امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143343
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مارک کرک، یکی از دو سناتور تهیه‌کننده طرحی که روز پنجشنبه به تأیید کمیته ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مارک کرک، یکی از دو سناتور تهیه‌کننده طرحی که روز پنجشنبه به تأیید کمیته بانکداری مجلس سنا رسید می‌گوید کاخ سفید نمی‌تواند جلوی تصویب این طرح را بگیرد چون مردم آمریکا در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره اکثر کرسی‌های سنا را در اختیار جمهوری‌خواهان قرار داده‌اند.

این سناتور جمهوری‌خواه ایالت ایلینویز روز جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ گفت که حتی اگر سنا رأی گیری درباره طرح جدید تحریم‌های ایران را تا اواخر ماه مارس به تأخیر بیندازد، رهبری حزب او متعهد به پیشبرد آن است. آقای کرک افزود اطمینان دارد که مجلس سنا این طرح را تصویب می‌کند.

روز پنجشنبه کمیته بانکداری مجلس سنا با 18 رأی مثبت در برابر 4 رأی منفی به طرح افزایش تحریم‌ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای رأی مثبت داد.

از 22 عضو این کمیته، تمامی 12 سناتور جمهوری‌خواه و 6 نماینده دمو.کرات به این طرح رأی مثبت داند. 4 سناتور دموکرات با آن مخالفت کردند.

سناتور باب منندز، یکی از نویسندگان این طرح تأکید کرده این طرح به رغم تصویب در کمیته بانکداری تا پایان ماه مارس به سنا ارائه نمی‌شود.

کرک روز جمعه با اشاره به تهدیدهای کاخ سفید برای جلوگیری از تصویب طرح تحریم ضد ایران گفت: «مردم آمریکا وقتی که پای صندوق‌های رأی به مجلس سنای جمهوری‌خواه رأی دادند این ایده که می‌توان از تلاش برای تصویب تحریم علیه ایران جلوگیری کرد را کشتند.»

این سناتور آمریکایی تأکید کرد مجلس سنا فارغ از احساسی که رئیس‌جمهور درباره طرح مورد نظر دارد، آن را به تصویب خواهد رساند.

نمایندگان سنای آمریکا، که از ابتدای سال جدید میلادی رسما کار خود را با اکثریت جمهوری‌خواه آغاز کرده، در حال حاضر دو طرح ضدایرانی را در نوبت معرفی دارند. طرح اول را «مارک کرک» و «رابرت منندز» در نظر دارند که خواهان تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران است. طرح دوم هم متعلق به «باب کورکر» و «لیندسی گراهام» است که خواهان تصویب هرگونه توافق با ایران، پیش از اجرایی شدن آن، در کنگره است.

دولت آمریکا که از ابتدای مذاکرات هسته‌ای نقش پلیس خوب را ایفا کرده است، در بیانیه‌های عمومی خود اعلام کرده است که تصویب این طرح می‌تواند مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه موسوم به 1+5 را در معرض خطر قرار دهد.

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر 93 (24 نوامبر 2014)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، 9 تیر ماه 94 (30 ژوئن 2015) اعلام شده است.

انتهای پیام/ا.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار