امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14321
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۳۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس قدرت‌الله ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس قدرت‌الله تاج‌بخش با اشاره به اینکه عملیات مرمت این اثر ارزشمند تاریخی که از ماه‌های نخستین سال 91 شروع شده بود، هم‌اکنون به پایان رسیده است، گفت: در این عملیات مرمت و بازسازی طاق‌های آجری جناقی دهانه دوم و سوم پل و همچنین مرمت نمای بخش‌های سنگی و آجری دهانه‌های آن به پایان رسیده است.

وی افزود: مرمت این پل تاریخی با اختصاص اعتباری بالغ بر 639 میلیون ریال انجام گرفته است.

به گزارش فارس، پل تاریخی خان در نزدیکی مرودشت و بر سر راه شیراز به اصفهان، بر روی رودخانه کر بنا شده و از آثار دوره صفویه است که بین سال‌های 1021 تا  1043 ه. ق توسط امامقلی خان حکمران فارس و فرزند الله‌وردی خان، سردار محبوب شاه عباس اول ساخته شده است.

انتخاب محل احداث پل با دقت و دانش بسیاری صورت گرفته، به طوری که پایه‌های پل بر روی بستر صخره‌ای رودخانه قرار گرفته و همین امر باعث استحکام و ماندگاری پل در طول چند قرن گذشته شده است.

پل خان دارای پنج دهانه است که سه دهانه شمالی بزرگ‌تر و دو دهانه جنوبی کوچک‌تر است.

طول پل قدیم 101 متر و عرض آن حدود پنج متر بوده، طاق دهانه بزرگ وسط پل برآمده و عرض پل در این قسمت بیش از 5.7 متر است.

ارتفاع پل در دهانه وسطی بیش از 13 متر است و پایه‌های پل از سنگ‌های تراشیده و ملات ساروج ساخته شده و از استحکام بسیاری برخوردار است.

بر روی این پایه‌ها، طاق‌هایی با قوس جناغی برپا شده است.

این پل به شماره 929 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/2448/ق/گ1003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها