امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143172
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 249
رضا شیبانی دبیر شعرآورد تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس خبر از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای رشید عیوضی استاد ادبیات دانشگاه تبریز ...

رضا شیبانی دبیر شعرآورد تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس خبر از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای رشید عیوضی استاد ادبیات دانشگاه تبریز داد و گفت: با همکاری انجمن ادبی شعرآورد موسسه‌ی شهرستان ادب و موسسه& zwnj;ی فرهنگی و هنری سه علامه دانشگاه تبریز مجلس بزرگداشتی برای این پژوهشگر فقید ادبیات فارسی در جلسه‌ این هفته‌ی شعرآورد تبریز برگزار می‌شود.

شیبانی با ذکر این نکته که مرحوم دکتر عیوضی از برجسته‌ترین مصححان متون کهن فارسی در دهه‌های اخیر بود،اظهار داشت: «تصحیحی که ایشان از دیوان حافظ داشت از بهترین دیوان‌های حافظ در پژوهش‌های تطبیقی است و این تنها یکی از خدمات بی شمار این محقق ارجمند به تاریخ و ادبیات ایران است.»وی بعد دیگر زندگی ادبی دکتر عیوضی را تربیت نسلی شکوفا از پژوهشگران ادب فارسی در دانشگاه تبریز دانست و تصریح کرد: «دکتر عیوضی متعلق به نسلی طلایی از استادان دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز  بود که  تکرار ناشدنی هستند. وی آخرین بازمانده‌ی نسلی بود که دیگر چهره‌ی برجسته‌ی آن نسل مرحوم دکتر منوچهر مرتضوی بود. نسلی که با درگذشت مرحوم عیوضی دیگر در فضای ادبیات ایران حضور ندارد و نبود آنان در شرایط حساس تاریخی که داریم و فرهنگ و تاریخ ایران مورد هجمه قرار گرفته است، ضایعه ای جدی است که باید با زنده نگه داشتن یاد آن بزرگواران بخشی از این ضایعه را جبران کرد.»شیبانی از متولیان زبان و ادب فارسی خواست تا به ادبیات فارسی در آذربایجان پرداخت جدی داشته باشند و گفت: «جای خوشحالی است که ما در هند و روسیه و اوکراین به دنبال ادبیات فارسی باشیم. اما مهم‌تر از این حوزه‌ها، در شرایط فعلی آذربایجان است که پاره‌ی تن ایران و مهد زبان و ادبیات فارسی است. باعث تاسف است که در خاستگاه شاعران بزرگی چون نظامی و خاقانی و قطران و اوحدی و شهریار و هزاران شاعر بزرگ زبان فارسی، پژوهشگران و پویندگان  این زبان مورد غفلت و فراموشی قرار گیرند و زندگی و مرگ مظلومانه داشته باشند.»گفتنی است این مراسم بزرگداشت، روز پنجشنبه، نهم بهمن ماه از ساعت 16 الی 18 در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی و هنری 29 بهمن تبریز با حضور خانواده‌ی مرحوم دکتر عیوضی و اساتید دانشگاه تبریز و شاعران تبریزی برگزار خواهد شد. دکتر قره بیگلو و استاد جمشید علیزاده در این مراسم سخنرانی خواهند کرد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار