امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۳:۰۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1433
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۹
تعداد بازدید: 342
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس ، درشب دوم  نشست «شبی با مرتضی» که به همت سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد، نادر طالب‌زاده مستند ساز که یکی از یاران ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس ، درشب دوم  نشست «شبی با مرتضی» که به همت سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد، نادر طالب‌زاده مستند ساز که یکی از یاران نزدیک شهید آوینی به شمار می آید درباره شخصیت ایشان سخن گفت.
 
* انقلاب نیازمند ابداع هنر ویژه خود است

در ابتدای سخن طالب‌زاده به طراحی و حرکات نمایشی و کارگردانی آقای بهزادپور اشاره کرد و گفت: انقلاب ویژگی خودش را دارد و نیازمند به ابداع هنر ویژه خودش است. در اجرایی که توسط بهزاد بهزادپور طراحی شده است ترکیب و طراحی درست ، استفاده به جا از نور، اجرا، مفاهیم عمیق ، موسیقی درست شاهد یک پختگی هستیم. خوشبختانه مکتب اسلام و شیعه پس 14 قرن سپاه و لشکر یافته است و پیروان حقیقی مکتب اسلام با انقلاب اسلامی ایران صاحب لشکر شدند.
 
* شکل گیری هنر انقلاب

وی در ادامه گفت: موقعیت استثنایی با شکل‌گیری انقلاب اسلامی به وجود آمد که برای این بیداری و فرهنگ، نیاز به شکل‌گیری هنر انقلاب است. آقای بهزادپور در کارهای قبلی خود نیز نشان داد که توجه ویژه‌ای به فرهنگ تشیع و نوآوری و مدرن بودن دارد. ایشان با سینما به خوبی آشنا هستند و با «خداحافظ رفیق» توانستند نظر بسیاری را به خود جلب کنند که این سبک جایش در هنر انقلابی خالی بود.
 
* وارد مرحله دوم انقلاب شده‌ایم

وی در ادامه گفت: انقلاب به برکت لطف خداوند و معماری حضرت امام (ره) شکل گرفت و تداوم آن با وجود رهبر انقلاب یافت و با قدرت به پیش می‌رود. به تازگی جهان متوجه این انقلاب شده است و به عقیده من وارد دوره دوم انقلاب اسلامی شده‌ایم. در زمانی زندگی می‌کنیم که جهان اسلام و فرهنگ و تمدن شیعه و پیروی از اهل بیت شناخته شده است. به تازگی تمدن شیعه توسط جهانیان دیده می‌شود و وارد دوره جدید‌ی شده‌ایم. 

طالب‌زاده در ادامه به دوران انقلاب اشاره کرد و گفت: در دوران انقلاب ما یک خبرنگار حزب‌الهی نداشتیم که وقتی در 8 بهمن، مردم توسط افراد مسلح گلوله باران شدند به ثبت برسانند در حالی شبکه‌های خارجی آن‌ وقایع را به ثبت رساندند . در طول این سالها نیروهای کارامدی به برکت وجود انقلاب پرورش یافتند.
 
* مرتضی یک نابغه بود

سازنده مستند «خنجر و شقایق» درباره شخصیت شهید آوینی گفت: مرتضی بدیع و نوآور بود.رشته تحصیلی ایشان معماری بود. یک آرشیتکت باید هنرمند باشد اما مرتضی یک نابغه بود.
 
* قصد ساخت فیلمی با موضوع مرتضی را داشتم

وی درادامه به روحیات شهید آوینی اشاره کرد و گفت: ای کاش تصویرهای زیادی از شهید آوینی در حالت‌های عادی و معمولی داشتیم  او از افراد وصل به شمار می‌آمد هیچگاه لغو نمی‌گفت اما همیشه گشاده رو بود. متاسفانه این لحظات از او ثبت نشد من همیشه به این لحظات ایشان فکر می‌کردم و یک ماه قبل از شهادتش به او گفتم این بار با استدی کم برای گرفتن تصاویر از فکه می‌رویم اما قصد داشتیم تصاویری بگیریم و فیلمی با موضوع «مرتضی» بسازم که خداوند نخواست و ایشان در زمانی پرید و به وصال رسید که برای ما قابل پیش بینی نبود.
 
* «مرتضی» در لحظات هستی حک شده است

وی درباره شناخت آوینی از سینما گفت: مرتضی روشنفکر بود. او سینما را به خوبی می‌شناخت و در زمانی که با او صحبت می‌کردم تمام فیلم‌های رومن پولانسکی را دیده بود، درباره فیلم‌های آندره وایدا به خوبی صحبت می‌کرد و تروفو را به خوبی می‌شناخت او علاوه بر سینما به فلسفه، تاریخ و دین مسلط بود. او زبان منحصر بفرد خود را در زمانش ابداع کرد و حس را به اجرا گذاشت به گونه‌ای که درباره تمام افکار و عقاید و عرفانش پس از 20 سال صحبت می‌کنیم . به عقیده من مرتضی مانند بزرگان ادبیات از جمله حافظ است و در لحظات هستی حک شده است و منحصر به فرد است.
 
* آوینی تکرار نشدنی است

طالب‌زاده در ادامه نشست به سلوک آوینی اشاره کرد و گفت: آوینی اهل سلوک و حقیقت بود. از قبل از انقلاب به دنبال حقیقت بود اما آن را نیافته بود بعد از انقلاب حقیقت را یافت و آن را رها نکرد. وقتی ندای امام مردم را بیدار کرد و انقلاب شکل گرفت او این حقیقت را ، دیگر رها نکرد. حرکت مرتضی تکرار نشدنی بود. آوینی به دلیل سلوکش  تکرارشدنی نیست. او سرشار از نبوغ بود . وقتی انقلاب شکل گرفت آوینی در جهاد به ثبت تصاویر پرداخت و انطباق فرهنگ عاشورا با انقلاب و جنگ در کارهای او بی نظیر است او در شرایطی که تلویزیون در خلاء تبیین و نمایش هسته انقلاب بود در این رسانه به ساخت فیلم پرداخت. جنگ تمام شد و به سرعت شروع به نوشتن کرد و مقالات متعدد و کتاب‌های مختلف را نوشت.
 
* آوینی در زمان خودش شناخته نشد

وی در ادامه گفت: با رفتن آوینی انفجاری در زمان رخ داد و یک هنرمند واقعی انقلاب اسلامی از میان ما رفت. افتخار دارم که چهار یا پنج سال قبل از شهادتش با او آشنا شدم و در زمان خودش نیز کمتر شناخته شد. به یاد دارم که در آن زمان مخملباف در حوزه هنری تفسیر قرآن درس می داد و سروش او را تبلیغ می‌کرد و گفته‌هایش را منتشر می‌کرد اما آقا مرتضی همچنان ناشناخته بود و علاقه داشت ناشناخته بماند. ایشان دوست داشت بی سر و صدا بماند. همچنان باید آوینی را کشف کرد. آوینی یک خاکریز است که می‌توان پشت آن سنگر گرفت.

وی در خاتمه افزود: برای من توفیقی است که به همراه چند دوست بزرگوار با این شهید آشنا بودیم و امروز بتوانیم نکاتی را برای شما عزیزان در شرایطی که غرب دستش خالی  و ورشکسته است روایت کنیم. 

بنابراین گزارش، شب دوم مراسم «شبی با مرتضی» با پخش کلیپ‌هایی از شهید بزرگوار آوینی و اجرای قطعات مختلف نمایشی با موضوعیت عاشورا و شهادت اصحاب و یاران امام حسین (ع) به کارگردانی بهزاد بهزادپور لحظات جذاب و به یادماندنی را برای مخاطبین فراهم آورد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها