امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143441
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری سی‌امین دوره جشنواره موسیقی فجر با حضور علی ترابی، امیرعباس ستایشگر، اکبر محمدی، حسن ریاحی و پیروز ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری سی‌امین دوره جشنواره موسیقی فجر با حضور علی ترابی، امیرعباس ستایشگر، اکبر محمدی، حسن ریاحی و پیروز ارجمند و جمعی از اهالی رسانه صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

تشکیل کانون موسیقی‌دانان جوان

دکتر حسن ریاحی دبیر سی‌امین دوره جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این نشست با اشاره به روند برگزاری این دوره جشنواره گفت: سی‌امین دوره جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن تا اول  اسفند در 8 سالن در تهران برقرار است. سعی کردیم در این دوره برنامه‌های متنوعی را ارائه دهیم.

وی افزود: در بخش‌های مختلف گروه‌های خوبی شرکت کردند. در بخش بین‌الملل هم با مذاکراتی که با رایزنان فرهنگی داشتیم و طبق پیشنهادهایی که آنها ارائه داده‌اند از حضور چند گروه بین‌المللی خوب در این دوره از جشنواره نیز بهره‌مند هستیم. همین‌جا از رامین صدیقی که طی سال‌های گذشته با ما همراه بود و در بخش بین‌الملل به ما کمک می‌کرد تشکر می‌کنم.

این آهنگساز ادامه داد: در بخش رقابتی و آهنگسازی حدود 83 اثر و در بخش پایان‌نامه 13 اثر مورد بررسی هیأت داوران قرار گرفت و طبق ارزیابی‌های انجام شده در بخش آهنگسازی و نوازندگی در شرایط بسیار خوبی هستیم. یکی از پیشنهادهای من در این دوره تشکیل کانون موسیقی‌دانان جوان است تا بتوانیم این آهنگسازان را بیاوریم و با آنها کار سفارش دهیم.

گلایه از بودجه دفتر موسیقی

پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در این نشست گفت: متأسفانه بودجه ما در این دوره از جشنواره حتی از سال قبل هم کمتر است اما با این وجود سعی کردیم که اعتبار جشنواره به هر نحو ممکن حفظ کنیم. کمبود منابع مالی در طی سال‌ گذشته خیلی از فعالیت‌های ما را محدود کرد. ما امروز در سال 93 با بودجه سال 76 کار می‌کنیم و به همین دلیل بسیاری از اقدامات انجام نشد.

وی افزود: در روز اختتامیه و در محوطه تالار وحدت زنگ موسیقی انقلاب به صدا درخواهد آمد و این رسم هر ساله با پایان جشنواره انجام خواهد شد. همچنین در این روز ارکستر صدا و سیما به رهبری نادر مرتضی‌پور، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری منوچهر صهبایی و شهرداد روحانی در 2 بخش جداگانه به روی صحنه خواهند رفت و ارکستر سمفونیک فعالیت‌های خودش را رسما آغاز می‌کند. همچنین بنا داریم تا کلیپ‌هایی که در جایزه ققنوس برگزیده شدند را قبل از هر اجرا و در هر یک از سالن‌های برگزاری پخش کنیم. اثری را نیز تحت عنوان «پیامبر مهربانی» در دفتر موسیقی تولید کردیم که این اثر سعی می‌کند چهره واقعی و حقیقی از پیامبر اسلام ترسیم کند.

این آهنگساز ضمن اشاره راه‌اندازی بخش جدید در جشنواره موسیقی فجر گفت: بخش دیگری تحت عنوان «جشنواره جشنواره‌ها» به جشنواره امسال اضافه شده و قرار است تا آثار برگزیده جشنواره‌هایی چون جایزه همایون خرم و جشنواره شهناز و جشنواره زاگرس‌نشینان در این بخش به روی صحنه بروند.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این دوره از جشنواره گفت: کارگاه‌ فقه موسیقی در 3 شهر شیراز، گرگان و تهران برگزار خواهد شد. همچنین کارگاه آموزشی کر با حضور یک استاد بین‌المللی در شهر شیراز و برای رهبران کر برگزار خواهد شد. همچنین بنا داریم تا با مشارکت اینتر کنترا سند موسیقی کر را امضا کنیم.

ارجمند با اشاره به بخش موسیقی نواحی در این جشنواره نیز گفت: طرح جدیدی برای جشنواره موسیقی نواحی طراحی شده و سال آینده با مشخص شدن دبیر این جشنواره دوباره فعالیتش را آغاز می‌کند.

وی ادامه داد: بخش عکس موسیقی نیز در این دوره از جشنواره اضافه شده که آثار عکاسان ایرانی در حوزه موسیقی به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین غرفه محصولات موسیقی در برخی از سالن‌های برگزاری برپا است. با همکاری بنیاد شهید، جشنواره سرود و ایثارگران را از 28 بهمن تا یکم اسفند در شهر ساری برگزار خواهیم کرد.

بودجه موسیقی یک پنجاهم بودجه سینما

پیروز ارجمند در ادامه این نشست با انتقاد از بودجه دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفت: با وجود اینکه چرخش مالی در موسیقی از همه هنرهای فعال در کشور بالاتر است اما بودجه موسیقی یک پنجاهم بودجه سینما است اما با این حال بودجه‌ای که دکتر روحانی برای راه‌اندازی ارکسترها اختصاص داده‌اند بی‌سابقه است.

پیروز ارجمند نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا به وعده برگزاری جشنواره میان اقوام ایرانی عمل نشد نیز گفت: متأسفانه بودجه ما بودجه قابل توجهی نیست. بودجه دفتر موسیقی بودجه انقباضی است که رقم آن واقع‌بینانه نبود و به همین دلیل بسیاری از برنامه‌های دفتر موسیقی عملی نشد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر حضور اساتید بزرگ موسیقی ایران در جشنواره گفت: ما به عنوان مدیران برگزاری جشنواره دوست داریم که اساتید حضور داشته باشند و حضور این اساتید از نظر ما هیچ منعی ندارد. اینکه چرا این اساتید در جشنواره حضور پیدا نمی‌کنند را باید از خود آنها پرسید. وقتی رئیس دولت خودش بارها حرف از موسیقی و ارکسترها آورده و نشان داده که از موسیقی حمایت می‌کند ما نمی‌دانیم چرا هنرمندان و برخی از اساتید حاضر نیستند حضور پیدا کنند.

پیروز ارجمند در ادامه این نشست گفت: ما امروز بعد از  35 سال هنوز سندی برای توسعه موسیقی نداریم و نمی‌دانیم چه برنامه‌ای برای آینده باید داشته باشیم. من مدیری بخشی از دولت هستم که بخشی از آن ممنوعه است در حالی که این بخش بسیار محترم و عزیز است. جشنواره فجر چشم‌انداز ندارد. امیدواریم که بتوانیم سندی 10 ساله را برای روشن شدن راه جشنواره موسیقی تدوین کنیم.

وی در خصوص عدم حضور گروه‌های راک و رپ در جشنواره موسیقی فجر گفت: تلاش من در سال گذشته این بود که این حرف را عنوان کنم که راک و رپ ممنوع نیست. من تلاش زیادی داشتم که بسیاری  از دوستان را قانع کنم که بسیاری از مشکلات جامعه را با همین موسیقی رپ و راک می‌توان درمان کرد و با آوردن نمونه‌هایی تا حدودی آنها را قانع کردم.

وی افزود: جالب اینجاست که خود صنوف موسیقی و اهالی موسیقی اولین مخالفان من در این زمینه بودند اما این مسیری است که آغاز شده و امیدوارم ادامه پیدا کند.

یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های منطقه و جهان

علی ترابی مدیر انجمن موسیقی و دبیر اجرایی سی‌امین دوره جشنواره موسیقی فجر در ادامه این نشست گفت: چشنواره موسیقی فجر یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های منطقه و جهان است. طبیعی است که انتظار از جشنواره بسیار بالاتر از این است و این جشنواره علیرغم قدمتی که دارد هنوز به اعتبار و جایگاهی که باید داشته باشد نرسیده است.

وی افزود: بعد از 30 سال برگزاری این جشنواره باید در اهداف آن بازنگری شود. همان مشکلاتی که ما در موسیقی دچار آن هستیم در جشنواره فجر نیز این مشکلات تسری پیدا می‌کند و به رغم اینکه از موسیقی در همه امور در کشور استفاده می‌شود اما در عمل هیچ حمایتی نمی‌بینیم. امیدواریم تغییری در نگاه به جشنواره انجام شود.

مدیر انجمن موسیقی ادامه داد: متأسفانه جشنواره موسیقی فجر طی سال‌های گذشته از نکات مثبتش هم نتوانسته استفاده کند. همین بخش نسل دیگر و استعدادهای درخشان که قطعا آینده موسیقی را رقم می‌زنند بدون حمایت مانده است.

ترابی با اشاره به تعداد گروه‌ها و نفرات شرکت‌کننده در سی‌امین دوره موسیقی فجر گفت:1222 هنرمند در این دوره به روی صحنه می‌روند که به لحاظ کمی تعداد قابل توجهی است.

وی در خصوص بخش بین الملل و عدم حضور رامین صدیقی به عنوان مسئول این بخش گفت: نبودن آقای صدیقی قطعا به بخش بین‌‌الملل ما لطمه می‌زند اما در عین حال در بخش بین‌الملل گروه‌های خوبی در جشنواره هستند که نامشان قابل دفاع است.

2 میلیارد و 200 میلیون تومان؛ بودجه جشنواره

علی ترابی در پاسخ به سؤال خبرنگار موسیقی فارس مبنی بر اینکه بودجه جشنواره چقدر است و چه میزان از این بودجه از محل بلیت‌فروشی تأمین می‌شود، گفت: یک میلیارد و 200 میلیون تومان از محل بلیت‌فروشی تأمین می‌شود و یک میلیارد دیگر نیز بودجه اصلی جشنواره است که در مجموع بودجه سی‌امین جشنواره موسیقی فجر رقمی معادل 2 میلیارد و 200 میلیون تومان است.

ترابی در ادامه این نشست گفت: جشنواره موسیقی فجر امروز خیلی بزرگ شده است و باید وسعت برگزاری آن را کوچک کرد اما وقتی ما بخواهیم این اقدام را عملی کنیم اولین گروهی که به ما اعتراض می‌کنند خود رسانه‌ها هستند.

ترابی ادامه داد: متأسفانه عنوان بین‌المللی برای جشنواره یک عنوان جهان سومی است. جشنواره‌ای را می‌توان بین‌المللی اطلاق کرد که حداقل 70 درصد آن بین‌المللی باشد. پارسال هم آقای مرادخانی این پیشنهاد را به من دادند که عنوان بین‌المللی را حذف کنید.

ترابی در پایان این نشست گفت: دستمزدهای خواننده‌های پاپ در این دوره از جشنواره افزایش نیافته اما این را هم باید گفت که انگیزه حضور این گروه‌ها کمتر شده است و این تصور که عنوان می‌شود درآمد جشنواره از این بخش حاصل می‌شود تصور اشتباهی است. ما به دلیل فشارهایی که برای ارائه بلیت  می‌شود نمی‌توانیم روی درآمد این بخش حساب کنیم.

تعریف و مؤلف بودن موزیسین‌ها

اکبر محمدی مسئول بخش استعدادهای درخشان جشنواره نیز در این نشست گفت: امسال در بخش استعدادهای درخشان 32 نفر مجری هستند که از لحاظ کمی تعداد آنها نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. همچنین در این بخش 24 اجرا را در طی جشنواره شاهد خواهیم بود که قطعا این اجراها از سال گذشته بسیار حرفه‌ای‌تر شدند. مهمترین اتفاقی که در این دوره از جشنواره و در این بخش افتاده این است که متوسط سنی شرکت‌کنندگان پایین آمده است.

امیرعباس ستایشگر مسئول بخش نسلی دیگر جشنواره نیز گفت: چهارمین سالی است که شاهد حضور بخش نسلی دیگر در جشنواره هستیم. در مجموع 13 اجرا در این بخش خواهیم داشت که شامل 8 گروه‌نوازی و 5 تک نوازی می‌شود.

وی افزود: تعریف و مؤلف بودن موزیسین‌ها یکی از شاخصه‌های اصلی حضور در این بخش است. همچنین ریشه داشتن در موسیقی دستگاهی ایران دومین مؤلفه‌ای است که برای حضور گروه‌ها در این بخش تبیین شده است. همچنین برای تنوع تغییراتی را در فرم اجرایی داشتیم و تک‌نوازی، دو نوازی و سه‌نوازی را اضافه کردیم.

امیرعباس ستایشگر نیز در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا ضمن استعفا در دوره گذشته باز هم در این دوره حضور دارد، گفت: امروز به راحتی در موسیقی علیرغم کسب تمام مجوزها کنسرت‌ها لغو می‌شوند و این لغو توسط کسانی انجام می‌شود که هیچ جایگاهی در موسیقی ندارند و ما در این شرایط و با وجود همه این مشکلات در حال برگزاری جشنواره موسیقی هستیم. من به این نتیجه رسیدم که نباید خودمان خودمان را بزنیم.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها