امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143248
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۱۵
تعداد بازدید: 22
به گزارش حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد مقدس و عضو مجلس خبرگان رهبری در ...

به گزارش حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد مقدس و عضو مجلس خبرگان رهبری در اجلاس دبیران استانها و شهرستانهای حزب موتلفه اسلامی در مشهد مقدس گفت: مساله همگرایی و وحدت نیروهای متدین و مخلص و اصولگرا ضرورت دارد اما دستپاچه شدن برای وحدت، تخلیص را کنار می‌زند.

وی با اشاره به نحوه پیدایش حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: با نگاهی اجمالی به نقطه پیدایش نهاد مقدس و جریان ارزشی موتلفه اسلامی در عرصه نظام و رفتار سیاسی در جامعه دینی و با تامل در موقعیت زمانی و اقتضاء شرایطی که نهاد مقدس موتلفه اسلامی به وجود آمد و ظهور پیدا کرد، این حقیقت روشن می شود که مبدا پیدایش این نهاد در شرایط آن روز غربت اسلام و ولایت و امام(ره) در تکلیف محوری بوده است.

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه با بیان اینکه تنها بیان تاریخ کافی نیست بلکه باید تاریخ را تحلیل کرد افزود: در حزب موتلفه اسلامی آنچه مایه روشنایی و امید به تداوم در آینده است پیدایش جریان جوانان موتلفه اسلامی است و پیشکسوتان و بزرگان این حزب به آن اهمیت می دهند.

عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: آنچه تن رقبای سیاسی موتلفه اسلامی را می‌لرزاند و آنها را شدیدا مضطرب می کند پیدایش نهاد جوانان موتلفه است که تضمین کننده آینده حرکت و تداوم بخش این نهاد مقدس است.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: جوانان موتلفه اسلامی به شکل دقیق در جریان تحلیل تاریخ موتلفه و مبداء پیدایش این نهاد قرار گیرند تا بفهمند چه راهی را باید ادامه دهند.

وی افزود: حزب موتلفه اسلامی تنها یک تشکل در کنار سایر تشکل‌های سیاسی اصولگرای موجود نیست بلکه آئینه تمام نمای هر جریان مومن و متدین و حزب اللهی و ولایی است که قامت خود را در این آئینه می‌بیند و حرکات و فعالیت های سیاسی، اجتماعی خود را با مولفه هایی که در این آئینه می‌بیند تطبیق می کند و این واقعیت حزب موتلفه اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه موتلفه اسلامی را اگر تنها یک حزب بدانیم تعبیری غیر منصفانه است گفت: ماهیت حزب موتلفه اسلامی همواره بر تکلیف محوری است.

وی افزود: در 50 سال پیش و در زمانی که برخی دوستان در همیاری مرحوم عسگر اولادی که اسوه ایثار و تقوا بود موتلفه را تشکیل دادند آیا انگیزه ای غیر از تکلیف محوری وجود داشته است؟ فعالیت سیاسی در زمانی که فقط شهادت و خون دادن و فرو رفتن در خطر ها بوده و امیدی به نجات نبوده، ورود در این عرصه به دلیل تکلیف محوری است.

آیت‌الله علم‌الهدی تاکید کرد: جوانان حزب موتلفه اسلامی باید راهبرد روشن تکلیف محوری موتلفه اسلامی را نصب العین خود قرار دهند.

وی در ادامه مشارکت جریان های سیاسی را با دو هدف تکلیف محوری و قدرت محوری عنوان کرد و اظهار داشت: جریان قدرت محور و تکلیف محور در مقابل هم قرار دارندکه باید مولفه‌های فعالیت هر کدام از این دو جریان را شناخت.

امام جمعه مشهد نداشتن آفت در انگیزه را اولین مولفه جریان قدرت محور دانست و بیان داشت: آنهایی که در جریان قدرت محور هستند می خواهند تنها به قدرت برسند و حرکات و افعال خود را برای رسیدن به قدرت انجام می دهند و به همین دلیل برای انگیزه آنها آفتی به وجود نمی آید.

وی افزود: جریان قدرت محور از هر ابزاری برای رسیدن به مقصودش استفاده می کند و هر استفاده ابزاری برای رسیدن به قدرت از نظر آنها مباح است و همه چیز را توجیه می کنند و این همان ماکیاولی است که می گوید هدف وسیله را توجیه می کند.

آیت‌الله علم‌الهدی سومین مولفه جریان قدرت محور را معادله و معامله دانست و افزود: جریان قدرت محور می سنجد که تداوم کارش داشته‌های خود را می‌سنجد و ببیند آیا ارزش دارد که معامله ای انجام دهد و یا باید عقب نشینی کند. جریان قدرت محور در حرکات اش خود سودایی را نشان می دهد.

وی افزود: جریان قدرت محور قابل استحاله نیست یعنی چیزی وجود ندارد که بخواهد استحاله شود بلکه تا مرز رسیدن به قدرت در جای خود باقی می ماند و قابل تخلیص نیست و خلوص برای او معنا ندارد.

امام جمعه مشهد در خصوص مولفه های جریان تکلیف محور نیز گفت: در جریان تکلیف محور آفت انگیزه وجود دارد یعنی فرد فکر کند که تکلیف اش اندازه حرکت اش نیست و ابزار مبارزه او مشروط به مشروعیت است و حاضر نیست از افراد ضد ارزشی استفاده کند.

وی افزود: آنهایی که تکلیف محور هستند در معادله خود معامله نکرده و ما به ازای کار خود را حساب نمی کنند. همچنین آفت انسجام و همگرایی در جریان تکلیف محور تردید در ایمان است. اگر انسان های تکلیف محور در ایمان یکدیگر تردید کنند انسجامشان به هم می‌خورد.

آیت‌الله علم‌الهدی با تاکید بر اینکه تخلیص امری ضروری در تکلیف محورها است اظهار داشت: اگر تخلیص در تکلیف محوری نباشد باعث استحاله می شود، این مساله باید به عنوان راهبردی در موتلفه اسلامی‌باشد.

وی افزود: مساله همگرایی و وحدت نیروهای متدین و مخلص و اصولگرا ضرورت دارد اما دستپاچه شدن برای وحدت تخلیص را کنار می‌زند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: حتی اصولگرایانی که تنها شعار شما را می گویند نباید با دستپاچگی با آنها همگرا شد. وحدت نیروهای متعبد و مومن و اصولگرا بسیار مهم است اما نباید ضرورت وحدت، تخلیص را به حاشیه ببرد.

وی افزود: اگر تکلیف محور هستیم و مولفه های تکلیف محوری را داریم مساله تخلیص بسیار مهم است.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: تاثیر جریان های غیر خالص نسبت به قدرت محور ها در ریزش ها بیشتر بوده است. عده ای بوده اند که به نام دین و ولایی بودن دست در دست شما گذاشته و خودشان را جا زدند اما بعد ها در مقابل شما ایستادند.

آیت‌الله علم‌الهدی تاکید کرد: باید به دنبال وحدت بود و جریان های همسو را باید جذب کرد و از اختلاف سلیقه پرهیز شوداما حواس ما باید جمع باشد که دستپاچه وحدت نشویم.

وی افزود: تخلیص یک اصل است و وحدت و همگرایی در شعاع این تخلیص قرار می گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تاسیس نهاد جوانان حزب موتلفه اسلامی بسیار مهم است که در حال حاضر ایجاد شده و تضمین کننده و تداوم بخش حرکت موتلفه است.

آیت‌الله علم‌الهدی تاکید کرد: موتلفه اسلامی همواره به دلیل تکلیف محوری مورد تائید و اعتماد روحانیت بوده و جوانان این حزب باید این محوریت را حفظ کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها