امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143180
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 222
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محفل شعر زمستانی «آتش در چله»  با همکاری رایزنی فرهنگی افغانستان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محفل شعر زمستانی «آتش در چله»  با همکاری رایزنی فرهنگی افغانستان و موسسه اکو برگزار گردید.

دراین نشست ادبی افتخار حسین عارف، علیرضا قزوه، محمد افسر رهبین،  محمد سرور رجایی و دیگر شاعران فارسی زبان به شعر خوانی پرداختند.

افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو گفت: این نکته بر همگان بدیهی است که زبان ابزاری برای تقویت درک مشترک، همدلی و به رسمیت شناختن تفاوت‌های فرهنگی است و شعر به عنوان یک گونه متعالی از زبان همواره پیام آور صلح و دوستی در میان ملل محسوب گردیده است، از این رو برگزاری چنین برنامه هایی می تواند زمینه شناخت بیشتر از جایگاه والای شعر در منطقه اکو را فراهم نماید.

وی در ادامه افزود: شعر و ادبیات از جمله با ارزش‌ترین سرمایه‌های ملی در منطقه اکو به شمار می رود که حس همدلی و تعلق در میان مردم منطقه را فراتر از مرزهای ظاهری تقویت می بخشد.

افتخار حسین عارف گفت: موسسه اکو در نظر دارد تا از طریق برگزاری برنامه هایی مانند « آتش در چله» بتواند زبان و ادبیات غنی کشورهای عضو را به همگان بازشناساند و امیدوارم در آینده شاهد چنین گردهمایی که منجر به پیشبرد اهداف میان کشورهای عضو می شود باشیم.

سفیر افغانستان در ایران نیز در جمع شاعران خاطر نشان کرد: شعر و شاعری از ابتدای زندگی بشری در روی زمین انسان را همراهی کرده است و در ادوار مختلف تاریخ، گویای فرهنگ ها و تمدن های گوناگون بوده و پیام مردمان آن روزگاران، آرمان ها و اوضاعشان را به آیندگان رسانیده است.

نصیراحمد نور در ادامه گفت: در دوران معاصر افغانستان که بیش از سه دهه، عرصه تاخت و تاز، اشغال ها و مصیبت های فراوان است باز هم شاعران را می بینیم که در هرکجا که هستند درد وطن را به گوش نسل امروز رسانیده اند.

سفیر افغانستان در جمع شاعران فارسی زبان اظهار دشت: امروز با استفاده از فضای مجازی که از دنیا یک خانواده و دهکده ساخته است شاعرانی افغان که در هر گوشه ای از دنیا هستند، توانسته اند از این مزیت استفاده کنند و به نوبه خود در عرصه شعر و ادب تأثیر بگذارند. این وضعیت در ایران بیش از هرجای دیگری برازندگی دارد و در میان مهاجرین ما که در دیار هجرت متولد شده اند، به  چهره های ادبی درخشانی داریم.

در این مراسم محمد افسر ره‌بین، رایزنی فرهنگی افغانستان و شاعر نامدار ضمن خواندن اشعار خود در مورد برگزاری این مراسم گفت: نامگذاری این مراسم یک نوع اتحاد ازداد بوده است واین رسم چله در افغانستان و حتی بخش هایی از ایران و تاجیکستان از اول دی ماه یعنی شب یلدا آغاز و تا دهم بهمن ماه می باشد.

در پایان این مراسم از شاعران برجسته فارس زبان تقدیر شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها