امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143486
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

***

درسی که هواداران رفراندم هسته‌ای باید از مردم شوروی و ایرلند بگیرند

«انرژی هسته‌ای» به هر قیمتی یا «توافق» به هر قیمتی؟!

علی خرّم، از دیپلمات های سابق و از چهره های نزدیک به دولت به تازگی در بخشی از گفتگوی خود با سایت جماران درباره ماجرای رفراندم و منظور رئیس جمهور روحانی در این باره گفته است:

(رئیس جمهور) به این سمت گام برمی‌دارد که درباره این موضوع باید از مردم سوال شود به این معنا که آیا مردم مایل‌اند اقتصاد و صنعت رشد پیدا کند یا اینکه می خواهند به هر قیمتی که شده، باید صنعت هسته ای در همین نقطه ای که هست، بماند؟!

*سوال طرح شده در صحبت خرّم، فی الواقع نوعی استفهام انکاری با رویکرد تشکیک در خواست مردم برای دستیابی به انرژی هسته ای است.

به این معنا که مردم برای اقتصاد و صنعت ارزش بیشتری قائل اند و مایل نیستند که انرژی هسته ای کشورمان به هر قیمتی! باقی بماند.

متأسفانه علی خرّم که مواضعی همچون «تفکرات بانفوذ نمی گذارند دستاوردهای مذاکرات توسعه یابد» و توصیه به طرفین مذاکره برای نگاه منطقی‌تر! به روند مذاکرات را در مواضع خود دارد؛ صحبت درستی را مطرح نکرده است.

در وهله اول باید اشاره کرد که مبحث انرژی هسته ای نه تنها از اقتصاد و صنعت جدا نیست؛ بلکه تا چند سال دیگر، نیازهای بشری به نقطه ای می رسد که این انرژی پاک و مهم؛ حیاتی‌تر از برخی صنایع خاص خواهد بود و زیربنای اقتصاد کشورها در قرن بیست و یکم را تشکیل می‌دهد. (کما اینکه امروز نیز با عملگری در عرصه های مهم درمانی و تأمین انرژی، یک نیاز ضروری است)

نکته حائز اهمیت دیگر این است که نه تنها رئیس جمهور روحانی بلکه هریک از کاندیداهای دیگری هم که در انتخابات 92 و سایر انتخابات ها از اکثریت آرای مردم برخوردار می شوند؛ این رأی مستظهر و منوط به پاسداری آنها از تمام اهداف کلان نظام و کشوریست که برخاسته از انقلاب، رأی و حمایت همین مردم است و لذا این نحو آماتورگونه تفکیک در مسائل کلان کشور از سوی برخی چهره های نزدیک به دولت، از اساس غلط است.

به سخن دیگر اینکه تا هنگامیکه مردم از قوانین نظام اسلامی پیروی می کنند و حمایت آنها از سیاست های نظام آنقدر ملموس هست که هر توطئه ای را علیه نظام اسلامی، تحت الشعاع خویش قرار می دهد (کما اینکه در یوم الله 9 دی قرار داد)؛ مقامات اجرایی مکلّف هستند که تمام سیاست های کشور را با عنایت به رهنمودهای مقام منیع ولایت فقیه عملی کنند و تشکیک و تفکیک های برآمده از سر خوشبینی به آمریکا در این سیاست ها و بایدها؛ کمکی به آنها نخواهد کرد.

گفتنیست، آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، در بخشی از خطبه های این هفته نماز جمعه، خطاب به عده ای خاص تصریح کرد: شاید روزی بیاید که مردم ما تنها دو وعده غذا بخورند ولی این مردم تحمل خواهند کرد؛‌ قطعاً‌ تحمل گرسنگی سخت‌تر از دادن جوان عزیز نیست. البته من نمی‌گویم که باید گرسنگی کشید ولی ممکن است که در راه مقاومت به جایی برسیم که مجبور شویم سختی‌هایی را تحمل کنیم.

وی با بیان اینکه عده‌ای باید به مردم ایمان بیاورند، بیان کرد: باید بدانیم که مردم ما انقلابی‌اند و بصیرت دارند و هیچگاه ذلت را نمی‌پذیرند.

لازم به ذکر است که اگرچه عده ای در مقابل برخی صراحت ها پیرامون لزوم تحمل سختی در مقابل دشمن برمی آشوبند و سوال «به هر قیمتی»؟! را پیش می کشند؛ اما ذکر چند نکته در این باره حائز اهمیت است:

یکم: نظام اسلامی توانسته است پس از 36 سال، آستانه سختی‌ها را بویژه در عرصه های اقتصاد و امنیت تا حدی که برای مردم تقریباً غیر ملموس شود؛ بصورت غیر قابل انکاری پایین بیاورد.

دوم: منظور از غذای کمتر خوردن در مقابل دشمن، تنها یک مثال سمبولیک است و لزوماً به معنای کمبود مواد غذایی بر اثر تحریم ها نیست. چه اینکه ایران اسلامی امروز به قدرتی دست یافته است که برای هیچ دشمن متخاصمی امکان توطئه غذایی (همانند سال های جنگ که کشتی های حامل مواد غذایی توسط آمریکا در خلیج فارس هدف قرار می گرفت) وجود ندارد.

منظور، حالتی از صبر است که یک ملت باید برای حفظ استقلال و آزادی خود از آن برخوردار باشد.

و سوم: طرح معنای «تحمل و هزینه در مقابل دشمن» در میان افکار عمومی کاری صحیح و بایسته است.

در تاریخ ملت های دیگری غیر از مردم شیعه و انقلابی ایران اسلامی نیز موارد بسیاری وجود دارد که آن مردمان (حتی در قرن اخیر) برای حفظ آبرو، استقلال و آزادی مد نظر خود حتی گرسنگی را هم تحمل کرده‌اند.

درباره قیام صنعتی استالین در شوروی موسوم به «طرح اقتصادی 5 ساله» گفته می شود که مردم با همکاری با دولت شوروی، حتی کمبود غذای روزانه را نیز تحمل می‌کردند و دست آخر نیز اگرچه به توفیق کامل دست نیافتند اما خود را شکست خورده تلقی نکردند. (به نقل از کتاب جواهر لعل نهرو)

درباره روزهای پس از انقلاب کاسترو و یارانش در کوبا نیز نقل های فراوانی از کمبود غذا در میان انقلابیون و مردم این کشور و البته تحمل و همراهی آنها وجود دارد. (به نقل از مصاحبه سفیر کوبا در تهران)

ایرلندی ها نیز در مقابل استعمار بریتانیا؛ مقاومت های فراوانی را در مبارزه با تحریم های انگلیس و در راه توجه به ظرفیت های داخلی خود در طول ده‌ها سال انجام داده اند که در کتب تاریخی به آن اشاره شده است. (به نقل از کتاب جواهر لعل نهرو)

***

درباره مثال غلطی که خرازی از حکومت امیرالمؤمنین(ع) زد!

اما و اگرهای صادق خرازی برای رأی‌آوری دوباره روحانی

سیدمحمد صادق خرازی، رئیس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان اخیراً در بخشی از صحبت های خود در یک دیدار سیاسی در شهر مشهد گفته است: اگر مردم ببینند که این دولت به آنها توجهی ندارد معلوم نیست که انتخاب دوباره‌شان باز همین دولت باشد و این واقعیت جامعه ماست.

به گزارش ایرنا، وی همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش گفته است: امام ما علی(ع)است که به هنگام شهادت تنها یک نفر در حکومتش زندانی بود و آن فرد، ابن ملجم، ضارب رهبر و شخص اول مملکت بود و امام بر خوشرفتاری با وی در زندان تاکید داشت!

*ابراز تشکیک خرازی در پیروزی گفتمان رئیس جمهور روحانی در انتخابات های بعدی(مجلس و دولت)؛ تحلیلی است که برخی از سیاسیون دیگر نیز آنرا مطرح کرده‌اند.

این در حالی است که عددی از اطرافیان و حامیان رئیس جمهور، موکداً اعلام کرده اند که دولت آقای روحانی در انتخابات سال 96 هم پیروز خواهد بود.

آنها صریحاً در رسانه ها از مردم خواسته اند که در انتخابات آتی مجلس به گفتمان دولت رأی بدهند و در مقابل از رأی دادن به جریانات و گفتمانهای منتقد و رقیب دولت امتناع کنند!

خرازی همچنین بدون بیان شفاف جان کلام و با بیانی غلط، به ماجرای ابن ملجم و اینکه در حکومت امیرالمؤمنین(ع) فقط او به دستور حکومت زندانی بوده اشاره کرده است.

این در حالی است که قبل از وی نیز توسط برخی چهره های هم‌طیف او؛ اشاره هایی ناقص و البته کنایه‌دار نسبت به زمان حال؛ پیرامون عملکرد پیامبر اکرم(ص) مطرح شده است.

لازم به ذکر است که در دوران امیرالمؤمنین، کسان دیگری هم غیر از ابن ملجم به دستور حضرتش، زندانی و حتی اعدام شدند.

همچنین باید تصریح کرد که تاریخ علی(ع) را از این بابت سمبلی اساطیر گونه از عدالت می‌داند که در حکومت حضرتش بصورت بارز، نه‌تنها هیچ پلنگ تیزدندانی رها نمی شد (همانند تعیین تکلیف حضرتش با فتنه‌گران قاسط و ناکث و مارق) بلکه تأکید حاکمیت نیز بر رعایت حق مردم و توجه به مظلومان بود.

از اشاره خرازی اینطور به نظر می رسد که وی مسئله حصر فتنه‌گران را مورد اشاره قرار داده است.

گفتنیست، رسانه ها پیش از این از احتمال کاندیداتوری خرازی در انتخابات دولت دوازدهم و عزم وی برای رقابت با روحانی خبر داده‌اند.

***

منظور یک جریان سیاسی از دلسوزی برای هتک حرمت‌ها چیست؟!

تلافی سیاسی با نظام اسلامی به بهانه آرمان شهدا

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات اخیراً در یک مراسم یادواره شهدا گفته است: جامعه ای که در آن هر روز خبر اختلاس های چند هزار میلیارد تومانی منتشر می شود و یا رسانه های آن هتک حرمت انسان های بی گناه می کنند، یقینا از آرمان های شهیدان فاصله گرفته است.

به گزارش ایرنا، او همچنین تصریح کرده است: نظامی که هر روز از تریبون های آن دشمنی پخش می شود و یا برخی رفتارهای غیراخلاقی در آن مشاهده می شود، نه تنها نمی تواند داعیه حرکت در مسیر شهیدان و راه امام داشته باشد بلکه اندیشه اسلامی و کارآمدی آن نیز زیرسوال می‌رود!

*درباره صحبت های لاری باید به چند نکته اشاره کرد:

یکم: اخبار مربوط به اختلاس ها فقط مرتبط به جمهوری اسلامی ایران نیست. زیرا نه تنها در همه کشورهای دنیا اخبار مربوط به فساد اقتصادی وجود دارد بلکه حتی در دولت امیرالمؤمنین هم برخی مفاسد اقتصادی (ناشی از دنیازدگی خواص و کارگزاران) رخ می‌داده است.

همچنین تعداد اختلاس های بزرگ اعلام شده در طول 36 سال انقلاب اسلامی تاکنون نیز از تعداد انگشتان دست هم تجاوز نمی‌‎کند و لذا مشخص نیست موسوی لاری عمداً و مؤکداً از قید «هر روز»! استفاده کرده یا این اتفاق سهوی است؟!

 

دوم: موسوی لاری باید دقیقاً مشخص کند که کدامیک از چند صد هزار شهید جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون؛ جان خویش را با هدف اتوپیا شدن کامل جمهوری اسلامی ایران فدا کرده است؟!

فی الواقع باید دانست که تمام شهدا جان خویش را فدا کردند نه برای دیدن روزهای اتوپیایی جمهوری اسلامی بلکه آنها جان دادند برای دیدن عزم حرکت و تلاش نظام و مردم به سمت آرمان ها و مبارزه با کژی ها وگرنه کیست که نداند که مدینه فاضله مورد اشاره تلویحی موسوی لاری، فقط در بهشت برین؛ ممکن و میسور است.

 

سوم: نظام جمهوری اسلامی ایران داعیه‌ی حرکت در مسیر آرمان های امام و شهدا را دارد و برای نیل به این مقصود نیز رنجها کشیده و خواهد کشید. وقوع چند ضعف و رخداد نامطلوب هرگز نمی تواند سندی بر ناهمگونی اهداف نظام با اهداف شهدا و یا ناکامی ما در رسیدن به این اهداف باشد.

در این زمینه لازم به تأکید است که کارآمدی و اندیشه اسلامی نظام جمهوری اسلامی ایران نیز اگرچه مورد سؤال و اشکال و ان‌قلت‌های همیشگی یک جریان سیاسی خاص قرار دارد اما اندیشه و کارآمدی نظام در پیشگاه افکار عمومی مردم ایران و در میان قدرتهای بزرگ دنیا؛ اتفاقاً کاملا به ثبوت رسیده و پرتوهای آن به مدد خون شهدا، حتی مرزهای کشور را نیز درنوردیده و از خاورمیانه گرفته تا قلب اروپا و آمریکا، انوار آن قابل مشاهده و لمس است.

 

و چهارم: منظور چهره های یک جریان سیاسی خاص از «پخش دشمنی» و «هتک حرمت انسان های بیگناه»! نیز انتقادات رسانه ها و شخصیت های مبرّز کشور از برخی مواضع آقای هاشمی و همچنین اخذ موضع اشخاص و رسانه ها در مقابل فتنه و فتنه‌انگیزان است.

این جریان خاص در حالی در مقابل این انتقادات موضع می گیرد که در قبال برخی عملکردها و سکوت های اخیر نسبت به توهین به ساحت پیامبر اسلام(ص) هیچ موضع خاصی نگرفت.

جریان مذکور همچنین در فتنه سال 88 که حتی ساحت ولایت فقیه، امام راحل و روز عاشورا نیز ملکوک شد؛ نه تنها نگران پخش دشمنی و هتک حرمت! نشد بلکه شوربختانه؛ نسبت به این حوادث موضع حمایت‌آمیز اخذ کرد.

 

***

 

چرا صهیونیست‌ها از حماس و جهاد اسلامی شکست می‌خورند؟!

این تصویر را خبرگزاری رویترز اخیرا از منطقه غزه منتشر کرده است.

در توضیح عکس فوق آمده است که این کودک فلسطینی در حین برگزاری یک مراسم پایان دوره نظامی برای جوانان در غزه؛ لباس نظامی پوشیده است.

باید اشاره کرد که صهیونیست ها و رسانه های غربی تلاش وافری را در جهت رخت بربستن آرمان و تفکر مقاومت از میان جوانان و نسل جدید فلسطینی انجام می‌دهند اما تاکنون به نحو تأثیرگذار، موفق نبوده‌اند.

این پروژه بویژه در مناطق کرانه باختری که تحت تسلط تشکیلات خودگردان قرار دارد دنبال می شود اما درباره غزه؛ با مشکلات زیادی مواجه است و فشل بودن آن در این منطقه یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست صهیونیست ها از مجاهدان حماس تلقی می‌شود.

صهیونیست ها تلاش دارند با اعطای جوایز بین المللی به هنرمندان فلسطینی، تلاش برای القای علاقه مردم فلسطین و غزه به زندگی بهتر و تنفر آنها از جنگ و... آرمان مقاومت را در این سرزمین ها به مسلخ بکشانند.

این تلاش ها در حالی است که تحلیل ها و اخبار موثق نشان از آن دارد که «آرمان مقاومت و محو صهیونیست‌ها» همچنان در غزه و در کرانه باختری زنده است و بویژه پس از رخدادهایی همچون جنگ های 22 روزه، 8 روزه و 51 روزه جهاد اسلامی و حماس با صهیونیست ها و همچنین با حمایت های ایران اسلامی و حزب الله لبنان از مجاهدان فلسطینی؛ شعله های بیشتری از آن زبانه می‌کشد.

طی ماه های اخیر، روند عملیات های شهادت‌طلبانه در مناطق کرانه باختری افزایش یافته و گزارش رسانه ها حاکی از آن است که روند پرتاب سنگ به سمت صهیونیست ها در این مناطق، دچار گستردگی شده است.

مقام معظم رهبری چندی قبل در دیدار با دبیر کل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین فرمودند: «جوانان قطعاً به ثمر نشستن آرمان فلسطین را خواهند دید»

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها