امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143456
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 47
گروه اقتصادی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام برای هشتمین دوره انتخابات هیأت نمایندگان اتاق‌های ...

گروه اقتصادی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام برای هشتمین دوره انتخابات هیأت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی شهرستان& zwnj;ها از جمله تهران 260 نفر از افراد که صاحب کارت بازرگانی هستند، برای این دوره ثبت‌نام کردند که 205 نفر مدارک کامل ارائه کردند و از این بین 15 نفر را بانوان به خود اختصاص دادند. این در حالی است که این افراد قرار است 18 اسفند برای کسب  40 کرسی هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با یکدیگر به رقابت بپردازند.

نکته جالب اینجاست که 70 درصد ثبت‌نام کنندگان از چهره‌های جدید هستند و ظاهراً این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی با تحولات خاصی از جمله حضور همه جناح‌ها و گروه‌ها، ورود افراد نخبه در قالب تشکل نخبگان روبه‌روست، اما آنچه که برخی همواره برای حفظ اقتدار پارلمان بخش خصوصی نگران آن هستند، ورود افراد منتسب به دولتی‌ها به این عرصه است که تاکنون مرتضی عراقچی برادر معاون وزیر امور خارجه، مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور و سیدهادی رضوی داماد معاون اجرایی رئیس جمهور در فهرست ثبت‌نام کنندگان به چشم می‌خورد.

همچنین تاکنون 5 ائتلاف برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کردند که نام یحیی آل‌اسحاق، محسن خلیلی عراقی، ابراهیم جمیلی، احمد پورفلاح و علاء میرمحمد صادقی در ائتلاف بزرگ به چشم می‌خورد.

در عین حال افرادی چون مهدی جهانگیری، مسعود خوانساری، پدرام سلطانی، مهدی پورقاضی و سیده فاطمه مقیمی در ائتلاف برای فردا ثبت نام کرده‌اند.

گروه تحول‌خواهان که در دو دوره پیشین انتخابات اتاق بازرگانی حضور کمرنگ‌تری داشتند، در این دوره گروه خود را با حضور افرادی چون سیدحمید حسینی، جمشید عدالتیان، مهرعلیزاده رئیس سابق سازمان تربیت بدنی، فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران و محمد رضا بهزادیان تکمیل کردند.

در عین حال نام اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین و ایران و روسیه، مجیدرضا حریری رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران، محسن حاجی‌بابا و ابوالحسن خلیلی در گروه پیشگامان اقتصاد ایران به چشم می‌خورد.

گروه کارآفرینان توسعه‌گرا با حضور صدرا هاشمی، علی کریمی و سلطانی نیز برای انتخابات اتاق بازرگانی تهران خود را آماده می‌کنند و جالب اینجاست که در این دوره نخبگان دانشگاه صنعتی شریف در ائتلافی جداگانه اعلام موجودی کرده‌اند تا در این دوره جوانان نخبه بر اساس حرکت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند نقش پررنگ‌تری را در تصمیم‌سازی‌های بخش خصوصی ایفا کنند.

سیدحمید حسینی بعدازظهر امروز پس از ثبت‌نام در مورد ضرورت‌های این دوره اتاق بازرگانی گفت: همواره در دوره‌های مختلف اتاق بخش بازرگانی حضور بیشتری داشته، اما در این دوره برای آنکه همه بخش‌های مختلف از جمله بیمه، کشاورزی، پتروشیمی و حتی نمایندگان بورس و هلدینگ‌ها هم بتوانند در تصمیم‌گیری بخش خصوصی حضور داشته باشند، سعی کرده‌ایم تا افراد صاحب نام در این عرصه را نیز برای انتخابات ثبت‌نام کنند.

وی با اشاره به اینکه حضور هلدینگ‌های بزرگ در اتاق بازرگانی هم می‌تواند چالشی برای اتاق‌نشین‌ها و هم یک فرصت باشد، افزود: اتاق بازرگانی نمی‌تواند نماینده واقعی بخش خصوصی کشور باشد مگر ‌آنکه تعامل و زمینه آن را در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، نفت و گاز و پتروشیمی، فناوری‌های نوین و بیمه داشته باشد.

به گفته حسینی از آنجایی که حزب فعال در عرصه اقتصادی نیست، می‌توان از ظرفیت اتاق‌های بازرگانی به عنوان کانون فکر بخش خصوصی استفاده کرد.

همچنین مهرعلیزاده رئیس سابق سازمان تربیت بدنی بعدازظهر امروز پس از ثبت‌نام برای انتخابات اتاق  بازرگانی تهران تصریح کرد: باید پرسید اتاق بازرگانی چقدر تاکنون توانسته نقش واقعی خود را برای تصمیم‌سازی‌ها به عنوان مصوبه یا قانون در مجلس یا دولت ایفا کند.

وی با تأکید بر اینکه اتاق در دور آینده محوری‌ترین نقش را ایفا خواهد کرد، اظهار امیدواری کرد، تا بتوانیم فرهنگ صنعتی را در همه زمینه‌ها در راستای صادرات ایجاد کنیم، چرا که نیروی اجرایی ماهر در کشور فراوان است، ولی در همه اقشار دچار کمبود مدیریت هستیم که این مدیران لایق را می‌توان در اتاق بازرگانی تربیت کرد.

هداوندی نماینده نخبگان دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: اتاق فعلی متأسفانه شایسته بخش خصوصی که نمایندگانی از همه طیف‌ها از جمله کسب و کار کوچک و متوسط یا نوآوران دانش‌بنیان در آن حضور داشته باشند، ندارد.

وی افزود: به دنبال آسان‌سازی تجارت و تسهیل رویه صدور مجوز به ویژه برای حضور در بازارهای بین‌الملل هستیم که باید در این راستا از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.

در عین حال نام بسیاری از مدیران شرکت‌ها نام مدیران دو اپراتور تلفن همراه،دو مدیرعامل بزرگ پتروشیمی  و مدیران معادن نیز به چشم می خورد.

در عین حال طی چند روز اخیر محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت‌،معدن و تجارت، مجتبی خسروتاج معاون بازرگانی داخلی خود را به عنوان رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی منصوب کرد و حال باید منتظر ماند و دید چه تعدادی از ثبت نام کنندگان این دوره اتاق‌های بازرگانی به ویژه اتاق بازرگانی پایتخت از فیلترهای گزینش عبور خواهند کرد و چقدر سلیقه دولتی‌ها بر واقعیت‌های موجود بخش خصوصی رجحان دارد.

گزارش ار فاطمه بیات

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها