امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143133
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین دور رایزنی‌های معاونان وزیر خارجه ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین دور رایزنی‌های معاونان وزیر خارجه ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی در گروه 1+5 که برای صرف ناهار و اقامه نماز هیأت ایرانی متوقف شده بود، لحظاتی پیش از سر گرفته شد.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران ساعت 10:30 صبح امروز به وقت محلی( 12 به وقت تهران) با نمایندگان سه کشور اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر استانبول در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای به گفت‌وگو پرداختند که این گفت‌وگوها بعد از 2 ساعت و نیم برای صرف ناهار و اقامه نماز هیأت ایرانی متوقف شد.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای به سرپرستی سید عباس عراقچی بدین منظور و برای شرکت در این رایزنی‌های یک روزه بامداد امروز (پنجشنبه) راهی استانبول شد.

 تیم مذاکره کننده ایرانی همچنین قرار است امروز با هیأت مذاکره کننده آلمان به ریاست هانس دیتر لوکاس رایزنی دوجانبه داشته باشد. این رایزنی یک روزه خواهد بود.

سید عباس عراقچی قبل از حضور در این مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت: می‌خواهیم به زمان سرعت بدهیم و هر چه زودتر برای اختلاف‌هایی که وجود دارد راه‌حلی پیدا کنیم.

رایزنی‌ها با سه کشور اروپایی در ادامه گفت‌وگوهای تیم مذاکره کننده ایرانی با آمریکا و همچنین رایزنی‌ها با روسیه صورت می‌گیرد.

هیأت مذاکره کننده ایرانی در گفت‌وگوهای امروز موارد مورد بحث با طرف آمریکایی در زوریخ را با سه کشور اروپایی در میان می‌گذارد.

بعد از تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو در سوم آذر ماه سال جاری (1393) و تأکید ایران و شش کشور بر انجام گفت‌وگوها و دستیابی به توافق تا قبل از چهار ماه، رایزنی‌های گسترده‌ای بین تیم مذاکره کننده ایرانی و نمایندگان شش کشور و همچنین در بین برخی از وزرا از جمله ایران و آمریکا انجام شد. در همین راستا شهر ژنو اواخر آذر ماه میزبان اولین دور رایزنی‌های ایران و آمریکا بود و روز 26 آذر ماه نیز یازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در سطح معاونان با حضور هیأت‌های ایران و شش کشور برگزار و اواخر دی ماه نیز دومین دور رایزنی‌های ایران و آمریکا در ژنو در سطح وزرا و همچنین معاونان دو کشور برگزار و 28 دی ماه نیز دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای در وین باز هم در سطح معاونان برگزار شد.

سومین دور مذاکرات ایران و آمریکا در سطح معاونان نیز روزهای سوم و چهارم بهمن ماه برای اولین بار در شهر زوریخ سوئیس برگزار و قرار شد رایزنی‌های هیأت ایرانی با سه کشور اروپایی امروز (پنجشنبه) در استانبول برگزار شود. البته در هفته جاری نیز رایزنی تلفنی بین سید عباس عراقچی و سرگئی ریابکوف معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه انجام شد.

ایران و شش کشور بعد از توافقنامه ژنو موسوم به برنامه اقدام مشترک در سوم آذر 1392 و بعد از اجرایی شدن آن در 30 دی ماه سال گذشته مذاکرات برای حصول توافق جامع هسته‌ای را برگزار کردند که هشت دور در وین، یک دور در نیویورک و یک دور هم در مسقط عمان برگزار شد. در سوم آذر ماه سالجاری (1393) پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که حصول توافق به دلیل اختلافات موجود امکانپذیر نیست، این توافقنامه را برای هفت ماه (9 تیر 1394) تمدید و تأکید کردند که همه تلاش خود را انجام دهند تا مذاکرات قبل از چهار ماه آینده (ماه مارس) به نتیجه برسد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها