امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143448
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 238
گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; / مایکل اکسورثی، مسئول اسبق میز ایران در وزارت خارجه انگلیس (1998 تا 2000) هشتم بهمن ...

گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; / مایکل اکسورثی، مسئول اسبق میز ایران در وزارت خارجه انگلیس (1998 تا 2000) هشتم بهمن 93 در مقاله& zwnj;ای در روزنامه گاردین به ضرورت بهره‌گیری غرب به ویژه انگلیس از نقش ایران برای ایجاد ثبات منطقه‌ای و انتقاد از عربستان سعودی به دلیل حمایت ایدئولوژیک و مالی از افراط‌گرایی و تروریسم پرداخت. این مقاله بهانه‌ای شد که با توجه به تحولات کنونی خاورمیانه و نامه اخیر مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای به جوان اروپا و امریکای شمالی به گفت و گو با این استاد دانشگاه و کارشناس امور ایران بپردازیم. رهبر معظم انقلاب اخیرا طی پیامی به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی  با اشاره به وقایع اخیر در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای غربی فرمودند: «من از شما میخواهم اجازه ندهید با چهره‌پردازی‌های موهن و سخیف، بین شما و واقعیّت، سدّ عاطفی و احساسی ایجاد کنند و امکان داوری بیطرفانه را از شما سلب کنند. امروز که ابزارهای ارتباطاتی، مرزهای جغرافیایی را شکسته است، اجازه ندهید شما را در مرزهای ساختگی و ذهنی محصور کنند. اگر چه هیچکس به‌صورت فردی نمیتواند شکافهای ایجاد شده را پر کند، امّا هر یک از شما میتواند به قصد روشنگریِ خود و محیط پیرامونش، پلی از اندیشه و انصاف بر روی آن شکافها بسازد. این چالش از پیش طراحی شده بین اسلام و شما جوانان، اگر چه ناگوار است امّا میتواند پرسش‌های جدیدی را در ذهن کنجکاو و جستجوگر شما ایجاد کند. تلاش در جهت یافتن پاسخ این پرسش‌ها، فرصت مغتنمی را برای کشف حقیقت‌های نو پیش روی شما قرار میدهد. بنابراین، این فرصت را برای فهم صحیح و درک بدون پیشداوری از اسلام از دست ندهید تا شاید به یمن مسئولیّت‌پذیری شما در قبال حقیقت، آیندگان این برهه از تاریخ تعامل غرب با اسلام را با آزردگی کمتر و وجدانی آسوده‌تر به نگارش درآورند.»

مایکل اکسورثی در خصوص محتوای پیام مقام معظم رهبری و گروه هدف این پیام یعنی جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: من با تاکید ایشان بر ضرورت درک مردم در غرب از اسلام واقعی و کلام واقعی قرآن موافق هستم و انحراف به دلیل برداشت‌ها و تبلیغات اشتباه را قبول ندارم. در خاورمیانه نیز گاهی در مورد مواضع و انگیزه‌های غرب درک اشتباه وجود دارد.

وی در ادامه به تحریر این پیام پس از حملات تروریستی پاریس و اینکه در اروپا به ویژه در فرانسه، انگلیس و آلمان اسلام‌هراسی و فشار بر مسلمانان افزایش یافته است اشاره کرد و ضمن تایید این مطلب افزود: بله، تصور می‌‌کنم همین طور است و فشار بر مسلمانان افزایش یافته است. اما این تمام ماجرا نیست. در عین حال، معتقدم بسیاری در کشورهای اروپایی تحت تاثیر اقدام فداکارانه لاسانا باتیلی، مسلمان اهل کشور مالی، برای نجات جان چند گروگان در جریان یکی از حمله‌های اخیر در پاریس قرار گرفته‌اند و از کشته شدن احمد مرابت، پلیس مسلمان فرانسوی وحشت‌زده و ناراحت شده‌اند. نادان‌هایی که تمام مسلمانان را بدون تمایز مقصر می‌دانند، در اقلیت هستند و مهم است که آنها همچنان در اقلیت بمانند. یهودیان اروپا نیز احساس تهدید و وحشت می‌کنند. گاهی برخی از همین افراد نادان و خطرناک هر دوی مسلمانان و یهودیان را تهدید می‌کنند.

اکسورثی در خصوص برنامه های لندن برای جلوگیری از افراط گرایی در خاورماینه و اعمال فشار به عربستان برای توقف حمایت از خشونت در منطقه نیز تصریح کرد: انگلیس به طور خاص سیاست‌ ترغیب این کشورها به توقف حمایت از افراط‌گرایی را دنبال می‌کند، اما معتقدم کشور ما می‌تواند با انرژی و جدیت بیشتری این کار را پیش ببرد و می‌تواند محوریت‌بخشی به مواضع عربستان در منطقه را با نگاهی تردیدآمیزتر ببیند. در مورد مخالفان بشار اسد نیز باید گفت بخشی از مساله در سوریه از نظر انگلیس این است که نیروهای میانه‌رو ضعیف و افراط‌گرایان در دو طرف قدرتمند هستند.

مقاله نویس گاردین  در خصوص تاثیر حملات پاریس بر راهبرد امنیت ملی انگلیس نیز افزود: تصور می‌کنم سطح هشدار امنیتی در انگلیس تاکنون به بالاترین سطح رسیده است؛ حملات وحشتناک پاریس تنها نیاز به بازنگری در راهبرد امنیت ملی انگلیس را بیشتر کرده است.

وی سپس به تسلیم محض بودن اتحادیه اروپا در قبال سیاست های آمریکا در موضوعات مختلف از جمله مباحث خاورمیانه و مذاکرات هسته ای با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: مواضع اتحادیه اروپا و انگلیس به راهبردهای امریکا بسیار نزدیک است. به باور من سیاست‌های اتحادیه اروپا و امریکا در بحث تحریم‌های ضدایرانی نیز نزدیک به یکدیگر است و احتمال می‌رود این تحریم‌ها مادامی که گفت و گوهای هسته‌ای تداوم دارد، پابرجا بمانند. در حوزه برنامه هسته‌ای ایران، امریکا و انگلیس نفوذ جدی بر سیاست‌های اتحادیه اروپا دارند. یافتن و بهره‌برداری از فرصت‌های واقعی به منظور همکاری در مقابله با شرایط تهدیدآمیز کنونی به امری ضروری برای امریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا بدل شده است. اما به منظور بهره‌برداری از پتانسیل‌های کامل ایران و اثبات تداوم بهره‌برداری از این نقش‌آفرینی مثبت، ضروری است این کشور برخی از سیاست‌های خود در قبال کشورهای همسایه را ملایم‌تر کند.

مسئول اسبق میز ایران در وزارت خارجه انگلیس در خصوص آینده روابط تهران و لندن در سایه مذاکرات هسته ای نیز گفت: منطقی است امیدوار باشیم در سناریوی موفقیت گفت و گوهای هسته‌ای و تحقق توافق‌نامه دائم پیشرفت چشمگیری در روابط ایران و انگلیس حاصل خواهد شد. در سناریوی عدم تحقق این توافق‌نامه تنها می‌توانیم انتظار داشته باشیم روابط دو کشور در فضایی نامطلوب تداوم خواهد یافت. تصور نمی‌کنم نتیجه انتخابات انگلیس بر روابط ایران و انگلیس تاثیر چندانی داشته باشد. در تمام جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در انگلیس برخی درک مناسبی در مورد ایران دارند و برخی نیز از چنین درکی برخوردار نیستند. وظیفه امثال من است که به آنهایی که درک مناسبی دارند کمک کنیم و به آنهایی که از چنین درکی برخوردار نیستند، آگاهی ببخشیم. در مجموع، تصور می‌کنم در صورتی که مساله هسته‌ای ایران با موفقیت حل و فصل و تحریم‌ها لغو شوند، انگلیس راهبردی عملی را در این باره در پیش گیرد.

گفت و گو از: حمید نیکو

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها