امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143450
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 50
حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به ...

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به تشریح پروژه کاهش تصنعی قیمت نفت که از سوی آمریکا و کشورهای غربی به وسیله عوامل آنها در منطقه صورت گرفته اشاره کرد و اظهار داشت: پیش از اینکه به موضوع کاهش قیمت نفت بپردازیم باید به این امر توجه کنیم که اکنون در حال انجام مذاکرات هسته‌ای هستیم که از طرفی استکبار جهانی در دوران تحریم‌ بر اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی تاکید و ادعا کرد که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه این ادعای غربیها در حالی است که ایران به دنیا ثابت کرده که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و درصدد استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است، تصریح کرد: ایران دانش هسته‌ای را برای خود یک حق می‌داند که باید به این امر توجه کنیم.

همرمان با مذاکرات هسته‌ای با کاهش تصنعی قیمت نفت مواجه‌ایم

وی با تأکید بر اینکه ما به سوخت نیروگاه احتیاج داریم، یادآورشد: از این رو، در مذاکرات از خود انعطاف نشان دادیم و همگان بر صلح‌آمیز بودن پرونده هسته‌ای ایران اذعان دارند، اما همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای با کاهش تصنعی قیمت نفت مواجه می‌شویم که باید بگوییم کاهش قیمت نفت یک توطئه سیاسی است.

اکرمی ادامه داد: آنان به دلیل آنکه نمی‌خواهند مذاکرات به توافق جامع برسد، ناگهان مسأله کاهش قیمت نفت را به وجود آوردند که در این زمینه عربستان با افزایش عرضه نفت خود ضررهایی را بر خود و برخی کشورهای منطقه متحمل کرد.

کشور ما تنها 33 درصد به نفت وابسته است

وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه عربستان و کویت بیش از کشورهای دیگر از ارزان شدن نفت ضرر می‌بینند، تصریح کرد: براساس برآوردی که شده است، در صورت ادامه این روند، عربستان مبلغی حدود 150 میلیارد دلار ضرر خواهد دید چرا که عربستان و کویت وابستگی 80 تا 95 درصدی به بودجه نفتی دارند، اما کشور ما تنها 33 درصد به نفت وابسته است.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهور با بیان اینکه در گذشته نیز تجربه مقابله با چنین پروژه‌هایی را داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته پس از جنگ نیز قیمت دلار به میزانی معادل 5 تا 6 دلار رسید.

حجت‌الاسلام اکرمی در پایان با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های مناسبی مانند گردشگری و صادرات غیرنفتی دارد، تصریح کرد: ما می‌توانیم با اتکا به قوای داخلی و دانش فنی دانشمندان کشورمان در حوزه‌های سدسازی، نیروگاه‌سازی، ساخت پالایشگاه به پیش برویم و به موفقیت برسیم که امیدواریم این امر تجربه‌ای شود تا اقتصاد بدون وابستگی به نفت را تجربه کنیم و نفت را تنها برای سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها