امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143593
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; وقوع حوادث تروریستی در دفتر نشریه «شارلی ابدو» توجه رسانه‌های ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; وقوع حوادث تروریستی در دفتر نشریه «شارلی ابدو» توجه رسانه‌های بین­‌ المللی را به خود جلب کرده است. بسیاری از افرادی که با سابقه انتشار کاریکاتورهای موهن در نشریات اروپایی و ریشه­‌های آن آشنایی نداشتند، حادثه اخیر را صرفا به عنوان واکنشی غیرمتساهلانه از سوی اسلام گرایان افراطی می­‌بینند که به آزادی عقیده و بیان اعتقادی ندارند. اما واقعیت با این تفسیر ساده انگارانه متفاوت است.

پایگاه کریسشن ساینس مانیتور در تحلیلی ضمن اشاره به سابقه انتشار چنین کاریکاتورهایی در روزنامه‌هایی همچون روزنامه «ییلندز پوستن» دانمارک به پیش زمینه‌هایی که منجر به بروز چنین رفتارهایی از سوی رسانه‌های اروپایی شد، می‌پردازد.

بنا بر این گزارش شکل­‌گیری اسلام هراسی در اروپا به تدریج و با فروپاشی دیوار برلین در 1989 آغاز شد. «پیتر هرویک» در کتابی تحت عنوان «اختلافات آزاد دهنده» از تضعیف مرزها در اروپا و ورود خیل عظیمی از مهاجران به دانمارک در این دوران یاد می­‌کند. هرویک این رویداد را مسبب شکل‌گیری نوعی ناسیونالیسم و نژادپرستی جدید در عرصه سیاست و رسانه دانمارک معرفی می­‌کند.

تا اواخر دهه 1990 اقلیت‌­هایی از آفریقا، بالکان و خاورمیانه وارد دانمارک شده و در مناطق شهری سکونت گزیدند. شرایط جدید بستر لازم برای دست راستی­‌ترین حزب اروپایی یعنی حزب خلق دانمارک (Danish People Party) را فراهم آورد. به موازات قدرت گرفتن این حزب، رسانه‌های همسو نیز جریان اطلاع‌رسانی را در دانمارک تحت سلطه خویش در آوردند. این رسانه­‌ها مهاجران را به عنوان عاملان اصلی جرم و جنایت در جامعه معرفی می­‌کردند. به تدریج این جریان رسانه‌­ای تخاصم خود را به سوی اسلام و مسلمانان سوق داد.

نشان دادن اسلام به عنوان یک تهدید جدی توسط رسانه­‌ها منجر به بالا رفتن تیراژ روزنامه­‌ها و افزایش مخاطبین این رسانه­‌ها شده بود. در همین فضا نخست وزیر وقت دانمارک سخن از جنگ ارزش­‌ها میان اسلام و غرب به میان آورد و مدعی شد که ایدئولوژی اسلام، دانمارک را در خطر قرار داده است. تمامی این دعاوی در شرایطی مطرح می­‌شد که مسلمانان تنها 2درصد از جمعیت ساکن در این کشور را تشکیل می­‌دادند.

در همین راستا یکی از مقامات این حزب نیز در مصاحبه­‌ای که در سال 2011 منتشر گشت، مدعی شده بود که اسلام خطری مانند کمونیسم و نازیسم است و دانمارک اجازه نمی‌دهد که جامعه آن به کنترل این ایدئولوژی در آید.

به گفته کریسشن ساینس مانیتور، روزنامه «ییلندز پوستن» که در سال 2005 اقدام به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام کرد، مانند شارلی ابدو یک هفته نامه طنز کم تیراژ نیست. این روزنامه در سراسر کشور دانمارک توزیع می‌شود و در کشوری که تنها 5.5 میلیون جمعیت دارد، بیش از 800هزار خواننده دارد. همه این واقعیت­‌ها نشان می‌دهد که این رسانه از قدرت بالایی در شکل‌دهی به افکار عمومی دانمارک برخوردار است.

این روزنامه ضدیت خود را با اسلام از سال 2001 و با انتشار گزارش‌هایی در خصوص «مونا شیخ» زن مسلمانی که قصد ورود به عرصه سیاست را داشت، آغاز کرد. ییلندز پوستن تبدیل به صدای نظریه پردازان آمریکایی برخورد تمدن‌­ها یعنی «ساموئل هانتیگتنون» و «برنارد لوئیس» در اروپا شده بود. انتشار کاریکاتورهای موهن از پیامبر مسلمانان در سال 2005 نیز نقطه عطفی بود که نشان می‌­داد مسلمانان روزگار سختی از توهین و تمسخر را در دانمارک در پیش روی خواهند داشت.

به گفته این گزارش ایده اصلی انتشار کاریکاتورهای موهن در دانمارک به تصمیم یک نویسنده مارکسیست و لائیک دانمارکی در مورد نوشتن کتابی در خصوص اسلام و تشریح سیمای پیامبر در این کتاب باز می­‌گردد. در آن زمان هیچ یک از تصویرپردازان دانمارکی به دلیل حساسیت­های موجود در جامعه مسلمانان حاضر به تصویرپردازی کتاب وی نشدند. به دنبال این ماجرا روزنامه ییلندز پوستن به هدف آزمودن خودسانسوری در جامعه دانمارک از همه کاریکاتوریست­‌های کشور در خواست کرد که طرح­‌های خود را از چهره پیامبر اسلام به دفتر این روزنامه ارسال کنند. 12 تن از کاریکاتوریست‌ها به این فراخوان پاسخ داده و طرح‌­های آنها در شماره 30 سپتامبر 2005 این روزنامه منتشر گردید.

به گفته این پایگاه تحلیلی، با نگاه به گذشته می­توان مدعی شد که اقدام اخیر نشریه شارلی ابدو نیز پاسخی در ادامه کمپین شکل گرفته در دانمارک است و ربطی به آزادی بیان ندارد. به عبارتی توهین­‌هایی که به مسلمانان صورت می­گیرد ادامه کمپینی است که دانمارک به راه انداخت.

آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که انتشار اولین کاریکاتورها از سوی پرتیراژترین روزنامه دانمارک اقدامی بدون برنامه‌ریزی قبلی نبوده است، بلکه این اقدام نشان دهنده یک کمپین جدی ضدیت با مسلمانان و اسلام است که از سوی حکومت دانمارک نیز مورد حمایت قرار داشته است. حساسیت فعلی مسلمانان به انتشار کاریکاتور پیامبر خود در نشریه شارلی ابدو نیز در همین چارچوب قابل تحلیل است. شارلی ابدو خواسته یا ناخواسته قدم به کمپین ضدیت با اسلامی گذشته است که دانمارک 10 سال پیش آن را در اروپا بنیان نهاد.
انتهای پیام/ق
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها