امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143432
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم دیدار با عبدالستار ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم دیدار با عبدالستار مجید قادر وزیر کشاورزی و منابع آب اقلیم کردستان عراق گفت: در مورد تهیه میوه شب عید و تنظیم بازار شب عید هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و بخش عمده آن خریداری شده است.

وی افزود: مرکبات به اندازه کافی داریم، اگرچه سال گذشته یک عده به دنبال واردات مرکبات بودند و امسال هم همین طور، ولی ما اجازه واردات نمی‌دهیم و با وجود این هنوز بخشی از مرکبات روی دست مردم مانده است.

حجتی تصریح کرد: 60 درصد مرکبات مورد نیاز در شمال و 40 درصد در جنوب تولید می‌شود و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی در مورد اینکه آیا شرکت بازرگانی دولتی بالاخره به وزارت جهاد واگذار شده یا خیر، گفت: آنچه که ما شاهد هستیم و دولت تصویب و ابلاغ کرده این است که مسئولیت شرکت بازرگانی دولتی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.

وی در مورد واردات شکر اظهارداشت: هیچ نیازی فعلاً به واردات شکر نداریم، ولی اینکه همچنان یک عده به دنبال واردات آن هستند، جزء طبیعتشان است و ماهم وظیفه خودمان را انجام می‌دهیم.

حجتی در مورد واردات برنج تصریح کرد: در حال حاضر نیازی به واردات برنج وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه در مورد دیدار با وزیر کشاورزی و منابع آب اقلیم کردستان عراق اظهارداشت: روابط ایران و عراق در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی رو به گسترش است.

وی افزود: توافقات خوبی با اقلیم کردستان در زمینه‌های مسائل مختلف آموزشی و همکاری‌های علمی و اجرایی به عمل آورده‌ایم و مسائل مختلفی در مورد مبادلات بازرگانی بین ایران و کردستان بیان شده است.

حجتی اضافه کرد: زمانی ما در زمینه مرغ، لبنیات و گوشت قرمز وارد کننده بودیم ولی امروز صادر کننده مرغ و لبنیات هستیم و امیدواریم در زمینه گوشت قرمز هم در سال‌های آینده به نتایج مهمی دست پیدا کنیم.

وی افزود: در زمینه صادرات تخم مرغ و گوشت مرغ با قالیم کردستان عراق تفاهم کلی داریم و هیچ گونه مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

وی در مورد کشت فراسرزمینی در اقلیم کردستان عراق بیان داشت: صحبتی دراین مورد نشده و این موضوع بعید است.

در ادامه عبدالستار مجید قادر وزیر کشاورزی و منابع طبیعی اقلیم کردستان اظهارداشت: ما در اقلیم کردستان این فرصت را به تجار ایرانی برای سرمایه‌گذاری می‌دهیم.

وی افزود: دراین دیدار از مسئولین ایرانی درخواست می‌کنیم که مسیر رود سیروان را تغییر ندهند، چون با این کار مردم کردستان ضرر خواهند کرد.

وی افزود: در این دیدار در زمینه‌های مختلفی با مسئولان ایرانی صحبت و کمیته‌های مشترکی تشکیل داده‌ایم و در حال پیگیری و ارزیابی موضوعات مطرح شده هستیم.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران در دیدار با عبدالستار مجید قادر وزیر کشاورزی و منابع طبیعی اقلیم کردستان، با اشاره به برخی ویژگی‌ها و توانایی‌های کشاورزی در کشور گفت: کشاورزی جمهوری اسلامی ایران دوره گذار را پیش رو دارد و از کشاورزی سنتی به مدرن و از سوی کشاورزی سنتی به مدرن رو به حرکت است.

وی افزود: به عنوان مثال در تولید پروتئین حیوانی شاهد موفقیت‌هایی هستیم و بر خلاف دیروز که یکی از واردکننده‌های گوشت مرغ و شیرخشک بودیم، امروز شرایطی پیدا کرده‌ایم که در اغلب موارد صادرکننده شویم.

حجتی افزود: به جز مناطق محدودی از کشور بقیه کشور گرم و خشک و از لحاظ آبی به شدت در مضیقه هستیم.

وی در مورد دامداری‌های مدرن و شبکه‌های زنجیره‌ای رو به گسترش آن اشاره کرد و گفت: در این زمینه هم پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و امیدواریم تراز گوشت قرمز در آینده‌ای نزدیک به حالت تعادلی و مثبت برسد.

حجتی با اشاره به وضعیت خوب باغداری و تولیدات آن بیان داشت: با توجه به یافته هایی در مراکز و موسسات داخلی و خارجی توانسته‌ایم باغات را مدرن کنیم و در اغلب محصولات باغی صادرکننده هستیم.

وی افزود: عمده محصولاتی که امروز برای صادرات عرضه می‌کنیم پسته، زعفران، کشمش، سیب درختی، انار و بادام است و با تکیه بر آخرین دستاوردهای علمی توانسته‌ایم باغ‌های مدرن را در گوشه و کنار کشور ایجاد کنیم.

حجتی اظهار داشت: در زمینه زراعت با محدودیت‌هایی در خصوص منابع آب و خاک مواجه هستیم و همچنین در خصوص روغن به شدت وابسته‌ایم، به طوری که 90 درصد روغن مورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح‌های توسعه‌ای برای تولید دانه‌های روغنی در دست اجرا داریم و با یک برنامه 10 ساله در چارچوب اقتصاد مقاومتی در صدد هستیم، تا اگر الزامات آن فراهم شود، از وابستگی 90 درصدی در تولید این محصول به 30 درصد وابستگی برسیم.

وی با اشاره به فراز و نشیب‌های زیادی که در تولید گندم داشته‌ایم، اظهار داشت: امسال تولید گندم نسبت به سال گذشته 2 میلیون تن افزایش داشت و در تلاش هستیم تا در یک افق چند ساله نیاز داخلی را تأمین کنیم.

وی با اشاره به خشکیدگی جنگل‌های بلوط اظهار داشت: این مشکل برای دو کشور ایران و عراق وجود داشت که با دستور رئیس‌جمهور کشورمان درصدد مهار این مشکل برآمدیم و تاحدودی آسیب‌های مرتفع شده است.

وی افزود: ما آمادگی داریم تا تجربیات خود را در اختیار شما بگذاریم و با کمک هم باعث سرافرازی مردم شویم.

 در ادامه عبدالستار مجیدقادر وزیر اقلیم کردستان عراق ضمن آماده کردن پیش‌نویس تفاهم‌نامه از وزیر جهاد کشاورزی ایران خواست تا در برخی از زمینه‌ها با ایران همکاری کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و کشاورزی بر اقلیم کردستان تأثیرگذار است و می‌توانیم تبادلات زیاد بازرگانی، صنعتی، بهداشتی و درمانی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

مجیدقادر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی و آب خیلی پیشرفت داشته و برای همین ما پروژه‌ای آماده کرده‌ایم، تا روی آن کار کنیم و با جمهوری اسلامی ایران به امضا برسانیم.

وی گفت: در این تفاهم‌نامه حفظ جنگل‌‌ها و حفظ آنها از‌ آتش‌سوزی، حفظ حیوانات وحشی در کوهستان، تبادل اطلاعات تخصصی در زمینه تولیدات کشاورزی، دام و طیور، تأمین موقعیت های تحصیلی در سطوح عالی دانشگاهی از اهداف ماست که امیدواریم با کمک جمهوری اسلامی ایران به این موارد نائل شویم.

وی در ادامه اظهار داشت: ما به شرکت‌های ایران این فرصت را می‌ دهیم که در زمینه کشاورزی و زراعت در اقلیم کردستان سرمایه‌گذاری کند و امیدواریم با تشکیل یک کمیته مشترک به اهداف مذکور دست یابیم.

در ادامه وزرای کشاورزی دو کشور با اهدای هدایایی از یکدیگر تشکر و قدردانی کردند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها