امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۲۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143244
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۱۵
تعداد بازدید: 196
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته گذشته بخش اول مصاحبه با سید حامد واحدی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته گذشته بخش اول مصاحبه با سید حامد واحدی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با عنوان & quot;بی توجهی مسئولان به« نسخه جدید تحریم» نفتی" منتشر شد.

در بخش دوم این مصاحبه وی با خبرنگار فارس در مورد سیاست‌های داخلی صنعت نفت در دولت یازدهم گفت‌وگو می کند که ادامه این مصاحبه را در زیر ملاحظه می کنید.

فارس:نظر شما در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها چیست؟ در واقع نرخ خوراک چند سنت تعیین شود تا فعالیت برای شما سود ده باشد؟

واحدی: این بحث خیلی پیچیده است و در چند سال اخیر یکی از بحث های داغ پتروشیمی ها، خوراک بوده است.

در این زمینه کار بسیار درستی انجام شد و امسال مجلس به نرخ خوراک ورود پیدا نکرد، زیرا این کار مجلس نیست و این موضوع را بازگرداند به 3 وزارتخانه که امیدواریم در وزارتخانه‌های اقتصادی دولت این هماهنگی ایجاد شود و متأثر از مشاورین خودشان نشوند.

برخی از این انجمن‌ها مشاورین وزیر هستند و اثرگذاری هم دارند قطعاً چیزی که به پتروشیمی ها کمک کند جذب سرمایه گذار در این صنعت است.

فارس: شما به عنوان یک فعال صنعت پتروشیمی چه قیمتی را مناسب می‌دانید؟

واحدی: به نظر من قیمت خوراک باید زیر 10 سنت و بیشتر از 9 سنت باشد؛ الان مسئولان امر بر اساس میانگین وزنی به دنبال نرخ‌گذاری هستند که به نظرم بر همین اساس در نرخ‌های 9 تا 10 سنت قرار می‌گیرد. این قیمت می‌تواند شائبه‌هایی را بر داشته باشد.

خوراک 3 یا 4 سنت اشتباه بزرگی بود، بارها اعلام کردیم نرخ خوراک را پلکانی افزایش دهیم تا تحت فشار قرار نگیریم اما خیلی از همین واحدهای پتروشیمی این موضوع را قبول نکردند و سودهای زیادی و فضایی می‌خواستند، آنهم در کشوری که دیگر صنایع آن ورشکسته است شما نمی‌توانید بیایید 200 درصد سود ببرید و این حرف منطقی و حاکمیتی است.

البته دو وزارتخانه مقداری چالش جدی خواهند داشت، مثلاً وزارت صنعت، معدن و تجارت خوراک ارزان را می‌خواهد اما وزارت نفت و آقای زنگنه از سال گذشته بر روی نرخ خوراک 20 سنت تکیه کرده بود.

امیدوارم این اتفاق رخ دهد که بتوانیم پتروشیمی‌های خود را سودآور کنیم اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم با تمام مزیت‌ نسبی خود در حال عقب افتادن هستیم.

ناگفته نماند همین متانول و اتیلنی که صادر می‌شود باز هم خام فروشی است. در اقتصاد مقاومتی هر چه اشتغال‌زایی و کسب درآمد است در صنایع تکمیلی است.ما نیازمند یک نگاه ویژه از سوی وزارت نفت در این قضیه هستیم، متأسفانه این نگاه ویژه در صنایع تکمیلی وجود ندارد.

فارس: یکی از انتقاداتی که مسئولان صنعت نفت اخیراً مطرح کرده‌اند بحث خصوصی‌سازی است؟ نظر شما در مورد نحوه خصوصی سازی در پتروشیمی چگونه است؟

واحدی: باید از مسئولان صنعت نفت پرسید که خصوصی‌سازی یعنی چی؟ اگر قرار است یک مجموعه از پتروشیمی‌ها را به صورت هلدینگ و به یک گروه خاصی واگذار کنیم این خصوصی‌سازی نیست در صورتی که به یک گروه خاص انحصار دادیم.

اگر نخواهیم انحصار بشکنیم و دست بخش خصوصی را باز بگذاریم و رقابت ایجاد کنیم قطعاً پیشرفت نخواهیم کرد. ما در روند خصوصی‌سازی بحث‌هایی داریم اما امروز که این کار صورت گرفته نمی‌توانیم بگوییم چرا فلانی صاحب پتروشیمی است ولی ما نیستیم.

با این مخالفم که تیم جدید صنعت پتروشیمی اعلام کرده است ای کاش واگذاری انجام نمی‌شد و اگر پتروشیمی دولتی بود بیشتر توسعه پیدا می‌کرد. در واقع این یک دیدگاه اشتباه است مسئولان صنعت پتروشیمی می‌خواهند پتروشیمی ‌ها را مانند هلدینگ خلیج فارس به یک گروه و قشر خاص واگذار کنند که به این کار خصوصی‌سازی نمی‌گویند.

فارس: مسئولان پتروشیمی‌ می‌گویند فاینانس و سرمایه مورد نیاز پتروشیمی‌های خصوصی را ما جذب می‌کنیم اما بازپرداختی‌ را نیز ما می‌دهیم و بخش خصوصی فقط سودش را می‌برد؟

واحدی: اصلاً چنین چیزی نیست. پتروشیمی‌های خصوصی متعهد هستند و هزینه‌های آن را نیز پذیرفته اند.به نظرم مسئولان پتروشیمی باید همراه‌تر باشند، ما این تقاضا را داریم که با بخش خصوصی همراهی کنند و نباید نقش رقیبانه داشته باشند اما الان آنها با ما رقابت می‌کنند.

فارس: یکی از مواردی که می تواند این قبیل مشکلات را برطرف کند ایجاد نهاد رگولاتوری است،وزارت نفت معتقد است من خودم رگولاتور هستم نظر شما در خصوص تشکیل یک نهاد مستقل رگولاتور چیست؟

واحدی: قطعاً ما نیز اعتقاد داریم یک نهاد مستقل باید این وظیفه را بر عهده بگیرد به عنوان مثال شرکت ملی نفت نمی‌تواند برای ما تعیین تکلیف کند ما همه باید از آن نهاد مستقل باید تبعیت کنیم.این نهاد نباید به هیچ عنوان زیر نظر وزارت نفت باشد زیرا این شائبه بخشی نگری در آن وجود دارد.

فارس: شرکت ملی پتروشیمی اعلام کرده است برنامه‌ای که در حال تدوین دارد پروپیلن محور شدن است آیا این موضوع به تک محصولی شدن نمی‌انجامد؟

واحدی: در پتروشیمی‌ توسط چند نفر یک بحث‌هایی ایجاد می‌شود و زیر مجموعه نیز چون مسئولان این حرف‌ها را می‌زنند تائید می‌کنند. من نمی‌دانم بحث‌های کارشناسی این موضوع از کجا درآمده است اما می‌دانم پروپلین محور شدن پتروشیمی که الان روی این موضوع زوم کرده‌اند می‌تواند اثرات سنگینی را در آینده بر صنعت پتروشیمی ایجا کند.

قطعاً باید توجه داشت که پروپلین ارزشمند است ولی این که آیا می‌توانیم این محصول را که بسیار سرمایه سنگین نیاز دارد و دانش فنی آن سنگین است ایجاد کنیم و آیا بخش خصوصی توان این را دارد که چنین سرمایه‌ای را صرف کند و آیا به فکر زنجیره آن بوده‌ایم و یا دوباره به دنبال خام‌فروشی هستیم، مسئله است.
در حال حاضر اگر به متانول توجه کنیم 5% از متانول را در داخل کشور مصرف می‌کنیم و 95% را نیز صادر می‌کنیم به نظر می‌رسد پروپلین نیز همین خواهد شد. یک واحد پروپلین بین 800 تا 1.5 میلیارد یورو نیاز به سرمایه‌ دارد،اولاً ما توانایی جذب چنین سرمایه‌ای را داریم و یا می‌خواهیم از پول‌های خودمان که در چین بلوکه شده و به عنوان فاینانس استفاده می‌کنیم بهره‌مند شویم. آیا چنین حجم نقدینگی عظیمی را می‌توانیم در این بخش صرف کنیم و یا قرار است مانند دیگر طرح‌های نیمه‌تمام رها شود.

ما این همه متانول داریم آیا توانستیم مشتقات متانول را تا آخرین زنجیره ایجاد کنیم که به مراتب در صنایع تکمیلی سودها بسیار زیادتر از صنایع بالا دستی است. در صنایع بالادستی یک واحد متانول 300 نفر اشتغال ایجاد می‌کند اما در یک کارخانه کوچک پلی اتیلن لوله‌سای 400 یا 500 نفر شاغل هستند.

پروپلین یکی از ارزشمندترین مواد پتروشیمی در جهان است و زیر مجموعه زیادی هم دارد ولی ما از این موضوع ترس داریم که مانند متانول بخشی نگری شود و توجه به زیر مجموعه آن نشود. ما باید از صفر تا 100 آن را با هم ببینیم که به طور قطع این اتفاق رخ نداده است.

فارس: به نظر شما بهتر نبود که مسئولان پتروشیمی به جای این موضوع یعنی پروپیلن محور شدن یک سبد را مد نظر قرار می‌داد؟

واحدی: ما در پروپیلن نیازمند 2 یا 3 واحد هستیم اما این بحث که استراتژی پتروشیمی پروپیلن محور است مقداری خطرناک است، ما باید یک پکیج را که در آن مزیت نسبی داریم ایجاد کنیم که با این کار دیگر آسیبپذیر نخواهیم شد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها