امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143604
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در  خبری آمده بود که اورهان پاموک - نویسنده ترکیه‌ایی برنده جایزه نوبل ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در  خبری آمده بود که اورهان پاموک - نویسنده ترکیه‌ایی برنده جایزه نوبل ادبیات - اوایل اسفندماه همراه با همسرش به تهران سفر می‌کند.

اما سفر این نویسنده به ایران در حالی رخ می‌دهد که او نه تنها سابقه مثبت و موضع درستی درباره انقلاب اسلامی ندارد بلکه یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های او که در تمام سرگذشت‌هایش به آن اشاره شده، مخالفت علنی با حکم امام خمینی(ره) درباره حکم ارتداد سلمان رشدی است.

اورهان پاموک اولین کسی است که در جهان اسلام با فتوای مرگ سلمان رشدی مخالفت کرد و پشت این نویسنده مرتد که آیات قرآن را تمسخر کرده و مورد وهن قرار داده ایستاد و همین باعث شده او را به عنوان شخصیتی حامی سلمان رشدی بشناسند.
پاموک و سلمان رشدی


 

همچنین این نویسنده، فردی جنجالی در کشور ترکیه به شمار می‌رود و به همین دلیل بسیار مورد حمایت کشورهای غربی است. یکی از جنجال برانگیزترین اظهارات او به مصاحبه‌ای بر می‌گردد که در آن با اشاره به قتل عام ارامنه در سال 1915، در دوران ترکیه عثمانی، و «کشته شدن 30 هزار» شهروند کرد ترکیه در دهه‌های اخیر، از هموطنان خود خواسته بود، با صداقت و شجاعت بیشتری به تاریخ میهن خود بنگرند و گذشته را بکاوند.

همین مصاحبه و اظهار نظرهای او باعث شده بود او به دادگاه کشیده شود و جنجال زیادی در این رابطه در ترکیه بر پا شود.

 

این نویسنده ترک که در سال‌های اخیر بیشتر عمرش را آمریکا می‌گذراند، نویسنده کتاب‌هایی چون همچون «قلعه سفید»، «زندگی نو»، «چهره پنهان»، «کتاب سیاه»، «موزه معصومیت»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ایی «استانبول» است که تعدادی از کتاب‌های او هم به فارسی ترجمه شده و تعدادی هم چون مجوز انتشار نیافته‌اند در خارج از کشور به فارسی منتشر شده‌اند.

اما نکته مهم نوع نگاه او به قوانین اسلامی و ارتباطات انسانی در کتاب‌هایش است، او در کتاب «موزه معصومیت» به موضوع عشق‌های ممنوعه در کشورهای اسلامی می‌پردازد. داستان درباره عشق میان یک مرد ثروتمند و دختری فقیر در استانبول است. داستان این کتاب در سال‌های دهه هفتاد میلادی می‌گذرد و دو شخصیت اصلی آن بالای سی سال سن دارند. این کتاب به مسایلی چون ارتباطات جنسی در ترکیه و کشورهای اشاره می‌کند و سوژه اصلی آن هم همین موضوع است.

این نویسنده ترک یکی از طرفداران حکومت لائیک و سکولار است و بارها از اسلام گرایان ترکیه انتقاد کرده است.

پاموک پیش از این نیز یک بار دیگر در سال 82 و در دوره اصلاحات به ایران سفر کرده بود که به گفته خودش خاطرات بسیار خوشی از آن سفر برایش باقی مانده است. با این که این سفر ظاهرا توسط مترجم و ناشر وی برنامه ریزی شده است اما باید دید موضع وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان متولی فرهنگی کشور در این باره چیست.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها