران نشان داد که می توان بدون غرب هم بحران‌های بین‌المللی را مدیریت کرد

مدیر گروه مطالعات اوراسیای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: از آغاز قرن 21 عملا موضوع یکجانبه‌گرایی ایالات متحده به موضوعی پرچالش برای رهبران و سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده و در این فرایند هر از گاهی هم ممکن بود شرایط تغییر و یا نیروی چالش‌گری که در مقابل آنها بوده تفاوت داشته باشد.

شوری در پایان خاطرنشان کرد: آنچه که مشخص است این است که دیگر آمریکا و غرب نمی‌توانند به میل و اراده خودشان مسیر سیاسی، امنیتی و اقتصادی جهان را مدیریت کنند و این موضوع به تلاش‌های روسیه و رفتارهای چین برمی‌گردد ضمن اینکه سیاست‌‌هایی که جمهوری اسلامی ایران در طول سه دهه گذشته داشته و به آن عمل کرده نیز این اراده را در سطح بین‌المللی به نمایش گذاشته که می‌توان بدون غرب مدیریت بحران‌های بین‌المللی را انجام داد.

انتهای پیام/م

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها