امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143371
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 148
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این مستند ترکیبی که از صحنه های بازسازی شده نیز سود می برد ، سعی دارد با نگاهی واقع گرایانه زندگی و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این مستند ترکیبی که از صحنه های بازسازی شده نیز سود می برد ، سعی دارد با نگاهی واقع گرایانه زندگی و اعمال فرخ رو پارسا نخستیین زن وزیر کابینه پهلوی دوم را به تصویر بکشد.

در این مستند 60 دقیقه ای با ارائه تصاویری واقعی نقش نخستین زن وزیر دوره پهلوی را که بهایی بوده را در تخریب دین در آموزش و پرورش آن زمان بررسی کند.

این مستند پرتره در شبکه مستند سیما تولید شده است و بازیگران زیادی برای بازسازی بخش های نمایشی آن همکاری کرده اند . کارگردانی « مروری بر زندگی فرخ رو پارسا» بر عهده آرمین عیسائیان بوده و بخش های نمایشی را نیز محمد شهبازی کارگردانی کرده است. همچنین سید حسن حسینی ، حمید رضا حاتمی و علی حیدری به عنوان تصویر بردارد و سجاد مشحون به عنوان تدوین گر با این اثر همکاری داشته اند.

فرخ‏رو پارسا در شهریورماه 1347ش از سوی هویدا به وزارت آموزش و پرورش منصوب گردید. هنوز چند ماهی از انتصاب وی در پست وزارتخانه مزبور نگذشته بود که وی تصمیمات عنادآمیزی علیه روحانیت اتخاذ نمود، البته مخالفت های وی با اصل اسلام بود.یکی از اقدامات ضداسلامی وی، حذف درس عربی از دروس دبیرستانی بود که با اعتراض عده ای از دبیران و محصلان نیز روبرو شده بودند. هم‏چنین وی در یکی از جلساتی که در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی داشت، به مخالفت با مسأله حجاب پرداخت و آن را جزو خرافات دانست.طی دوران وزارت فرخ‏رو پارسا دو مسأله مورد توجه وزیر قرار داشت؛ یکی انتصاب بستگانش به پست های مهم در وزارت آموزش و پرورش و دیگری دریافت پول در قبال سمتی که به آن ها واگذار می شد.با گذشت زمان، چهره فرخ‏رو پارسا برای دیگران بیش‏تر آشکار می شد و کار وزارتخانه در دوران وی به آنجا رسید که برخی مدرس ملی به‏ جای کتاب فارسی، انگلیسی و به‏ جای شناساندن پرچم ایران، پرچم آمریکا را به دانش ‏آموزان نشان می دادند.سرانجام، فشار افکار عمومی باعث شد که وی از این وزارتخانه در سال 1353ش برکنار شود. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، فرخ‏رو پارسا محاکمه و در تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه سال 1359 هجری شمسی به اعدام محکوم شد. پارسا طی هفت سال وزارت در وزارتخانه آموزش و پرورش کابینه امیرعباس هویدا، بزرگ ترین ضربه ها را به ساختار آن وزارتخانه حساس وارد کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها