امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۱۷:۱۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1436
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۹
تعداد بازدید: 356
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس«توانا»، عبدالرضا وزوایی برادر شهید محسن وزوایی در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی که در خبرگزاری پیروان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس«توانا»، عبدالرضا وزوایی برادر شهید محسن وزوایی در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی که در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس برگزار شد، بیان داشت: از سال 73 با حسین بهزاد و گل‌علی بابایی آشنا شدم که در آن زمان آنها به جمع‌آوری خاطراتی از شهید وزوایی می‌پرداختند.

وی اضافه کرد: از همان لحظه اول دیدار نسبت به گلعلی بابایی حس خاصی داشتم چرا که وی با دلسوزی خاصی به دنبال ثبت خاطرات و حفظ و نگهداری آنها بود. به نوعی که یک حالتی در من ایجاد شد که با انگیزه بالایی تماماً آنچه که در مورد برادرم دارم اعم از اسناد، خاطرات و تصاویر را در اختیار او بگذارم.
 * هیچ نویسنده‌ای مانند گلعلی بابایی درباره شهدا دلسوز نیست 
 
وزوایی ادامه داد: چیزی که بنده در گلعلی بابایی دیدم و در وجود هیچکدام از نویسندگان ندیدم این بود که با دلسوزی به کار خود می‌پرداخت و مطالبی که بنده نمی‌توانستم آنها را به خوبی وصف کنم از نکات ریز مطلب، مطالبی جالب در می‌آورد و بسیار تأکید داشت که آثار را پس از تنظیم و قبل از قرار گرفتن در چاپ آنها را مطالعه و مورد تأئید خانواده قرار دهد تا اغراق در وصف شهدا صورت نگیرد.

وی افزود: برخی از صحبت‌هایی که بنده درباره شهید وزوایی می‌کردم شاید برای بعضی از مراجع باعث ایراد بود که گلعلی بابایی پای این سخنان می‌نشست و آنها را به ثبت می‌رساند. یعنی وی معتقد بود که شهدا حق هستند و شما نباید طبق سنجش خود آن را بیان کنید.

برادر شهید وزوایی درباره کتاب «ققنوس فاتح» که مورد مطالعه مقام معظم رهبری قرار گرفته است، بیان داشت: مقام معظم رهبری این اثر را مورد مطالعه قرار داده و تعریف کرده‌اند. ایشان فرمودند که بنده شهید وزوایی را نمی‌شناختم ولی وصف‌های خوبی از آنها شنیده‌ام جمله‌ای خیلی بنده را فرا گرفت که آن از روح‌های بزرگی بر می‌آمد یعنی شهید وزوایی به والده خود گفته بودند که «ما کربلا را برای خودمان نمی‌خواهیم بلکه برای نسل آینده می‌خوهیم» که این جمله مورد توجه رهبر انقلاب بود.

وی اضافه کرد: در صفحه 247 کتاب ققنوس فاتح نوشته‌ای از شهید وزوایی وجود دارد که آمده است: «دستم را باندپیچی نکنید» که این مربوط به خاطره‌ای است که به همان دوران‌ها مربوط می‌شود.
 


عبدالرضا وزوایی برادر شهید محسن وزوایی در مراسم پاسداشت گلعلی بابایی
 

وزوایی ادامه داد: در آن دوران یکی از بستگان که مخالف امام خمینی(ره) بود برادرم شهید محسن وزوایی را خیلی دوست داشت و به دلیل هوش زیاد او علاقه‌مند بود تا وی را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور ببرد. اما برادرم معتقد بود که ما به درد همین جامعه می‌خوریم.
به گفته وی پس از چند وقت برادرم دچار مجروحیت شدید می‌شود که در بیمارستان سجاد به کما رفته و یک ماهی بستری می‌شود. وقتی آن شخص از سفر خارج برگشت و به ملاقات برادرم آمد دید که شهید وزوایی لاغر و دچار مجروحیت شدید شده است و به برادرم گفت: آیا من به تو نگفتم که به دنبال خمینی(ره) نرو که برادرم در جواب او به بنده اشاره‌ای کرد که کاغذ و قلمی بیاورم و با دست چپ به دلیل آنکه دست راستش از بین رفته بود نوشت «چه بکشیم و چه کشته شویم به هر حال پیروزیم چرا که تکلیف خودمان را انجام داده‌ایم و دیگر آن شخص با نگارش این مطلب منقلب شد و چیزی نگفت.»
 
* گل‌علی بابایی بسیار خویشتن‌دار است

حسین بابایی پسرعموی گلعلی بابایی نیز در مراسم پاسداشت این نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی، بیان داشت: تا کنون همه سخنرانان این مجلس درباره غربت و گمنامی گلعلی سخن به میان آوردند اما بنده درباره مناعت طبع او سخن می‌گویم.

وی اضافه کرد: گلعلی بابایی بسیار خویشتن‌دار است به نوعی که ما با هم خانه‌زاد بودیم اما تا کنون نتوانستم آن را به خوبی بشناسم یعنی من پسر عمو نتوانستم گلعلی را بشناسم چه برسد به سایر دوستان.

بابایی ادامه داد: بنده خبرنگار صدا و سیما بوده و در جبهه‌های حق علیه باطل نیز حضور داشتم اکنون وقتی که به دیدن نویسنده‌ای می‌رویم و می‌خواهیم از او عکسی برای الصاق در کنار مصاحبه‌اش بگیریم او معتقد است که حتماً در جوار کتابخانه‌اش عکسی گرفته شود. اما در بنری که در این مراسم وجود دارد عکس گل‌علی بابایی فیگورانه نیست، بلکه فکورانه است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها