امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143420
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 101
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: در حالی مهلت شرکت در اولین دور از  مسابقه «کتاب و زندگی» به پایان رسید که ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: در حالی مهلت شرکت در اولین دور از  مسابقه «کتاب و زندگی» به پایان رسید که توانست زلزله& zwnj;ای در بازار کتاب ایجاد کند و کتاب «من زنده‌ام» را حدود 5 ماه در صدر جدول پرفروش‌ها قرار دهد و نام این کتاب که تقریظ رهبر انقلاب را نیز در خود داشت بر سر زبان‌ها قرار دهد. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که برگزاری مسابقه‌ها می‌تواند در میزان اقبال عمومی به یک کتاب تاثیر داشته باشد و شاید برای تشویق مردم به کتاب خواندن و ایجاد عادت مطالعه در جامعه بد نباشد که از ابزار مسابقه استفاده شود.

در هفته دوم بهمن 93 که منتهی به دهه فجر انقلاب می‌شود کتاب «من زنده‌ام» به قلم معصومه آباد توانست مانند هفته‌های پیش در میان پرفروش‌ها دیده شود و عنوان اول این فهرست را به خود اختصاص دهد.

«قصه فرماندهان» عنوان کتابی است که انتشارات سوره مهر آن را روانه بازار کتاب کرده و همانطور که از نام آن مشخص است داستان فرماندهان دوران دفاع مقدس را برای خواننده روایت کرده، این کتاب توانست رتبه دوم جدول پرفروش‌ها را به تنهایی به خود اختصاص دهد.

در رتبه سوم این هفته چندین کتاب به صورت مشترک قرار گرفته است. «خانواده»، «انسان 250 ساله»، «روزنامه سفر میمنت»، «ته خیار»، «ضد»، «همنام گلهای بهاری» و «بی من با ولی» عناوینی هستند که توانستند در هفته دوم بهمن 93 در میان پرفروش‌ها قد علم کرده و حائز رتبه شوند.

البته نباید فراموش کرد که در این هفته رقابت‌ نزدیکی میان سایر کتب وجود داشت و کتاب‌های بسیاری با اختلاف اندکی نتوانستند در این جدول جایی داشته باشند.
ردیف
عنوان کتاب


پرفروش اول
من زنده‌ام


پرفروش دوم
قصه فرماندهان


پرفروش سوم
خانواده - انسان 250 ساله - روزنامه سفر میمنت - ته خیار - ضد - بی من با ولی - همنام گلهای بهاری
این هفته با توجه به اینکه هفته گذشته وعده داده بودیم که از کتابفروشی‌هایی که همکاری نداشته‌اند خداحافظی کنیم، از کتابفروشی کتابستان اراک که بنا به گفته مسئول آن به «کتاب سرو» تغییر نام داده است به خاطر عدم همکاری در هفته‌های متوالی این هفته از «زیر بازارچه کتاب» کنار گذاشته شده است. با این تفاسیر اراک دیگر نماینده‌ای در این لیست نداشته و در تلاشیم تا در هفته آتی کتابفروشی را جایگزین این فروشگاه کرده و همچنان میزبان شهر اراک در «زیر بازارچه کتاب» باشیم.

هفته دوم بهمن همیشه منتهی می‌شود به دهه فجر و ایام پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 از همین رو بازار کتاب نیز با توجه به این مسئله حال و هوای دهه فجر گرفته و حضور کتاب‌هایی که مرتبط با این مسئله است را در میان پرفروش‌ها شاهد هستیم. «عصر انقلاب اسلامی» یکی از کتاب‌هایی است که در این هفته پرفروش بوده است. این کتاب که از سلسله درس گفتارهای موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا) است شامل سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1367 یعنی 10 سال پس از پیروزی انقلاب است.

کتاب «آه با شین» اثر برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد و کاندید در جشنواره ادبی شهید حبیب غنی‌پور دیگر اثری است که در میان پرفروش‌ها به چشم می‌آید. این اثر روایت کننده فعالیت یک مبارز انقلابی چپ با فضای فکری کمونیستی است که از دهه 20 شمسی و بدو تولد شخصیت اصلی داستان آغاز می‌شود و تا سال 90 ادامه دارد.

فروش این کتاب در این ایام ناشی از قرار گرفتن در برهه زمانی سالگرد پیروزی انقلاب است، البته این کتاب در هفته‎‌های گذشته نیز در میان پرفروش‌های دیده می‌شد که می‌توان علت پرفروش شدن آن را برگزیده شدن در جوایز ادبی چون جلال آل احمد خواند و به طور کلی گفت که جوایز ادبی نقش مهمی در توجه جامعه به یک اثر بر عهده دارند.

معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام» که شرحی است از 40 ماه اسارت وی از سن 17 سالگی در زندان‌های رژیم عراق، با توجه به اینکه کتاب وی توانست در این هفته در صدر جدول پرفروش‌ها قرار بگیرد خودش نیز عنوان پرفروش‌ترین نویسنده هفته دوم بهمن را کسب کرد تا همچنان بی‌رقیب باشد.

فاضل نظری شاعر مجموعه‌هایی چون «گریه‌های امپراطور»، ‌«اقلیت»، «آن‌ها» و «ضد» دیگر فردی است که دومین نویسنده پرفروش این هفته را از آن خود کرد. وی پیش از این نیز چند بار توانسته بود این عنوان را کسب کند و شاید بتوان گفت که نظری از جمله شعرایی است که توانسته در میان پرفروش‌ها حضور پیدا کند و این نشان از جذابیت‌های شعر وی دارد.

اصغر طاهرزاده که در زمینه‌های مذهبی کتب متعددی را روانه بازار کتاب کرده است دیگر نویسنده‌ای است که در هفته سوم بهمن در میان پرفروش‌ها دیده می‌شود. وی توانست در هفته دوم بهمن عنوان سوم نویسنده پرفروش را کسب کند.
ردیف
نام نویسنده


نویسنده اول
معصومه آباد


نویسنده دوم
فاضل نظری


نویسنده سوم
اصغر طاهرزاده
در هفته دوم بهمن نکته دیگری که با مشاهده جدول پرفروش‌ها به چشم می‌خورد حضور کتاب‌های چاپ اول و تازه رونمایی شده است. این مسئله نشان می‌دهد که جامعه به کتاب‌هایی که چاپ اول بوده و در بعضی موارد برای آنها رونمایی نیز برگزار شده حساس بوده و نسبت به آن حساسیت نشان داده است.

این نکته زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که کتابی بعد از مدتی از فروش کنار می‌رود و دیگر اسمی از آن در میان پرفروش‌ها به میان آورده نمی‌شود. «مسیح در شب قدر»، «ترجمه تفصیلی آیت‌الکرسی»، «رو در رو با اصغر فرهادی»، «روزنامه سفر میمنت»، «دروغ و نقش آن در دین و دنیا ما»، «شاگرد قصاب» و ... از جمله آثاری است که از سوی ناشر و رسانه‌ها به آنها پرداخته شده و شاید یکی از دلایل موفقیت آنها در فروش را بتوان همین توجه اعلام کرد.

هفته دوم بهمن شاهد تغییرات در ترکیب ناشران پرفروش‌ها بود. انتشارات بروج که هفته‌های متوالی در میان 3 ناشر پرفروش قرار داشت و حتی برای مدتی از جایگاه اول این جدول پایین‌تر نیز نمی‌آمد این هفته نتوانست جایی برای خود دست و پا کند و در میان 3 ناشر پرفروش دیده نمی‌شود.

«دفتر نشر معارف» در این هفته توانست عنوان پرفروش‌ترین ناشر را به خود اختصاص دهد و در جایگاه اول قرار گیرد. این ناشر که دارای فروشگاه‌های زنجیره‌ای پاتوق کتاب در سراسر کشور است عمده‌ترین دلیل موفقیتش در این نکته پنهان است. همچنین برگزاری مسابقه کتابخوانی با یاری جستن از کتاب‌های کم حجم در روند برگزاری مسابقه موجب شده که این ناشر پای ثابت ناشران پرفروش در «زیر بازارچه کتاب» باشد.

انتشارات «سوره مهر» وابسته به حوزه هنری نیز دیگر ناشری است که توانست در این هفته در جایگاه دوم قرار گیرد. عناوین پر تعداد و بعضا شناخته شده عامل مهمی در موفقیت این ناشر است.

«موسسه فرهنگی ایمان جهادی(صهبا)» که آثاری در خور توجه ارائه می‌کند در این هفته عنوان سومین ناشر پرفروش را به خود اختصاص داد و از بسیاری از ناشران دولتی و خصوصی صاحب نام پیشی گرفت و با اختلاف در جایگاه سوم ایستاد.
ردیف
عنوان ناشر


ناشر اول
دفتر نشر معارف


ناشر دوم
سوره مهر


ناشر سوم
موسسه جهادی(صهبا)
جهت دریافت جدول کامل پرفروش‌های هفته دوم بهمن 93 اینجا  کلیک کنید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها