امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143326
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
«جاوید کوهستانی»، تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، گفت: هرچند داعش و ...

«جاوید کوهستانی»، تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، گفت: هرچند داعش و طالبان تشابهات فراوانی دارند؛ اما تمایز داعش از طالبان در این است که داعش در مقایسه با طالبان دامنه‌ای به مراتب وسیع‌تر، توان و مهارت به مراتب بالاتری از طالبان در کشاندن افراد به جبهه خود دارد.

وی افزود: طالبان دیدگاه دینی خاصی داشتند؛ به این معنا که طبق تلقی که از اسلام ارائه می‌کردند، به آسانی بین خود و دیگران خط‌کشی نموده؛ ولی این دایره «خودی» یا «ما»یی که طالبان ترسیم کرده بودند، بسیار تنگ و محدود بود؛ بگونه‌ای که به افرادی که اندکی متفاوت‌تر می‌اندیشیدند، امکان حضور و فعالیت در جبهه طالبان را نمی‌داد درحالی که در جبهه داعش فقط علاقمندی و احساس وفاداری افراد به آرمان‌های داعش مهم و مورد نظر است و این که این افراد چه تفسیر و تلقی‌ای از دین دارند، مانع پیوستن به داعش یا ادامه فعالیت و اخراج از این گروه نمی‌گردد و برای ورود به جبهه داعش نیز هیچ شرایط سخت‌گیرانه‌‌ای در نظر گرفته نشده است.

این آگاه سیاسی تصریح کرد: طالبان، به لحاظ ظاهری فرم و فیزیک خاصی را تعریف کرده بودند که داشتن آن برای افراد علاقمند به حمایت و پیوستن به جبهه طالبان یک امر الزامی و ضروری پنداشته می‌شد؛ به عنوان مثال: داشتن ریش بلند و پوشش خاص بخشی از شرایط فیزیکی بود که بدون رعایت آن، امکان پیوستن به صفوف طالبان ممکن و میسر نبود، در حالی که در جبهه داعش، ویژگی‌های ظاهری و پوششی خاصی تعریف و در نظر گرفته نشده که رعایت آن برای برخی از افراد مطلوب نباشد و به عبارتی دیگر و اندکی با تسامح می‌توان گفت که داعش «پلورالیزم پوششی» را به رسمیت شناخته و برای همین است که می‌بینیم افراد دارنده علایق مختلف پوششی زیر پرچم داعش فعالیت می‌کنند.

این ژنرال پیشین ارتش افغانستان افزود: طالبان، حدود و حصر قبیله‌ای نیز برای خود تعریف و ترسیم کرده‌ بودند و به همین جهت، افرادی که هویت قبیله‌ای متفاوت داشتند، شانس شمول در جبهه طالبان نداشتند، در حالی که داعش، به تفاوت‌های تباری توجهی نداشته؛ امری که سبب دلبستن و پیوستن افراد از تبارهای مختلف به داعش شده است.

استفاده از نام «خراسان» بجای افغانستان

کوهستانی خاطرنشان کرد: داعش در نقشه‌‌ای که برای نشان دادن مناطق مورد نظر خویش ترتیب داده و برای پیروان و پشتیبانان خود وعده تسخیر این مناطق در سال‌های آتی را داده، افغانستان نیز شامل است؛ اما بنابر نوع صلاح‌سنجی‌های خاصی که داعش داشته، از واژه خراسان به جای افغانستان استفاده کرده است.

وی افزود:برخی از افراد و حلقاتی که هویت سرزمینی افغانستان را یک هویت بر ساخته دانسته و جاگزینی افغانستان به جای خراسان را تلاش تاریخی یک قبیله برای برجسته‌سازی هویت خود و انکار و دست کم د رحاشیه راندن سایر هویت‌های تباری می‌داند، با این اقدام داعش( خراسان خواندن افغانستان) همدل و همراه خواهند شد و در ایجاد حاشیه‌های حمایتی برای داعش شریک و سهیم خواهند بود.

موضع داعش در برابر جمهوری اسلامی ایران

 کوهستانی در ادامه، اظهار داشت: به دلیل برخورداری داعش از حمایت و پشتوانه‌های مالی کشورهایی که در نقطه مقابل منافع جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، این گروه‌ موضع مشخص و مذهبی  در برابر جمهوری اسلامی ایران داشته و در صدد رخنه و نفوذ به مناطق جنوبی جمهوری اسلامی ایران است.

بیعت افراد مربوط به شبکه «جیش‌العهد» و گروه «الفرقان» به داعش

کوهستانی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: افرادی از شبکه جیش‌العهد و الفرقان که پیشینه پیوند و ارتباط با بلوچ‌های سنی مذهب جنوب‌شرق جمهوری اسلامی ایران را دارند با داعش بیعت کرده‌اند و این چیزی است که خطر داعش در قبال همسایه غربی افغانستان را تقویت کرده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها