امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143193
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بانک مرکزی در 25 دی ماه امسال مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش 5 میلیون تومانی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بانک مرکزی در 25 دی ماه امسال مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش 5 میلیون تومانی سقف تسهیلات مسکن مهر را به بانکهای عامل ابلاغ و در آن تاکید کرد که افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از 250 به 300 میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام که به تشخیص بانک عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشارکت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت کرد.

ضمن اینکه بانک مسکن نیز تا سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار (به میزان 500،000 میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام کند (سقف فردی یادشده مشمول طرح‌های تکمیل شده بانک مسکن که هنوز تبدیل به فروش اقساطی نشده‌اند از جمله برای 293،420 واحد بانک مسکن نمی‌شود.)

بگذریم از این که افزایش سقف تسهیلات برای اولین بار به عهده بانکهای عامل گذاشته شده است دارای ایراداتی است، اما آنچه مشخص است این است که بانک های ملی،صادرات،تجارت،ملت،رفاه کارگران و مسکن هنوز دستورالعمل پرداخت این تسهیلات را آماده نکرده اند و همین موضوع باعث شده تا این افزایش سقف تسهیلات هنوز جنبه اجرایی پیدا نکند.

از آنجا که در ابلاغیه بانک مرکزی آمده است متقاضیان می توانند با مراجعه به بانک ها از این مسئله که پروژه آنها مشمول افزایش 5 میلیون تومانی شده است، یا خیر مطلع شوند برخی از متقاضیان مسکن مهر به خبرنگار فارس می گویند برای اطلاع از اینکه پروژه‌های مشمول افزایش 5 میلیون تومانی تسهیلات مسکن مهر به بانکهای عامل مراجعه کرده‌اند، اما کارکنان بانک در پاسخ اعلام می‌کنند هنوز دستورالعملی به آنها ابلاغ نشده است، بنابراین نمی توانند در این خصوص مراجعین را راهنمایی کنند.

پورسعیدی یکی از کارشناسان مسکن می‌گوید: ایرادی که به مصوبه بانک مرکزی وارد است این است که افزایش وام به تشخیص بانک عامل گذاشته شده است.

وی اضافه می‌کند: بدین معنا که بانک عامل اگر صلاح بداند افزایش تسهیلات یک پروژه را در دستور کار قرار می دهد در حالیکه در تمام مصوبات دولت قبل و حال حاضر به دلیل تخصصی بودن میزان و نوع پیشرفت پروژه و اشراف اجرایی، تشخیص تعلق افزایش تسهیلات بر عهده وزارت راه و شهرسازی بوده و اصولا بانک توانایی تشخیص این موضوع را ندارد.

پورسعیدی افزود: این بدان معناست که اجرایی شدن مصوبه مزبور تا به تفاهم رسیدن وزارت راه و شهرسازی با بانکهای عامل به ویژه بانک مسکن حداقل 6 ماه زمان خواهد برد و پروژه ها حدود 6 ماه بلاتکلیف می مانند.

البته احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از ابلاغ مصوبه تسهیلات 30 میلیون تومانی مسکن مهر به بانک‌های عامل توسط شورای پول و اعتبار خبر داده و گفته است که مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن مهر  به 30 میلیون تومان ابلاغ شده و بانک مسکن تا هفته آینده دستورالعملی برای پرداخت این تسهیلات آماده خواهد کرد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم این دستورالعمل هفته آینده امضا شود تا هر چه زودتر این مصوبه جنبه اجرایی پیدا کند.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها